Akçakale Seçim Sonuçları
2014–2024 · Şanlıurfa · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026
Akçakale’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %54,5 oyla AK Parti kazandı. Yeniden Refah %41,7 ile ikinci oldu. AK Parti, 2019’a göre oyunu 0,5 puan kaybetti. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Akçakale’de Recep Tayyip Erdoğan %92,9 oy aldı (Türkiye: %52,2).

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.
Tüm iller listesiSon seçim sonuçları
Akçakale sonuçları Şanlıurfa geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Seçim analizi
Akçakale’nin seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.
2019 → 2024 yerel arasında Akçakale’de oyların %43,0’i el değiştirdi (çok oynak). Net kayma Yeniden Refah lehine 21,1 puan. İttifaklar blok olarak karşılaştırıldı.
| Mahalle | Önce → sonra birinci | Kayma | Fark |
|---|---|---|---|
| Küçük Hacıekber Mah. | AK Parti → Yeniden Refah | 98,8 | 97,5 |
| Kayaca Mah. | Saadet → AK Parti | 95,7 | 55,9 |
| Uğraklı Mah. | Saadet → Yeniden Refah | 95,5 | 91,0 |
| Arıcan Mah. | Millet İttifakı → AK Parti | 92,9 | 80,5 |
| Kılıçlı Mah. | AK Parti → Yeniden Refah | 92,8 | 85,6 |
| Mil Mah. | Saadet → Yeniden Refah | 86,6 | 72,9 |
| Alıncık Mah. | AK Parti → Yeniden Refah | 86,1 | 73,3 |
| Acıkuyu Mah. | Saadet → Yeniden Refah | 85,8 | 3,5 |
| Keçili Mah. | Millet İttifakı → AK Parti | 84,4 | 88,5 |
| Aksahrınç Mah. | Saadet → Yeniden Refah | 80,6 | 10,0 |
| Düzce Mah. | Saadet → AK Parti | 79,4 | 59,8 |
| Büyüknaneli Mah. | Saadet → AK Parti | 78,3 | 10,4 |
| Karatepe Mah. | AK Parti → Yeniden Refah | 77,5 | 54,0 |
| Tuzluca Mah. | AK Parti → Yeniden Refah | 77,1 | 49,0 |
| Kepezli Mah. | AK Parti → Yeniden Refah | 75,5 | 50,4 |
Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.
2014–2024 seçim geçmişi
Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.
Mahalle mahalle sonuçlar
2024 yerel seçiminde Akçakale’deki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.
| Mahalle | Kazanan | Katılım |
|---|---|---|
| Acıkuyu Mah. | Yeniden Refah %51,5 | %86,7 |
| Adnan Menderes Mah. | AK Parti %65,0 | %72,3 |
| Akbilek Mah. | AK Parti %100,0 | %100,7 |
| Akdiken Mah. | AK Parti %57,1 | %88,5 |
| Akkeçi Mah. | AK Parti %99,7 | %100,0 |
| Aksahrınç Mah. | Yeniden Refah %53,6 | %84,1 |
| Akçaköy Mah. | AK Parti %56,8 | %87,4 |
| Akçalı Mah. | Yeniden Refah %65,6 | %91,2 |
| Alatlar Mah. | AK Parti %86,6 | %91,1 |
| Alıncık Mah. | Yeniden Refah %86,1 | %88,3 |
| Arıcan Mah. | AK Parti %89,4 | %97,1 |
| Aslanlı Mah. | AK Parti %81,4 | %81,2 |
| Atatürk Mah. | AK Parti %48,3 | %72,8 |
| Aydınlı Mah. | AK Parti %56,9 | %79,6 |
| Ayranlı Mah. | AK Parti %43,3 | %100,0 |
| Ayyıldız Mah. | Yeniden Refah %49,3 | %77,2 |
| Aşağıbeydaş Mah. | Yeniden Refah %54,4 | %82,6 |
| Aşağıderen Mah. | Yeniden Refah %49,2 | %71,5 |
| Aşağıçinpolat Mah. | AK Parti %56,4 | %86,4 |
| Baykuş Mah. | Yeniden Refah %50,9 | %101,8 |
Altın sandık
Akçakale’nin 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.
Partilerin kaleleri
2024 yerel seçiminde partilerin Akçakale’de en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).
Seçime katılım
Akçakale seçimleri hakkında sık sorulan sorular
Akçakale’de 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?
Akçakale’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %54,5 oyla AK Parti kazandı. Yeniden Refah %41,7 ile ikinci oldu.
Akçakale’de kaç seçmen ve kaç sandık var?
2024 yerel seçiminde Akçakale’de 59.831 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 230 sandıkta kullanıldı.
Akçakale’de 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?
Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %91,1, Kemal Kılıçdaroğlu %7,3 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %92,9 ile önde çıktı.
Akçakale’de 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?
AK Parti %59,2, MHP %27,6, CHP %4,1, İYİ Parti %2,2, Yeşil Sol Parti %2,0.
Akçakale’nin seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?
2023 genel seçimlerinde Akçakale’nin sonucu Türkiye sonucundan ortalama 25,6 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.
Akçakale’de oylar ne kadar kaydı?
2019 → 2024 yerel arasında Akçakale’de oyların %43,0’i el değiştirdi; bu çok oynak bir seçmen davranışıdır. Net kayma Yeniden Refah lehine 21,1 puan. 12 mahallede birinci parti değişti.
Akçakale’de salıncak mahalle var mı?
Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 56 salıncak mahalle var; en oynakları Küçük Hacıekber Mah., Kayaca Mah., Uğraklı Mah..
Akçakale’de kaç parti fiilen yarışıyor?
2024 yerel seçiminde Akçakale’de etkin parti sayısı 2,13; yani iki partili bir yapı var. Birinci AK Parti ile ikinci Yeniden Refah arasındaki fark 12,8 puan.
Akçakale’de yüksek katılım hangi partiye yaradı?
2024 yerel seçiminde Akçakale’de katılım ile partilerin oy oranı arasında belirgin bir ilişki görülmedi.
Akçakale’nin geçersiz oy oranı kaç?
2024 yerel seçiminde Akçakale’de geçersiz oy oranı %4,37 (Şanlıurfa: %5,13). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 2 sandık var.
Akçakale’de olağan dışı sandık var mı?
2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Akçakale’de en az 200 seçmenli olup katılımı %98’in, birinci partisi %95’in üstünde olan 60 sandık var. Bu istatistiksel olarak sıra dışı bir sonuçtur; küçük ve akraba yerleşimlerde olağan olabilir.
Akçakale hangi partinin kalesi?
Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Akçakale’de AK Parti 5 kez birinci oldu.
Akçakale’nin mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?
2024 yerel seçiminde Akçakale’deki 120 mahallenin 74 tanesinde AK Parti, 46 tanesinde Yeniden Refah birinci çıktı.
Akçakale’nin altın sandığı hangisi?
Akçakale’nin 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Akçakale, Süleymanşah Mah., 1175 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,31 puan saptı.
Akçakale’de AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?
2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Akbilek (%100,0) mahallesinde, en düşük oyu Uğraklı (%4,5) mahallesinde aldı.
Akçakale’de Yeniden Refah en çok hangi mahallede oy aldı?
2024 yerel seçiminde Yeniden Refah en yüksek oyu Uğraklı (%95,5) mahallesinde, en düşük oyu Akkeçi (%0,3) mahallesinde aldı.
Akçakale’de seçime katılım oranı kaç?
2024 yerel seçiminde katılım %84,3 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Salihler Mah. (%102,3), en düşük katılım Fatih Sultan Mehmet Mah. (%68,8).
Bir sonraki seçim ne zaman?
Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.
Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.
Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.
Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.