Cide Seçim Sonuçları
2014–2024 · Kastamonu · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026
Cide’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %46,7 oyla MHP kazandı. CHP %30,6 ile ikinci oldu. MHP, 2019’a göre oyunu 40,2 puan artırdı. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Cide’de Recep Tayyip Erdoğan %69,7 oy aldı (Türkiye: %52,2).

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.
Tüm iller listesiSon seçim sonuçları
Cide sonuçları Kastamonu geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Seçim analizi
Cide’nin seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.
2019 → 2024 yerel arasında Cide’de oyların %44,1’i el değiştirdi (çok oynak). Net kayma MHP lehine 29,2 puan.
| Mahalle | Önce → sonra birinci | Kayma | Fark |
|---|---|---|---|
| Kırcı Mah. | AK Parti → MHP | 57,4 | 40,9 |
| Irmak Mah. | AK Parti → MHP | 56,6 | 31,0 |
| Bağyurdu Mah. | CHP → MHP | 52,6 | 34,6 |
| Kemerli Mah. | AK Parti → MHP | 48,8 | 23,6 |
| Kasım Mah. | CHP → MHP | 47,0 | 9,4 |
| Kumluca Mah. | AK Parti → MHP | 45,0 | 14,9 |
| Cumhuriyet Mah. | CHP → MHP | 44,6 | 14,1 |
| Kasaba Mah. | CHP → MHP | 43,5 | 16,5 |
| Ece Mah. | AK Parti → MHP | 42,6 | 6,5 |
| Memiş Mah. | CHP → MHP | 42,5 | 7,4 |
| Nasuh Mah. | CHP → MHP | 41,0 | 10,6 |
Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.
2014–2024 seçim geçmişi
Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.
Mahalle mahalle sonuçlar
2024 yerel seçiminde Cide’deki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.
| Mahalle | Kazanan | Katılım |
|---|---|---|
| Bağyurdu Mah. | MHP %56,7 | %91,9 |
| Cumhuriyet Mah. | MHP %45,4 | %78,7 |
| Ece Mah. | MHP %42,9 | %88,5 |
| Gebeş Mah. | MHP %54,6 | %84,5 |
| Irmak Mah. | MHP %56,7 | %78,8 |
| Kalafat Mah. | MHP %58,2 | %85,5 |
| Kasaba Mah. | MHP %46,3 | %77,1 |
| Kasım Mah. | MHP %45,1 | %94,8 |
| Kemerli Mah. | MHP %52,5 | %88,4 |
| Kumluca Mah. | MHP %47,9 | %82,5 |
| Kırcı Mah. | MHP %62,2 | %89,0 |
| Memiş Mah. | MHP %45,4 | %78,7 |
| Nasuh Mah. | MHP %44,3 | %76,4 |
| Sipahi Mah. | AK Parti %41,8 | %97,4 |
| Sofular Mah. | AK Parti %49,6 | %86,9 |
| Tarakçı Mah. | MHP %49,5 | %94,1 |
Altın sandık
Cide’nin 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.
Partilerin kaleleri
2024 yerel seçiminde partilerin Cide’de en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).
Seçime katılım
Cide seçimleri hakkında sık sorulan sorular
Cide’de 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?
Cide’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %46,7 oyla MHP kazandı. CHP %30,6 ile ikinci oldu.
Cide’de kaç seçmen ve kaç sandık var?
2024 yerel seçiminde Cide’de 8.928 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 35 sandıkta kullanıldı.
Cide’de 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?
Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %66,9, Kemal Kılıçdaroğlu %28,3 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %69,7 ile önde çıktı.
Cide’de 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?
AK Parti %50,0, CHP %19,3, MHP %11,7, İYİ Parti %9,5, Yeniden Refah %1,8.
Cide’nin seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?
2023 genel seçimlerinde Cide’nin sonucu Türkiye sonucundan ortalama 10,4 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.
Cide’de oylar ne kadar kaydı?
2019 → 2024 yerel arasında Cide’de oyların %44,1’i el değiştirdi; bu çok oynak bir seçmen davranışıdır. Net kayma MHP lehine 29,2 puan. 11 mahallede birinci parti değişti.
Cide’de salıncak mahalle var mı?
Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 11 salıncak mahalle var; en oynakları Kırcı Mah., Irmak Mah., Bağyurdu Mah..
Cide’de kaç parti fiilen yarışıyor?
2024 yerel seçiminde Cide’de etkin parti sayısı 2,89; yani çok partili bir yapı var. Birinci MHP ile ikinci CHP arasındaki fark 16,2 puan.
Cide’de yüksek katılım hangi partiye yaradı?
2024 yerel seçiminde sandıklar karşılaştırıldığında, katılımı 10 puan yüksek olan sandıklarda CHP oyu ortalama 3,4 puan daha düşük. Bu bir ilişkidir, nedensellik değildir.
Cide’nin geçersiz oy oranı kaç?
2024 yerel seçiminde Cide’de geçersiz oy oranı %4,64 (Kastamonu: %4,91). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 0 sandık var.
Cide’de olağan dışı sandık var mı?
2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Cide’de olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.
Cide hangi partinin kalesi?
Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Cide’de AK Parti 3 kez, CHP 1 kez, MHP 1 kez birinci oldu.
Cide’nin mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?
2024 yerel seçiminde Cide’deki 16 mahallenin 14 tanesinde MHP, 2 tanesinde AK Parti birinci çıktı.
Cide’nin altın sandığı hangisi?
Cide’nin 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Cide, Kasaba Mah., 1018 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 1,13 puan saptı.
Cide’de MHP en çok hangi mahallede oy aldı?
2024 yerel seçiminde MHP en yüksek oyu Irmak (%56,7) mahallesinde, en düşük oyu Ece (%42,9) mahallesinde aldı.
Cide’de CHP en çok hangi mahallede oy aldı?
2024 yerel seçiminde CHP en yüksek oyu Memiş (%38,0) mahallesinde, en düşük oyu Irmak (%25,7) mahallesinde aldı.
Cide’de seçime katılım oranı kaç?
2024 yerel seçiminde katılım %80,8 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Ece Mah. (%88,5), en düşük katılım Nasuh Mah. (%76,4).
Bir sonraki seçim ne zaman?
Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.
Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.
Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.
Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.