Elbistan Seçim Sonuçları

2014–2024 · Kahramanmaraş · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Elbistan’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %42,0 oyla CHP kazandı. AK Parti %39,3 ile ikinci oldu. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Elbistan’da Recep Tayyip Erdoğan %67,6 oy aldı (Türkiye: %52,2).

2024 belediye başkanlığı kazananı
CHP
%42,0
2024 katılım
%71,7
yerel seçim
Seçmen
92.016
2024
Sandık
324
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Elbistan sonuçları Kahramanmaraş geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıElbistan, Kahramanmaraş · katılım %71,7ElbistanKahramanmaraşCHP%42,03%12,70AK Parti%39,29%38,17Yeniden Refah%11,35%35,59İYİ Parti%1,82%4,81BTP%1,35%0,52Saadet%1,02%1,01Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurElbistan, Kahramanmaraş · katılım %78,8ElbistanKahramanmaraşErdoğan%62,86%71,88Kılıçdaroğlu%29,62%22,20Sinan Oğan%7,17%5,50Muharrem İnce%0,35%0,42Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurElbistan, Kahramanmaraş · katılım %75,8ElbistanKahramanmaraşErdoğan%67,59%75,77Kılıçdaroğlu%32,41%24,23Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiElbistan, Kahramanmaraş · katılım %78,8ElbistanKahramanmaraşAK Parti%42,36%47,49CHP%23,75%16,02MHP%14,10%16,21İYİ Parti%7,43%7,15Yeniden Refah%3,65%5,52BBP%2,16%1,58Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Elbistan’ın seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Elbistan’da oyların %15,6’i el değiştirdi (hareketli). Net kayma Millet İttifakı lehine 6,8 puan. İttifaklar blok olarak karşılaştırıldı.

9 salıncak mahalle11 mahallede birinci parti değişti46 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
Karahasanuşağı Mah.AK Parti → Millet İttifakı60,130,9
Karahüyük Mah.AK Parti → Millet İttifakı43,424,2
Yapraklı Mah.AK Parti (aynı)35,34,4
Türkören Mah.AK Parti → Millet İttifakı31,48,2
Güvercinlik Mah.AK Parti → Millet İttifakı29,612,8
İncecik Mah.Millet İttifakı → AK Parti24,417,7
Kışla Mah.AK Parti → Millet İttifakı22,22,4
Alembey Mah.AK Parti → Millet İttifakı20,00,5
İğde Mah.AK Parti → Millet İttifakı18,420,4

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
AK Parti%46,8
MHP%43,3
CHP%5,3
Katılım %85,9
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%63,2
Muharrem İnce%21,2
Meral Akşener%12,4
Katılım %86,1
2018 MVMilletvekili
AK Parti%45,5
MHP%18,5
CHP%13,8
Katılım %86,1
2019 YerelYerel
AK Parti%52,7
İYİ Parti%43,7
BBP%1,7
Katılım %82,7
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%62,9
Kemal Kılıçdaroğlu%29,6
Sinan Oğan%7,2
Katılım %78,8
2023 MVMilletvekili
AK Parti%42,4
CHP%23,8
MHP%14,1
Katılım %78,8
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%67,6
Kemal Kılıçdaroğlu%32,4
Katılım %75,8
2024 YerelYerel
CHP%42,0
AK Parti%39,3
Yeniden Refah%11,4
Katılım %71,7

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Elbistan’daki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Akarca Mah.AK Parti %60,9%98,1
Akbayır Mah.AK Parti %50,2%84,7
Aksakal Mah.CHP %97,1%41,6
Akören Mah.AK Parti %46,9%85,8
Alembey Mah.AK Parti %41,0%91,0
Alkayaoğlu Mah.AK Parti %36,4%76,2
Armutalan Mah.CHP %63,6%51,0
Atmalıkaşanlı Mah.CHP %84,1%84,6
Ağlıca Mah.CHP %43,7%94,7
Bahçelievler Mah.AK Parti %46,1%75,2
Bakış Mah.CHP %95,8%44,5
Balıkçıl Mah.AK Parti %50,2%90,1
Battalgazi Mah.AK Parti %44,6%71,7
Beyyurdu Mah.CHP %63,2%87,8
Beştepe Mah.CHP %77,3%60,0
Büyükyapalak Mah.AK Parti %42,9%87,0
Ceyhan Mah.CHP %61,3%56,4
Cumhuriyet Mah.CHP %57,5%63,1
Demircilik Mah.CHP %98,9%58,3
Dervişçimli Mah.CHP %94,4%79,2

Altın sandık

Elbistan’ın 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Elbistan’da en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

CHP
En güçlü
Demircilik Mah.%98,9
Bakış Mah.%95,8
Ceyhan Mah.%61,3
En zayıf
Kalealtı Mah.%20,9
Karaelbistan Mah.%21,9
Geçit Mah.%22,5
AK Parti
En güçlü
Geçit Mah.%56,8
Çatova Mah.%53,1
Karaelbistan Mah.%52,9
En zayıf
Demircilik Mah.%0,6
Bakış Mah.%3,8
Karahasanuşağı Mah.%24,0
Yeniden Refah
En güçlü
Karaelbistan Mah.%20,3
Doğan Mah.%20,3
Kalealtı Mah.%20,0
En zayıf
Demircilik Mah.%0,4
Büyükyapalak Mah.%4,1
Türkören Mah.%5,7

Seçime katılım

2024 Yerel%71,7 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%78,8 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%75,8 / TR %84,1
2019 Yerel%82,7 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Güvercinlik Mah.%97,7
Taşburun Mah.%93,8
Çalış Mah.%93,6
Yapraklı Mah.%91,5
Alembey Mah.%91,0
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Bakış Mah.%44,5
Ceyhan Mah.%56,4
Demircilik Mah.%58,3
Kümbet Mah.%60,1
Güneşli Mah.%62,1

Elbistan seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Elbistan’da 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Elbistan’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %42,0 oyla CHP kazandı. AK Parti %39,3 ile ikinci oldu.

Elbistan’da kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Elbistan’da 92.016 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 324 sandıkta kullanıldı.

Elbistan’da 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %62,9, Kemal Kılıçdaroğlu %29,6 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %67,6 ile önde çıktı.

Elbistan’da 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

AK Parti %42,4, CHP %23,8, MHP %14,1, İYİ Parti %7,4, Yeniden Refah %3,6.

Elbistan’ın seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Elbistan’ın sonucu Türkiye sonucundan ortalama 8,7 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Elbistan’da oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Elbistan’da oyların %15,6’i el değiştirdi; bu hareketli bir seçmen davranışıdır. Net kayma Millet İttifakı lehine 6,8 puan. 11 mahallede birinci parti değişti.

Elbistan’da salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 9 salıncak mahalle var; en oynakları Karahasanuşağı Mah., Karahüyük Mah., Yapraklı Mah..

Elbistan’da kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Elbistan’da etkin parti sayısı 2,9; yani çok partili bir yapı var. Birinci CHP ile ikinci AK Parti arasındaki fark 2,7 puan.

Elbistan’da yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde sandıklar karşılaştırıldığında, katılımı 10 puan yüksek olan sandıklarda CHP oyu ortalama 6,7 puan daha düşük; AK Parti oyu ortalama 4,3 puan daha yüksek; Yeniden Refah oyu ortalama 1,9 puan daha yüksek. Bu bir ilişkidir, nedensellik değildir.

Elbistan’ın geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Elbistan’da geçersiz oy oranı %5,9 (Kahramanmaraş: %6,16). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 2 sandık var.

Elbistan’da olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Elbistan’da olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Elbistan hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Elbistan’da AK Parti 4 kez, CHP 1 kez birinci oldu.

Elbistan’ın mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Elbistan’daki 93 mahallenin 58 tanesinde CHP, 35 tanesinde AK Parti birinci çıktı.

Elbistan’ın altın sandığı hangisi?

Elbistan’ın 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Elbistan, Kızılcaoba Mah., 1191 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 1,06 puan saptı.

Elbistan’da CHP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde CHP en yüksek oyu Demircilik (%98,8) mahallesinde, en düşük oyu Kalealtı (%20,9) mahallesinde aldı.

Elbistan’da AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Geçit (%56,8) mahallesinde, en düşük oyu Demircilik (%0,6) mahallesinde aldı.

Elbistan’da seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %71,7 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Güvercinlik Mah. (%97,7), en düşük katılım Bakış Mah. (%44,5).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Kahramanmaraş il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.