Şanlıurfa Seçim Sonuçları
2014–2024 · il geneli ve ilçe ilçe · güncelleme 02.11.2026
Şanlıurfa’da 2024 yerel seçiminde büyükşehir belediye başkanlığı yarışını %38,9 oyla Yeniden Refah kazandı. AK Parti %33,6 ile ikinci oldu. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Şanlıurfa’da Recep Tayyip Erdoğan %65,0 oy aldı (Türkiye: %52,2).

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.
Tüm iller listesiSon seçim sonuçları
Şanlıurfa sonuçları Türkiye geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Seçim analizi
Şanlıurfa’nın seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.
2019 → 2024 yerel arasında Şanlıurfa’da oyların %65,1’i el değiştirdi (çok oynak). Net kayma Yeniden Refah lehine 33,2 puan.
| İlçe | Önce → sonra birinci | Kayma | Fark |
|---|---|---|---|
| Suruç | Saadet → DEM Parti | 76,9 | 33,1 |
| Viranşehir | AK Parti → DEM Parti | 74,1 | 8,2 |
| Hilvan | AK Parti → Yeniden Refah | 72,8 | 17,2 |
| Birecik | AK Parti → DEM Parti | 72,6 | 15,3 |
| Karaköprü | AK Parti → Yeniden Refah | 68,7 | 17,3 |
| Bozova | AK Parti → DEM Parti | 68,4 | 0,5 |
| Halfeti | AK Parti → DEM Parti | 68,2 | 7,5 |
| Siverek | AK Parti → Yeniden Refah | 67,3 | 12,9 |
| Ceylanpınar | AK Parti → DEM Parti | 65,7 | 2,8 |
| Haliliye | AK Parti → Yeniden Refah | 61,7 | 5,1 |
| Eyyübiye | AK Parti → Yeniden Refah | 58,1 | 1,2 |
| Harran | AK Parti → Yeniden Refah | 53,7 | 5,6 |
| Akçakale | AK Parti → Yeniden Refah | 52,4 | 0,6 |
Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan ilçeler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.
2014–2024 seçim geçmişi
Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.
İlçe ilçe sonuçlar
2024 yerel seçiminde Şanlıurfa’daki her ilçenin belediye başkanlığı sonucu.
| İlçe | Kazanan | Katılım |
|---|---|---|
| Akçakale | AK Parti %54,5 | %84,4 |
| Birecik | DEM Parti %54,5 | %74,6 |
| Bozova | DEM Parti %37,0 | %75,3 |
| Ceylanpınar | DEM Parti %46,5 | %82,2 |
| Eyyübiye | AK Parti %41,6 | %72,7 |
| Halfeti | DEM Parti %39,5 | %69,3 |
| Haliliye | AK Parti %40,3 | %71,2 |
| Harran | MHP %58,1 | %89,7 |
| Hilvan | DEM Parti %33,5 | %79,7 |
| Karaköprü | Yeniden Refah %41,4 | %71,6 |
| Siverek | AK Parti %40,3 | %73,9 |
| Suruç | DEM Parti %57,2 | %72,0 |
| Viranşehir | DEM Parti %51,7 | %76,6 |
Altın sandık
Şanlıurfa’nın 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.
Partilerin kaleleri
2024 yerel seçiminde partilerin Şanlıurfa’da en güçlü ve en zayıf olduğu ilçeler (aday gösterilmeyen yerler hariç).
Seçime katılım
Şanlıurfa seçimleri hakkında sık sorulan sorular
Şanlıurfa’da 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?
Şanlıurfa’da 2024 yerel seçiminde büyükşehir belediye başkanlığı yarışını %38,9 oyla Yeniden Refah kazandı. AK Parti %33,6 ile ikinci oldu.
Şanlıurfa’da kaç seçmen ve kaç sandık var?
2024 yerel seçiminde Şanlıurfa’da 1.252.260 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 4.427 sandıkta kullanıldı.
Şanlıurfa’da 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?
Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %62,0, Kemal Kılıçdaroğlu %35,9 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %65,0 ile önde çıktı.
Şanlıurfa’da 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?
AK Parti %44,9, Yeşil Sol Parti %26,6, MHP %9,9, CHP %7,9, İYİ Parti %4,8.
Şanlıurfa’nın seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?
2023 genel seçimlerinde Şanlıurfa’nın sonucu Türkiye sonucundan ortalama 9,6 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.
Şanlıurfa’da oylar ne kadar kaydı?
2019 → 2024 yerel arasında Şanlıurfa’da oyların %65,1’i el değiştirdi; bu çok oynak bir seçmen davranışıdır. Net kayma Yeniden Refah lehine 33,2 puan. 12 ilçede birinci parti değişti.
Şanlıurfa’da salıncak ilçe var mı?
Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 13 salıncak ilçe var; en oynakları Suruç, Viranşehir, Hilvan.
Şanlıurfa’da kaç parti fiilen yarışıyor?
2024 yerel seçiminde Şanlıurfa’da etkin parti sayısı 3,23; yani çok partili bir yapı var. Birinci Yeniden Refah ile ikinci AK Parti arasındaki fark 5,3 puan.
Şanlıurfa’da yüksek katılım hangi partiye yaradı?
2024 yerel seçiminde Şanlıurfa’da katılım ile partilerin oy oranı arasında belirgin bir ilişki görülmedi.
Şanlıurfa’nın geçersiz oy oranı kaç?
2024 yerel seçiminde Şanlıurfa’da geçersiz oy oranı %4,62 (Türkiye: %4,58). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 40 sandık var.
Şanlıurfa’da olağan dışı sandık var mı?
2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Şanlıurfa’da en az 200 seçmenli olup katılımı %98’in, birinci partisi %95’in üstünde olan 219 sandık var. Bu istatistiksel olarak sıra dışı bir sonuçtur; küçük ve akraba yerleşimlerde olağan olabilir.
Şanlıurfa hangi partinin kalesi?
Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Şanlıurfa’da AK Parti 4 kez, Yeniden Refah 1 kez birinci oldu.
Şanlıurfa’nın ilçelerinde 2024’te hangi parti kazandı?
2024 yerel seçiminde Şanlıurfa’daki 13 ilçenin 7 tanesinde DEM Parti, 4 tanesinde AK Parti, 1 tanesinde MHP, 1 tanesinde Yeniden Refah birinci çıktı.
Şanlıurfa’nın altın sandığı hangisi?
Şanlıurfa’nın 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Haliliye, Devteyşti Mah., 1102 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,64 puan saptı.
Şanlıurfa’da Yeniden Refah en çok hangi ilçede oy aldı?
2024 yerel seçiminde Yeniden Refah en yüksek oyu Akçakale (%41,7) ilçesinde, en düşük oyu Suruç (%3,4) ilçesinde aldı.
Şanlıurfa’da AK Parti en çok hangi ilçede oy aldı?
2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Akçakale (%54,5) ilçesinde, en düşük oyu Viranşehir (%25,4) ilçesinde aldı.
Şanlıurfa’da seçime katılım oranı kaç?
2024 yerel seçiminde katılım %74,9 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Harran (%89,7), en düşük katılım Halfeti (%69,3).
Bir sonraki seçim ne zaman?
Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.
Şanlıurfa ilçelerinin seçim sonuçları
Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.
Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.
Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.