Dulkadiroğlu Seçim Sonuçları

2014–2024 · Kahramanmaraş · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Dulkadiroğlu’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %46,2 oyla Yeniden Refah kazandı. AK Parti %36,5 ile ikinci oldu. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Dulkadiroğlu’da Recep Tayyip Erdoğan %83,4 oy aldı (Türkiye: %52,2).

2024 belediye başkanlığı kazananı
Yeniden Refah
%46,2
2024 katılım
%79,7
yerel seçim
Seçmen
146.649
2024
Sandık
478
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Dulkadiroğlu sonuçları Kahramanmaraş geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıDulkadiroğlu, Kahramanmaraş · katılım %79,7DulkadiroğluKahramanmaraşYeniden Refah%46,21%35,59AK Parti%36,50%38,17BBP%4,33%1,88İYİ Parti%4,03%4,81Saadet%3,29%1,01Zafer Partisi%1,67%1,46Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurDulkadiroğlu, Kahramanmaraş · katılım %86,7DulkadiroğluKahramanmaraşErdoğan%79,90%71,88Kılıçdaroğlu%14,89%22,20Sinan Oğan%4,76%5,50Muharrem İnce%0,44%0,42Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurDulkadiroğlu, Kahramanmaraş · katılım %84,8DulkadiroğluKahramanmaraşErdoğan%83,43%75,77Kılıçdaroğlu%16,57%24,23Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiDulkadiroğlu, Kahramanmaraş · katılım %86,7DulkadiroğluKahramanmaraşAK Parti%53,65%47,49MHP%15,62%16,21CHP%11,53%16,02Yeniden Refah%6,99%5,52İYİ Parti%4,27%7,15Zafer Partisi%1,69%1,73Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Dulkadiroğlu’nun seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Dulkadiroğlu’da oyların %52,7’i el değiştirdi (çok oynak). Net kayma Yeniden Refah lehine 39,7 puan. İttifaklar blok olarak karşılaştırıldı.

73 salıncak mahalle12 mahallede birinci parti değişti90 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
Maksutuşağı Mah.Millet İttifakı → Saadet92,714,2
Sivricehüyük Mah.Millet İttifakı → AK Parti84,227,7
Çınarlı Mah.Millet İttifakı → Saadet83,44,1
Alibeyuşağı Mah.Millet İttifakı → DEM Parti83,310,7
Doğanlıkarahasan Mah.Millet İttifakı → Saadet82,543,4
Çokyaşar Mah.Millet İttifakı → Yeniden Refah79,35,7
Küpelikız Mah.Millet İttifakı → AK Parti76,218,0
Çiğli Mah.Millet İttifakı → DEM Parti71,48,8
Eyüp Sultan Mah.AK Parti → Yeniden Refah65,733,1
Kazanlıpınar Mah.AK Parti → Yeniden Refah62,937,1
Genç Osman Mah.AK Parti → Yeniden Refah61,324,7
Karacasu Karaziyaret Mah.AK Parti → Yeniden Refah61,126,5
Yavuz Selim Mah.AK Parti → Yeniden Refah60,710,9
Aslan Bey Mah.AK Parti → Yeniden Refah60,026,2
Karacasu Ferhuş Mah.AK Parti → Yeniden Refah59,627,8

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
AK Parti%68,0
MHP%21,3
CHP%4,2
Katılım %91,4
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%82,8
Muharrem İnce%9,6
Meral Akşener%5,2
Katılım %90,9
2018 MVMilletvekili
AK Parti%67,8
MHP%14,4
İYİ Parti%6,4
Katılım %90,9
2019 YerelYerel
AK Parti%69,6
CHP%16,0
BBP%11,5
Katılım %87,6
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%79,9
Kemal Kılıçdaroğlu%14,9
Sinan Oğan%4,8
Katılım %86,7
2023 MVMilletvekili
AK Parti%53,7
MHP%15,6
CHP%11,5
Katılım %86,7
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%83,4
Kemal Kılıçdaroğlu%16,6
Katılım %84,8
2024 YerelYerel
Yeniden Refah%46,2
AK Parti%36,5
BBP%4,3
Katılım %79,7

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Dulkadiroğlu’daki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Abbaslar Mah.AK Parti %39,5%93,1
Aksu Mah.Yeniden Refah %50,1%87,6
Akyar Mah.Yeniden Refah %46,2%85,6
Alibeyuşağı Mah.DEM Parti %33,2%75,8
Arslanbey Çiftliği Mah.AK Parti %34,2%94,5
Aslan Bey Mah.Yeniden Refah %56,1%73,5
Ayaklıcaoluk Mah.Yeniden Refah %54,5%90,6
Ağabeyli Mah.AK Parti %46,7%91,1
Bahçeli Evler Mah.Yeniden Refah %44,5%62,7
Bahçeli Mah.AK Parti %43,6%93,2
Ballıca Mah.Yeniden Refah %52,3%81,2
Bayazıtlı Mah.Yeniden Refah %50,1%79,7
Baydemirli Mah.AK Parti %49,1%97,6
Bağlarbaşı Mah.Yeniden Refah %43,2%80,0
Başdevrişli Mah.Yeniden Refah %37,2%94,1
Beşenli Mah.AK Parti %45,2%95,2
Boyalı Mah.AK Parti %51,9%80,9
Budaklı Mah.AK Parti %57,9%97,5
Bulanık Mah.Yeniden Refah %49,4%95,1
Demirciler Mah.Saadet %68,7%55,0

Altın sandık

Dulkadiroğlu’nun 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Dulkadiroğlu’da en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

Yeniden Refah
En güçlü
Eyüp Sultan Mah.%61,5
Yenikent Mah.%57,8
Karacasu Karaziyaret Mah.%57,2
En zayıf
Doğanlıkarahasan Mah.%2,6
Çiğli Mah.%3,4
Küpelikız Mah.%11,5
AK Parti
En güçlü
Çatmayayla Mah.%71,4
Çobanlı Mah.%62,3
Tevekkelli Mah.%61,3
En zayıf
Çokyaşar Mah.%12,2
Doğanlıkarahasan Mah.%13,9
Alibeyuşağı Mah.%22,5

Seçime katılım

2024 Yerel%79,7 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%86,7 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%84,8 / TR %84,1
2019 Yerel%87,6 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Çobanlı Mah.%99,2
Baydemirli Mah.%97,6
Kuzucak Mah.%97,5
Budaklı Mah.%97,5
Ulutaş Mah.%97,4
En düşük katılım (mahalle, 2024)
İsmet Paşa Mah.%55,8
Yeni Şehir Mah.%60,2
Bahçeli Evler Mah.%62,7
Menderes Mah.%63,3
Egemenlik Mah.%64,9

Dulkadiroğlu seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Dulkadiroğlu’da 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Dulkadiroğlu’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %46,2 oyla Yeniden Refah kazandı. AK Parti %36,5 ile ikinci oldu.

Dulkadiroğlu’da kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Dulkadiroğlu’da 146.649 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 478 sandıkta kullanıldı.

Dulkadiroğlu’da 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %79,9, Kemal Kılıçdaroğlu %14,9 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %83,4 ile önde çıktı.

Dulkadiroğlu’da 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

AK Parti %53,6, MHP %15,6, CHP %11,5, Yeniden Refah %7,0, İYİ Parti %4,3.

Dulkadiroğlu’nun seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Dulkadiroğlu’nun sonucu Türkiye sonucundan ortalama 18,6 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Dulkadiroğlu’da oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Dulkadiroğlu’da oyların %52,7’i el değiştirdi; bu çok oynak bir seçmen davranışıdır. Net kayma Yeniden Refah lehine 39,7 puan. 12 mahallede birinci parti değişti.

Dulkadiroğlu’da salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 73 salıncak mahalle var; en oynakları Maksutuşağı Mah., Sivricehüyük Mah., Çınarlı Mah..

Dulkadiroğlu’da kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Dulkadiroğlu’da etkin parti sayısı 2,84; yani çok partili bir yapı var. Birinci Yeniden Refah ile ikinci AK Parti arasındaki fark 9,7 puan.

Dulkadiroğlu’da yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde Dulkadiroğlu’da katılım ile partilerin oy oranı arasında belirgin bir ilişki görülmedi.

Dulkadiroğlu’nun geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Dulkadiroğlu’da geçersiz oy oranı %7,28 (Kahramanmaraş: %6,16). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 14 sandık var.

Dulkadiroğlu’da olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Dulkadiroğlu’da en az 200 seçmenli olup katılımı %98’in, birinci partisi %95’in üstünde olan 1 sandık var. Bu istatistiksel olarak sıra dışı bir sonuçtur; küçük ve akraba yerleşimlerde olağan olabilir.

Dulkadiroğlu hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Dulkadiroğlu’da AK Parti 4 kez, Yeniden Refah 1 kez birinci oldu.

Dulkadiroğlu’nun mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Dulkadiroğlu’daki 105 mahallenin 57 tanesinde Yeniden Refah, 37 tanesinde AK Parti, 9 tanesinde Saadet, 2 tanesinde DEM Parti birinci çıktı.

Dulkadiroğlu’nun altın sandığı hangisi?

Dulkadiroğlu’nun 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Dulkadiroğlu, Divanlı Mah., 1036 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,89 puan saptı.

Dulkadiroğlu’da Yeniden Refah en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde Yeniden Refah en yüksek oyu Eyüp Sultan (%61,5) mahallesinde, en düşük oyu Doğanlıkarahasan (%2,5) mahallesinde aldı.

Dulkadiroğlu’da AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Çatmayayla (%71,4) mahallesinde, en düşük oyu Çokyaşar (%12,2) mahallesinde aldı.

Dulkadiroğlu’da seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %79,7 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Çobanlı Mah. (%99,2), en düşük katılım İsmet Paşa Mah. (%55,8).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Kahramanmaraş il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.