Göksun Seçim Sonuçları

2014–2024 · Kahramanmaraş · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Göksun’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %57,3 oyla Yeniden Refah kazandı. AK Parti %32,8 ile ikinci oldu. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Göksun’da Recep Tayyip Erdoğan %75,5 oy aldı (Türkiye: %52,2).

2024 belediye başkanlığı kazananı
Yeniden Refah
%57,3
2024 katılım
%82,2
yerel seçim
Seçmen
37.233
2024
Sandık
149
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Göksun sonuçları Kahramanmaraş geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıGöksun, Kahramanmaraş · katılım %82,2GöksunKahramanmaraşYeniden Refah%57,33%35,59AK Parti%32,77%38,17Saadet%3,20%1,01İYİ Parti%2,38%4,81BBP%2,14%1,88Zafer Partisi%0,71%1,46Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurGöksun, Kahramanmaraş · katılım %83,1GöksunKahramanmaraşErdoğan%71,56%71,88Kılıçdaroğlu%22,57%22,20Sinan Oğan%5,39%5,50Muharrem İnce%0,49%0,42Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurGöksun, Kahramanmaraş · katılım %80,8GöksunKahramanmaraşErdoğan%75,47%75,77Kılıçdaroğlu%24,53%24,23Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiGöksun, Kahramanmaraş · katılım %83,1GöksunKahramanmaraşAK Parti%40,06%47,49MHP%24,98%16,21CHP%14,45%16,02İYİ Parti%9,76%7,15BBP%2,58%1,58Yeniden Refah%2,45%5,52Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Göksun’un seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Göksun’da oyların %60,9’i el değiştirdi (çok oynak). Net kayma Yeniden Refah lehine 36,0 puan.

42 salıncak mahalle12 mahallede birinci parti değişti42 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
Değirmendere Mah.AK Parti → Yeniden Refah67,338,2
Kazandere Mah.AK Parti → Yeniden Refah67,133,5
Aslanbeyçiftliği Mah.İYİ Parti → Yeniden Refah66,66,6
Cumhuriyet Mah.AK Parti → Yeniden Refah65,735,5
Köprübaşı Mah.AK Parti → Yeniden Refah65,531,2
Bahçelievler Mah.AK Parti → Yeniden Refah65,032,2
Çağlayan Mah.İYİ Parti → Yeniden Refah64,830,2
Pınarbaşı Mah.AK Parti → Yeniden Refah64,632,9
Kanlıkavak Mah.BBP → Yeniden Refah64,031,8
Fındıklıkoyak Mah.İYİ Parti → Yeniden Refah63,624,8
Kurtuluş Mah.AK Parti → Yeniden Refah63,627,9
Fındık Mah.İYİ Parti → Yeniden Refah63,522,9
Yeni Mah.AK Parti → Yeniden Refah63,328,6
Hacıkodal Mah.AK Parti → Yeniden Refah63,027,2
Ericek Mah.AK Parti → Yeniden Refah62,934,1

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
AK Parti%49,6
MHP%46,9
CHP%2,0
Katılım %87,9
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%73,4
Muharrem İnce%15,0
Meral Akşener%9,9
Katılım %87,4
2018 MVMilletvekili
AK Parti%52,7
MHP%21,2
İYİ Parti%10,5
Katılım %87,4
2019 YerelYerel
AK Parti%47,5
İYİ Parti%30,0
BBP%20,4
Katılım %88,1
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%71,6
Kemal Kılıçdaroğlu%22,6
Sinan Oğan%5,4
Katılım %83,1
2023 MVMilletvekili
AK Parti%40,1
MHP%25,0
CHP%14,5
Katılım %83,1
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%75,5
Kemal Kılıçdaroğlu%24,5
Katılım %80,8
2024 YerelYerel
Yeniden Refah%57,3
AK Parti%32,8
Saadet%3,2
Katılım %82,2

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Göksun’daki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Acıelma Mah.Yeniden Refah %57,1%94,3
Ahmetcik Mah.Yeniden Refah %61,3%80,8
Akpinar Mah.Yeniden Refah %70,8%85,5
Altınoba Mah.Yeniden Refah %57,1%71,2
Alıçlıbucak Mah.Yeniden Refah %38,1%85,6
Apıklar Mah.Yeniden Refah %58,1%74,1
Aslanbeyçiftliği Mah.Yeniden Refah %47,1%72,0
Bahçelievler Mah.Yeniden Refah %62,5%75,9
Berit Mah.Yeniden Refah %67,3%87,5
Bozhüyük Mah.Yeniden Refah %56,9%93,1
Büyükkızılcık Mah.Yeniden Refah %60,2%89,8
Büyükçamurlu Mah.Yeniden Refah %62,0%77,3
Cumhuriyet Mah.Yeniden Refah %63,5%80,8
Devlettepe Mah.Yeniden Refah %61,2%86,3
Değirmendere Mah.Yeniden Refah %65,0%88,9
Doğankonak Mah.AK Parti %46,0%105,5
Elmalı Mah.Yeniden Refah %81,0%113,2
Ericek Mah.Yeniden Refah %59,7%81,3
Esenköy Mah.Yeniden Refah %48,6%77,8
Fındık Mah.Yeniden Refah %52,4%68,3

Altın sandık

Göksun’un 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Göksun’da en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

Yeniden Refah
En güçlü
Berit Mah.%67,3
Değirmendere Mah.%65,0
Cumhuriyet Mah.%63,5
En zayıf
Güller Mah.%37,8
Yeniyapan Mah.%43,4
Karaömer Mah.%45,6
AK Parti
En güçlü
Güller Mah.%53,1
Karaömer Mah.%43,4
Çardak Mah.%42,8
En zayıf
Esenköy Mah.%24,0
Ericek Mah.%25,7
Berit Mah.%26,8

Seçime katılım

2024 Yerel%82,2 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%83,1 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%80,8 / TR %84,1
2019 Yerel%88,1 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Güller Mah.%94,2
Bozhüyük Mah.%93,1
Kaleboynu Mah.%93,0
Yeniyapan Mah.%91,5
Kavşut Mah.%90,3
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Fındık Mah.%68,3
Yantepe Mah.%72,5
Çardak Mah.%73,6
Apıklar Mah.%74,1
Bahçelievler Mah.%75,9

Göksun seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Göksun’da 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Göksun’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %57,3 oyla Yeniden Refah kazandı. AK Parti %32,8 ile ikinci oldu.

Göksun’da kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Göksun’da 37.233 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 149 sandıkta kullanıldı.

Göksun’da 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %71,6, Kemal Kılıçdaroğlu %22,6 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %75,5 ile önde çıktı.

Göksun’da 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

AK Parti %40,1, MHP %25,0, CHP %14,4, İYİ Parti %9,8, BBP %2,6.

Göksun’un seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Göksun’un sonucu Türkiye sonucundan ortalama 13,6 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Göksun’da oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Göksun’da oyların %60,9’i el değiştirdi; bu çok oynak bir seçmen davranışıdır. Net kayma Yeniden Refah lehine 36,0 puan. 12 mahallede birinci parti değişti.

Göksun’da salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 42 salıncak mahalle var; en oynakları Değirmendere Mah., Kazandere Mah., Aslanbeyçiftliği Mah..

Göksun’da kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Göksun’da etkin parti sayısı 2,28; yani iki partili bir yapı var. Birinci Yeniden Refah ile ikinci AK Parti arasındaki fark 24,6 puan.

Göksun’da yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde Göksun’da katılım ile partilerin oy oranı arasında belirgin bir ilişki görülmedi.

Göksun’un geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Göksun’da geçersiz oy oranı %6,58 (Kahramanmaraş: %6,16). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 3 sandık var.

Göksun’da olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Göksun’da olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Göksun hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Göksun’da AK Parti 4 kez, Yeniden Refah 1 kez birinci oldu.

Göksun’un mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Göksun’daki 75 mahallenin 68 tanesinde Yeniden Refah, 7 tanesinde AK Parti birinci çıktı.

Göksun’un altın sandığı hangisi?

Göksun’un 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Göksun, Kayabaşı Mah., 1090 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,55 puan saptı.

Göksun’da Yeniden Refah en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde Yeniden Refah en yüksek oyu Berit (%67,3) mahallesinde, en düşük oyu Güller (%37,8) mahallesinde aldı.

Göksun’da AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Güller (%53,1) mahallesinde, en düşük oyu Esenköy (%23,9) mahallesinde aldı.

Göksun’da seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %82,2 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Güller Mah. (%94,2), en düşük katılım Fındık Mah. (%68,2).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Kahramanmaraş il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.