Çağlayancerit Seçim Sonuçları
2014–2024 · Kahramanmaraş · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026
Çağlayancerit’te 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %37,3 oyla İYİ Parti kazandı. MHP %33,2 ile ikinci oldu. İYİ Parti, 2019’a göre oyunu 9,4 puan kaybetti. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Çağlayancerit’te Recep Tayyip Erdoğan %66,2 oy aldı (Türkiye: %52,2).

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.
Tüm iller listesiSon seçim sonuçları
Çağlayancerit sonuçları Kahramanmaraş geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Seçim analizi
Çağlayancerit’in seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.
2019 → 2024 yerel arasında Çağlayancerit’te oyların %29,3’i el değiştirdi (çok oynak). Net kayma İYİ Parti lehine 4,5 puan.
| Mahalle | Önce → sonra birinci | Kayma | Fark |
|---|---|---|---|
| Küçükcerit Mah. | MHP → Yeniden Refah | 62,4 | 10,0 |
| Soğukpınar Mah. | MHP → İYİ Parti | 59,0 | 13,9 |
| Kale Mah. | MHP → İYİ Parti | 43,6 | 15,3 |
| Aksu Mah. | MHP (aynı) | 36,1 | 1,6 |
| Akdere Mah. | MHP (aynı) | 28,4 | 2,7 |
| İstiklal Mah. | İYİ Parti (aynı) | 28,3 | 0,1 |
| Helete Karadağ Mah. | MHP (aynı) | 27,6 | 2,4 |
| Engizek Mah. | MHP → İYİ Parti | 27,5 | 12,3 |
Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.
2014–2024 seçim geçmişi
Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.
Mahalle mahalle sonuçlar
2024 yerel seçiminde Çağlayancerit’teki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.
| Mahalle | Kazanan | Katılım |
|---|---|---|
| Akdere Mah. | MHP %37,1 | %85,2 |
| Aksu Mah. | MHP %34,6 | %91,1 |
| Bayırlı Mah. | İYİ Parti %55,9 | %59,4 |
| Boylu Mah. | MHP %38,5 | %96,4 |
| Bozlar Mah. | İYİ Parti %39,0 | %72,3 |
| Bölükdamlar Mah. | İYİ Parti %65,2 | %61,4 |
| Emiruşağı Mah. | İYİ Parti %33,3 | %92,4 |
| Engizek Mah. | İYİ Parti %42,2 | %95,6 |
| Fatih Mah. | İYİ Parti %46,0 | %86,9 |
| Helete Cumhuriyet Mah. | MHP %41,8 | %76,8 |
| Helete Karadağ Mah. | MHP %37,4 | %75,0 |
| Helete Yeşiloba Mah. | MHP %36,8 | %83,8 |
| Kale Mah. | İYİ Parti %43,6 | %95,8 |
| Küçükcerit Mah. | Yeniden Refah %40,3 | %95,0 |
| Küçüküngüt Mah. | İYİ Parti %58,3 | %70,2 |
| Oruçpınar Mah. | MHP %42,8 | %94,1 |
| Soğukpınar Mah. | İYİ Parti %43,1 | %94,8 |
| Zeynepuşağı Mah. | İYİ Parti %50,4 | %98,6 |
| İstiklal Mah. | İYİ Parti %35,9 | %88,0 |
Altın sandık
Çağlayancerit’in 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.
Partilerin kaleleri
2024 yerel seçiminde partilerin Çağlayancerit’te en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).
Seçime katılım
Çağlayancerit seçimleri hakkında sık sorulan sorular
Çağlayancerit’te 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?
Çağlayancerit’te 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %37,3 oyla İYİ Parti kazandı. MHP %33,2 ile ikinci oldu.
Çağlayancerit’te kaç seçmen ve kaç sandık var?
2024 yerel seçiminde Çağlayancerit’te 16.747 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 58 sandıkta kullanıldı.
Çağlayancerit’te 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?
Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %63,5, Kemal Kılıçdaroğlu %32,4 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %66,2 ile önde çıktı.
Çağlayancerit’te 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?
AK Parti %42,5, CHP %20,5, MHP %14,7, İYİ Parti %11,5, Yeniden Refah %4,0.
Çağlayancerit’in seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?
2023 genel seçimlerinde Çağlayancerit’in sonucu Türkiye sonucundan ortalama 8,3 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.
Çağlayancerit’te oylar ne kadar kaydı?
2019 → 2024 yerel arasında Çağlayancerit’te oyların %29,3’i el değiştirdi; bu çok oynak bir seçmen davranışıdır. Net kayma İYİ Parti lehine 4,5 puan. 4 mahallede birinci parti değişti.
Çağlayancerit’te salıncak mahalle var mı?
Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 8 salıncak mahalle var; en oynakları Küçükcerit Mah., Soğukpınar Mah., Kale Mah..
Çağlayancerit’te kaç parti fiilen yarışıyor?
2024 yerel seçiminde Çağlayancerit’te etkin parti sayısı 3,23; yani çok partili bir yapı var. Birinci İYİ Parti ile ikinci MHP arasındaki fark 4,1 puan.
Çağlayancerit’te yüksek katılım hangi partiye yaradı?
2024 yerel seçiminde sandıklar karşılaştırıldığında, katılımı 10 puan yüksek olan sandıklarda Yeniden Refah oyu ortalama 6,5 puan daha yüksek. Bu bir ilişkidir, nedensellik değildir.
Çağlayancerit’in geçersiz oy oranı kaç?
2024 yerel seçiminde Çağlayancerit’te geçersiz oy oranı %5,72 (Kahramanmaraş: %6,16). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 0 sandık var.
Çağlayancerit’te olağan dışı sandık var mı?
2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Çağlayancerit’te olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.
Çağlayancerit hangi partinin kalesi?
Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Çağlayancerit’te AK Parti 3 kez, MHP 1 kez, İYİ Parti 1 kez birinci oldu.
Çağlayancerit’in mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?
2024 yerel seçiminde Çağlayancerit’teki 19 mahallenin 11 tanesinde İYİ Parti, 7 tanesinde MHP, 1 tanesinde Yeniden Refah birinci çıktı.
Çağlayancerit’in altın sandığı hangisi?
Çağlayancerit’in 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Çağlayancerit, Akdere Mah., 1002 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 1,34 puan saptı.
Çağlayancerit’te İYİ Parti en çok hangi mahallede oy aldı?
2024 yerel seçiminde İYİ Parti en yüksek oyu Küçüküngüt (%58,3) mahallesinde, en düşük oyu Oruçpınar (%21,1) mahallesinde aldı.
Çağlayancerit’te MHP en çok hangi mahallede oy aldı?
2024 yerel seçiminde MHP en yüksek oyu Oruçpınar (%42,8) mahallesinde, en düşük oyu Bayırlı (%10,3) mahallesinde aldı.
Çağlayancerit’te seçime katılım oranı kaç?
2024 yerel seçiminde katılım %85,6 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Boylu Mah. (%96,4), en düşük katılım Bayırlı Mah. (%59,4).
Bir sonraki seçim ne zaman?
Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.
Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.
Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.
Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.