Taşköprü Seçim Sonuçları

2014–2024 · Kastamonu · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Taşköprü’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %47,6 oyla AK Parti kazandı. MHP %37,3 ile ikinci oldu. AK Parti, 2019’a göre oyunu 4,1 puan artırdı. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Taşköprü’de Recep Tayyip Erdoğan %71,5 oy aldı (Türkiye: %52,2).

2024 belediye başkanlığı kazananı
AK Parti
%47,6
2024 katılım
%84,0
yerel seçim
Seçmen
12.179
2024
Sandık
40
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Taşköprü sonuçları Kastamonu geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıTaşköprü, Kastamonu · katılım %84,0TaşköprüKastamonuAK Parti%47,64%37,17MHP%37,26%24,02CHP%9,46%31,65İYİ Parti%2,39%0,80Yeniden Refah%1,79%4,05Zafer Partisi%0,60%0,74Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurTaşköprü, Kastamonu · katılım %87,7TaşköprüKastamonuErdoğan%67,57%65,45Kılıçdaroğlu%24,86%26,64Sinan Oğan%6,82%7,15Muharrem İnce%0,75%0,76Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurTaşköprü, Kastamonu · katılım %84,5TaşköprüKastamonuErdoğan%71,51%69,73Kılıçdaroğlu%28,49%30,27Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiTaşköprü, Kastamonu · katılım %87,7TaşköprüKastamonuAK Parti%48,61%44,91CHP%19,00%21,50MHP%15,39%14,96İYİ Parti%8,18%7,68Yeniden Refah%2,37%4,07Zafer Partisi%1,72%1,76Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Taşköprü’nün seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Taşköprü’de oyların %8,3’i el değiştirdi (sakin). Net kayma AK Parti lehine 5,8 puan.

0 salıncak mahalle7 mahallede birinci parti değişti14 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler

Salıncak tanımına giren mahalle yok; seçmen davranışı istikrarlı.

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
AK Parti%48,8
MHP%46,8
CHP%3,1
Katılım %88,5
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%68,2
Muharrem İnce%18,5
Meral Akşener%12,4
Katılım %86,6
2018 MVMilletvekili
AK Parti%50,3
MHP%20,8
CHP%14,2
Katılım %86,6
2019 YerelYerel
MHP%44,8
AK Parti%43,5
CHP%8,4
Katılım %84,4
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%67,6
Kemal Kılıçdaroğlu%24,9
Sinan Oğan%6,8
Katılım %87,7
2023 MVMilletvekili
AK Parti%48,6
CHP%19,0
MHP%15,4
Katılım %87,7
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%71,5
Kemal Kılıçdaroğlu%28,5
Katılım %84,5
2024 YerelYerel
AK Parti%47,6
MHP%37,3
CHP%9,5
Katılım %84,0

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Taşköprü’deki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Ağcıkişi Mah.AK Parti %49,9%96,7
Bahçelievler Mah.AK Parti %47,3%83,0
Camikebir Mah.AK Parti %45,4%82,3
Ethem Mah.AK Parti %48,5%94,4
Gizlice Mah.AK Parti %55,4%85,0
Gökırmak Mah.AK Parti %56,4%93,5
Harmancık Mah.AK Parti %47,1%81,4
Karasait Mah.AK Parti %43,7%81,5
Musalla Mah.MHP %49,4%84,8
Pulcular Mah.AK Parti %41,8%80,4
Sümer Mah.AK Parti %57,3%88,9
Tabakhane Mah.AK Parti %47,3%86,3
Tekke Mah.AK Parti %53,8%82,9
Üstatlar Mah.AK Parti %47,9%87,7

Altın sandık

Taşköprü’nün 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Taşköprü’de en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

AK Parti
En güçlü
Sümer Mah.%57,3
Gizlice Mah.%55,4
Tekke Mah.%53,8
En zayıf
Pulcular Mah.%41,8
Karasait Mah.%43,7
Camikebir Mah.%45,4
MHP
En güçlü
Ethem Mah.%43,4
Camikebir Mah.%41,6
Pulcular Mah.%41,2
En zayıf
Tabakhane Mah.%30,9
Tekke Mah.%31,3
Sümer Mah.%32,4
CHP
En güçlü
Tabakhane Mah.%15,5
Karasait Mah.%12,9
Harmancık Mah.%11,8
En zayıf
Ethem Mah.%3,4
Gizlice Mah.%6,3
Ağcıkişi Mah.%7,3

Seçime katılım

2024 Yerel%84,0 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%87,7 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%84,5 / TR %84,1
2019 Yerel%84,4 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Ağcıkişi Mah.%96,7
Ethem Mah.%94,4
Sümer Mah.%88,9
Üstatlar Mah.%87,7
Tabakhane Mah.%86,3
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Pulcular Mah.%80,4
Harmancık Mah.%81,4
Karasait Mah.%81,5
Camikebir Mah.%82,3
Tekke Mah.%82,9

Taşköprü seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Taşköprü’de 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Taşköprü’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %47,6 oyla AK Parti kazandı. MHP %37,3 ile ikinci oldu.

Taşköprü’de kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Taşköprü’de 12.179 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 40 sandıkta kullanıldı.

Taşköprü’de 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %67,6, Kemal Kılıçdaroğlu %24,9 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %71,5 ile önde çıktı.

Taşköprü’de 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

AK Parti %48,6, CHP %19,0, MHP %15,4, İYİ Parti %8,2, Yeniden Refah %2,4.

Taşköprü’nün seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Taşköprü’nün sonucu Türkiye sonucundan ortalama 11,6 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Taşköprü’de oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Taşköprü’de oyların %8,3’i el değiştirdi; bu sakin bir seçmen davranışıdır. Net kayma AK Parti lehine 5,8 puan. 7 mahallede birinci parti değişti.

Taşköprü’de salıncak mahalle var mı?

2019 → 2024 yerel arasında Taşköprü’de salıncak mahalle tanımına giren bir yer çıkmadı; seçmen davranışı istikrarlı.

Taşköprü’de kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Taşköprü’de etkin parti sayısı 2,66; yani çok partili bir yapı var. Birinci AK Parti ile ikinci MHP arasındaki fark 10,4 puan.

Taşköprü’de yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde sandıklar karşılaştırıldığında, katılımı 10 puan yüksek olan sandıklarda AK Parti oyu ortalama 3,8 puan daha yüksek; CHP oyu ortalama 3,0 puan daha düşük. Bu bir ilişkidir, nedensellik değildir.

Taşköprü’nün geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Taşköprü’de geçersiz oy oranı %5,41 (Kastamonu: %4,91). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 1 sandık var.

Taşköprü’de olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Taşköprü’de olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Taşköprü hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Taşköprü’de AK Parti 4 kez, MHP 1 kez birinci oldu.

Taşköprü’nün mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Taşköprü’deki 14 mahallenin 13 tanesinde AK Parti, 1 tanesinde MHP birinci çıktı.

Taşköprü’nün altın sandığı hangisi?

Taşköprü’nün 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Taşköprü, Camikebir Mah., 1013 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 1,18 puan saptı.

Taşköprü’de AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Sümer (%57,3) mahallesinde, en düşük oyu Pulcular (%41,8) mahallesinde aldı.

Taşköprü’de MHP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde MHP en yüksek oyu Ethem (%43,4) mahallesinde, en düşük oyu Tabakhane (%30,9) mahallesinde aldı.

Taşköprü’de seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %84,0 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Ağcıkişi Mah. (%96,7), en düşük katılım Pulcular Mah. (%80,4).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Kastamonu il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.