Onikişubat Seçim Sonuçları
2014–2024 · Kahramanmaraş · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026
Onikişubat’ta 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %40,8 oyla AK Parti kazandı. Yeniden Refah %38,6 ile ikinci oldu. AK Parti, 2019’a göre oyunu 26,5 puan kaybetti. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Onikişubat’ta Recep Tayyip Erdoğan %78,8 oy aldı (Türkiye: %52,2).

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.
Tüm iller listesiSon seçim sonuçları
Onikişubat sonuçları Kahramanmaraş geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Seçim analizi
Onikişubat’ın seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.
2019 → 2024 yerel arasında Onikişubat’ta oyların %43,1’i el değiştirdi (çok oynak). Net kayma Yeniden Refah lehine 32,5 puan. İttifaklar blok olarak karşılaştırıldı.
| Mahalle | Önce → sonra birinci | Kayma | Fark |
|---|---|---|---|
| Yeniyapan Mah. | AK Parti → Yeniden Refah | 88,9 | 82,5 |
| Ceyhan Mah. | AK Parti → Yeniden Refah | 61,3 | 27,5 |
| Kazım Karabekir Mah. | AK Parti → Yeniden Refah | 59,5 | 25,1 |
| Altınova Mah. | AK Parti → Yeniden Refah | 58,9 | 18,4 |
| Köseli Mah. | AK Parti → Yeniden Refah | 56,5 | 16,6 |
| Beşen Mah. | AK Parti → Yeniden Refah | 56,4 | 13,0 |
| Öşlü Mah. | AK Parti → Yeniden Refah | 55,0 | 11,4 |
| Selimiye Mah. | AK Parti → Yeniden Refah | 54,0 | 10,4 |
| Kavlaklı Mah. | AK Parti → Yeniden Refah | 53,7 | 13,0 |
| Çukurhisar Mah. | AK Parti → Yeniden Refah | 53,0 | 2,5 |
| Dadağlı Mah. | AK Parti → Yeniden Refah | 52,1 | 10,0 |
| Kalakaya Mah. | AK Parti (aynı) | 52,1 | 2,8 |
| Öztürk Mah. | AK Parti → Yeniden Refah | 51,7 | 5,9 |
| Dereboğazı Mah. | AK Parti → Yeniden Refah | 51,3 | 4,0 |
| Oruç Reis Mah. | AK Parti → Yeniden Refah | 50,9 | 7,0 |
Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.
2014–2024 seçim geçmişi
Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.
Mahalle mahalle sonuçlar
2024 yerel seçiminde Onikişubat’taki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.
| Mahalle | Kazanan | Katılım |
|---|---|---|
| 5 Nisan Mah. | Yeniden Refah %43,3 | %78,3 |
| Abdülhamid Han Mah. | Yeniden Refah %43,6 | %75,4 |
| Akif İnan Mah. | AK Parti %36,3 | %72,2 |
| Akçakoyunlu Mah. | AK Parti %49,3 | %79,0 |
| Altınova Mah. | Yeniden Refah %54,2 | %91,4 |
| Avcılar Mah. | AK Parti %62,4 | %78,5 |
| Avgasır Mah. | AK Parti %60,8 | %100,7 |
| Avşar Mah. | AK Parti %51,7 | %53,7 |
| Ayşepınarı Mah. | AK Parti %51,4 | %99,2 |
| Ağcalı Mah. | Yeniden Refah %42,6 | %74,8 |
| Barbaros Mah. | Yeniden Refah %45,4 | %82,0 |
| Beşbağlar Mah. | AK Parti %72,5 | %96,0 |
| Beşen Mah. | Yeniden Refah %50,3 | %95,6 |
| Bin Evler Mah. | AK Parti %37,4 | %70,5 |
| Boğaziçi Mah. | Yeniden Refah %36,9 | %71,0 |
| Bulutoğlu Mah. | AK Parti %53,8 | %60,7 |
| Büyüksır Mah. | AK Parti %50,4 | %90,9 |
| Celilli Dedeler Mah. | AK Parti %71,2 | %95,4 |
| Ceyhan Mah. | Yeniden Refah %59,8 | %97,6 |
| Cumhuriyet Mah. | AK Parti %37,0 | %70,3 |
Altın sandık
Onikişubat’ın 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.
Partilerin kaleleri
2024 yerel seçiminde partilerin Onikişubat’ta en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).
Seçime katılım
Onikişubat seçimleri hakkında sık sorulan sorular
Onikişubat’ta 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?
Onikişubat’ta 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %40,8 oyla AK Parti kazandı. Yeniden Refah %38,6 ile ikinci oldu.
Onikişubat’ta kaç seçmen ve kaç sandık var?
2024 yerel seçiminde Onikişubat’ta 292.285 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 914 sandıkta kullanıldı.
Onikişubat’ta 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?
Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %74,5, Kemal Kılıçdaroğlu %18,8 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %78,8 ile önde çıktı.
Onikişubat’ta 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?
AK Parti %49,2, MHP %15,6, CHP %12,9, İYİ Parti %8,3, Yeniden Refah %7,2.
Onikişubat’ın seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?
2023 genel seçimlerinde Onikişubat’ın sonucu Türkiye sonucundan ortalama 15,7 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.
Onikişubat’ta oylar ne kadar kaydı?
2019 → 2024 yerel arasında Onikişubat’ta oyların %43,1’i el değiştirdi; bu çok oynak bir seçmen davranışıdır. Net kayma Yeniden Refah lehine 32,5 puan. 12 mahallede birinci parti değişti.
Onikişubat’ta salıncak mahalle var mı?
Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 73 salıncak mahalle var; en oynakları Yeniyapan Mah., Ceyhan Mah., Kazım Karabekir Mah..
Onikişubat’ta kaç parti fiilen yarışıyor?
2024 yerel seçiminde Onikişubat’ta etkin parti sayısı 3,05; yani çok partili bir yapı var. Birinci AK Parti ile ikinci Yeniden Refah arasındaki fark 2,2 puan.
Onikişubat’ta yüksek katılım hangi partiye yaradı?
2024 yerel seçiminde sandıklar karşılaştırıldığında, katılımı 10 puan yüksek olan sandıklarda AK Parti oyu ortalama 3,6 puan daha yüksek; Yeniden Refah oyu ortalama 2,6 puan daha yüksek; CHP oyu ortalama 4,1 puan daha düşük. Bu bir ilişkidir, nedensellik değildir.
Onikişubat’ın geçersiz oy oranı kaç?
2024 yerel seçiminde Onikişubat’ta geçersiz oy oranı %5,21 (Kahramanmaraş: %6,16). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 14 sandık var.
Onikişubat’ta olağan dışı sandık var mı?
2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Onikişubat’ta en az 200 seçmenli olup katılımı %98’in, birinci partisi %95’in üstünde olan 14 sandık var. Bu istatistiksel olarak sıra dışı bir sonuçtur; küçük ve akraba yerleşimlerde olağan olabilir.
Onikişubat hangi partinin kalesi?
Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Onikişubat’ta AK Parti 5 kez birinci oldu.
Onikişubat’ın mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?
2024 yerel seçiminde Onikişubat’taki 141 mahallenin 91 tanesinde AK Parti, 50 tanesinde Yeniden Refah birinci çıktı.
Onikişubat’ın altın sandığı hangisi?
Onikişubat’ın 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Onikişubat, Karamanlı Mah., 1173 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,47 puan saptı.
Onikişubat’ta AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?
2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Celilli Dedeler (%71,2) mahallesinde, en düşük oyu Çevrepınar (%30,2) mahallesinde aldı.
Onikişubat’ta Yeniden Refah en çok hangi mahallede oy aldı?
2024 yerel seçiminde Yeniden Refah en yüksek oyu Ceyhan (%59,8) mahallesinde, en düşük oyu Celilli Dedeler (%23,2) mahallesinde aldı.
Onikişubat’ta seçime katılım oranı kaç?
2024 yerel seçiminde katılım %78,4 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Avgasır Mah. (%100,7), en düşük katılım Avşar Mah. (%53,7).
Bir sonraki seçim ne zaman?
Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.
Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.
Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.
Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.