Kahramanmaraş Seçim Sonuçları

2014–2024 · il geneli ve ilçe ilçe · güncelleme 02.11.2026

Kahramanmaraş’ta 2024 yerel seçiminde büyükşehir belediye başkanlığı yarışını %42,6 oyla AK Parti kazandı. Yeniden Refah %33,7 ile ikinci oldu. AK Parti, 2019’a göre oyunu 25,3 puan kaybetti. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Kahramanmaraş’ta Recep Tayyip Erdoğan %75,8 oy aldı (Türkiye: %52,2).

2024 büyükşehir belediye başkanlığı kazananı
AK Parti
%42,6
2024 katılım
%79,3
yerel seçim
Seçmen
783.314
2024
Sandık
2.653
11 ilçe
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Kahramanmaraş sonuçları Türkiye geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · büyükşehir belediye başkanlığıKahramanmaraş · katılım %79,3KahramanmaraşTürkiyeAK Parti%42,65%35,57Yeniden Refah%33,71%6,21CHP%15,30%37,90İYİ Parti%3,52%3,78Zafer Partisi%1,48%1,74DEVA%0,60%0,33Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurKahramanmaraş · katılım %85,4KahramanmaraşTürkiyeErdoğan%71,88%49,52Kılıçdaroğlu%22,20%44,88Sinan Oğan%5,50%5,17Muharrem İnce%0,42%0,43Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurKahramanmaraş · katılım %83,2KahramanmaraşTürkiyeErdoğan%75,77%52,18Kılıçdaroğlu%24,23%47,82Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiKahramanmaraş · katılım %85,4KahramanmaraşTürkiyeAK Parti%47,49%35,39MHP%16,21%10,00CHP%16,02%25,22İYİ Parti%7,15%9,64Yeniden Refah%5,52%2,79Zafer Partisi%1,73%2,24Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Kahramanmaraş’ın seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Kahramanmaraş’ta oyların %41,3’i el değiştirdi (çok oynak). Net kayma Yeniden Refah lehine 29,5 puan.

5 salıncak ilçe2 ilçede birinci parti değişti11 ilçe karşılaştırıldı
Salıncak ilçeler
İlçeÖnce → sonra birinciKaymaFark
DulkadiroğluAK Parti → Yeniden Refah49,61,1
TürkoğluAK Parti (aynı)48,20,7
GöksunAK Parti (aynı)47,41,1
OnikişubatAK Parti (aynı)46,92,6
PazarcıkAK Parti → CHP24,90,6

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan ilçeler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
AK Parti%58,8
MHP%30,5
CHP%6,3
Katılım %90,1
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%74,2
Muharrem İnce%14,9
Meral Akşener%8,5
Katılım %89,4
2018 MVMilletvekili
AK Parti%57,8
MHP%16,3
İYİ Parti%9,8
Katılım %89,4
2019 YerelYerel
AK Parti%67,9
CHP%27,4
Saadet%2,1
Katılım %86,9
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%71,9
Kemal Kılıçdaroğlu%22,2
Sinan Oğan%5,5
Katılım %85,4
2023 MVMilletvekili
AK Parti%47,5
MHP%16,2
CHP%16,0
Katılım %85,4
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%75,8
Kemal Kılıçdaroğlu%24,2
Katılım %83,2
2024 YerelYerel
AK Parti%42,7
Yeniden Refah%33,7
CHP%15,3
Katılım %79,3

İlçe ilçe sonuçlar

2024 yerel seçiminde Kahramanmaraş’taki her ilçenin belediye başkanlığı sonucu.

İlçeKazananKatılım
AfşinAK Parti %43,5%78,8
AndırınAK Parti %50,9%88,4
DulkadiroğluYeniden Refah %46,2%79,7
EkinözüCHP %40,8%88,5
ElbistanCHP %42,0%71,7
GöksunYeniden Refah %57,3%82,2
NurhakCHP %53,8%75,9
OnikişubatAK Parti %40,8%78,4
PazarcıkCHP %45,8%79,0
TürkoğluYeniden Refah %52,7%86,5
ÇağlayanceritİYİ Parti %37,3%85,6

Altın sandık

Kahramanmaraş’ın 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Kahramanmaraş’ta en güçlü ve en zayıf olduğu ilçeler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

AK Parti
En güçlü
Andırın%50,9
Afşin%43,5
Türkoğlu%42,0
En zayıf
Göksun%32,8
Dulkadiroğlu%36,5
Elbistan%39,3
Yeniden Refah
En güçlü
Göksun%57,3
Türkoğlu%52,7
Dulkadiroğlu%46,2
En zayıf
Ekinözü%3,9
Nurhak%5,7
Elbistan%11,4
CHP
En güçlü
Nurhak%53,8
Pazarcık%45,8
Elbistan%42,0
En zayıf
Çağlayancerit%4,4
Afşin%5,6
Onikişubat%9,7

Seçime katılım

2024 Yerel%79,3 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%85,4 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%83,2 / TR %84,1
2019 Yerel%86,9 / TR %84,7
En yüksek katılım (ilçe, 2024)
Ekinözü%88,5
Andırın%88,4
Türkoğlu%86,5
Çağlayancerit%85,6
Göksun%82,2
En düşük katılım (ilçe, 2024)
Elbistan%71,7
Nurhak%75,9
Onikişubat%78,4
Afşin%78,8
Pazarcık%79,0

Kahramanmaraş seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Kahramanmaraş’ta 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Kahramanmaraş’ta 2024 yerel seçiminde büyükşehir belediye başkanlığı yarışını %42,6 oyla AK Parti kazandı. Yeniden Refah %33,7 ile ikinci oldu.

Kahramanmaraş’ta kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Kahramanmaraş’ta 783.314 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 2.653 sandıkta kullanıldı.

Kahramanmaraş’ta 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %71,9, Kemal Kılıçdaroğlu %22,2 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %75,8 ile önde çıktı.

Kahramanmaraş’ta 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

AK Parti %47,5, MHP %16,2, CHP %16,0, İYİ Parti %7,2, Yeniden Refah %5,5.

Kahramanmaraş’ın seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Kahramanmaraş’ın sonucu Türkiye sonucundan ortalama 13,8 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Kahramanmaraş’ta oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Kahramanmaraş’ta oyların %41,3’i el değiştirdi; bu çok oynak bir seçmen davranışıdır. Net kayma Yeniden Refah lehine 29,5 puan. 2 ilçede birinci parti değişti.

Kahramanmaraş’ta salıncak ilçe var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 5 salıncak ilçe var; en oynakları Dulkadiroğlu, Türkoğlu, Göksun.

Kahramanmaraş’ta kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Kahramanmaraş’ta etkin parti sayısı 3,12; yani çok partili bir yapı var. Birinci AK Parti ile ikinci Yeniden Refah arasındaki fark 8,9 puan.

Kahramanmaraş’ta yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde sandıklar karşılaştırıldığında, katılımı 10 puan yüksek olan sandıklarda AK Parti oyu ortalama 3,9 puan daha yüksek; CHP oyu ortalama 6,8 puan daha düşük. Bu bir ilişkidir, nedensellik değildir.

Kahramanmaraş’ın geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Kahramanmaraş’ta geçersiz oy oranı %5,87 (Türkiye: %4,58). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 43 sandık var.

Kahramanmaraş’ta olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Kahramanmaraş’ta en az 200 seçmenli olup katılımı %98’in, birinci partisi %95’in üstünde olan 17 sandık var. Bu istatistiksel olarak sıra dışı bir sonuçtur; küçük ve akraba yerleşimlerde olağan olabilir.

Kahramanmaraş hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Kahramanmaraş’ta AK Parti 5 kez birinci oldu.

Kahramanmaraş’ın ilçelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Kahramanmaraş’taki 11 ilçenin 4 tanesinde CHP, 3 tanesinde AK Parti, 3 tanesinde Yeniden Refah, 1 tanesinde İYİ Parti birinci çıktı.

Kahramanmaraş’ın altın sandığı hangisi?

Kahramanmaraş’ın 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Onikişubat, Süleymanşah Mah., 2324 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 1,05 puan saptı.

Kahramanmaraş’ta AK Parti en çok hangi ilçede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Andırın (%50,9) ilçesinde, en düşük oyu Göksun (%32,8) ilçesinde aldı.

Kahramanmaraş’ta Yeniden Refah en çok hangi ilçede oy aldı?

2024 yerel seçiminde Yeniden Refah en yüksek oyu Göksun (%57,3) ilçesinde, en düşük oyu Ekinözü (%3,9) ilçesinde aldı.

Kahramanmaraş’ta seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %79,3 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Ekinözü (%88,5), en düşük katılım Elbistan (%71,7).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Kahramanmaraş ilçelerinin seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.