Halfeti Seçim Sonuçları

2014–2024 · Şanlıurfa · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Halfeti’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %39,5 oyla DEM Parti kazandı. AK Parti %35,0 ile ikinci oldu. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Halfeti’de Kemal Kılıçdaroğlu %57,6 oy aldı (Türkiye: %47,8).

2024 belediye başkanlığı kazananı
DEM Parti
%39,5
2024 katılım
%69,3
yerel seçim
Seçmen
31.483
2024
Sandık
118
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Halfeti sonuçları Şanlıurfa geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıHalfeti, Şanlıurfa · katılım %69,3HalfetiŞanlıurfaDEM Parti%39,45%24,47AK Parti%34,97%35,37Yeniden Refah%21,01%30,25CHP%2,45%1,73İYİ Parti%0,73%0,65DEVA%0,46%0,36Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurHalfeti, Şanlıurfa · katılım %72,9HalfetiŞanlıurfaKılıçdaroğlu%59,06%35,94Erdoğan%38,93%62,04Sinan Oğan%1,50%1,66Muharrem İnce%0,51%0,36Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurHalfeti, Şanlıurfa · katılım %71,0HalfetiŞanlıurfaKılıçdaroğlu%57,65%35,05Erdoğan%42,35%64,95Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiHalfeti, Şanlıurfa · katılım %72,9HalfetiŞanlıurfaYeşil Sol Parti%46,18%26,59AK Parti%30,29%44,93CHP%11,46%7,90MHP%3,62%9,86İYİ Parti%2,62%4,81Yeniden Refah%2,01%3,13Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Halfeti’nin seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Halfeti’de oyların %24,0’i el değiştirdi (çok oynak). Net kayma DEM Parti lehine 10,9 puan.

15 salıncak mahalle11 mahallede birinci parti değişti40 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
Argaç Mah.AK Parti → Yeniden Refah58,513,9
Macunlu Mah.AK Parti → Yeniden Refah56,926,9
Tavşanören Mah.AK Parti → Yeniden Refah52,422,0
Durak Mah.AK Parti → DEM Parti45,216,9
Fıstıközü Mah.AK Parti (aynı)41,41,9
Sütveren Mah.AK Parti → DEM Parti38,828,3
Günece Mah.AK Parti → DEM Parti38,314,5
Kalkan Mah.AK Parti → DEM Parti37,337,7
Salmanlı Mah.AK Parti → DEM Parti35,121,9
Balaban Mah.AK Parti → DEM Parti35,025,6
Bozyazı Mah.AK Parti (aynı)34,53,3
Saylakkaya Mah.AK Parti (aynı)34,00,4
Kantarma Mah.AK Parti (aynı)31,00,3
Gürkuyu Mah.AK Parti → DEM Parti26,95,9
Altınova Mah.DEM Parti → AK Parti25,311,6

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
BDP%58,4
AK Parti%37,0
CHP%2,0
Katılım %81,3
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Selahattin Demirtaş%46,1
Recep Tayyip Erdoğan%40,0
Muharrem İnce%11,8
Katılım %76,2
2018 MVMilletvekili
HDP%53,0
AK Parti%35,0
CHP%6,0
Katılım %76,1
2019 YerelYerel
AK Parti%54,9
HDP%37,6
Saadet%3,4
Katılım %81,6
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Kemal Kılıçdaroğlu%59,1
Recep Tayyip Erdoğan%38,9
Sinan Oğan%1,5
Katılım %72,9
2023 MVMilletvekili
Yeşil Sol Parti%46,2
AK Parti%30,3
CHP%11,5
Katılım %72,9
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Kemal Kılıçdaroğlu%57,7
Recep Tayyip Erdoğan%42,4
Katılım %71,0
2024 YerelYerel
DEM Parti%39,5
AK Parti%35,0
Yeniden Refah%21,0
Katılım %69,3

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Halfeti’deki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Altınova Mah.AK Parti %43,2%88,1
Argaç Mah.Yeniden Refah %52,6%75,5
Argıl Mah.AK Parti %44,1%73,4
Aşağı Göklü Mah.AK Parti %49,1%71,0
Balaban Mah.DEM Parti %52,6%80,9
Beyburcu Mah.Yeniden Refah %34,7%70,8
Bitek Mah.DEM Parti %63,7%65,5
Bozyazı Mah.AK Parti %35,2%57,0
Bulaklı Mah.Yeniden Refah %39,0%69,1
Cumhuriyet Mah.DEM Parti %60,6%65,6
Dergili Mah.DEM Parti %74,1%59,3
Durak Mah.DEM Parti %46,8%66,6
Dutluca Mah.DEM Parti %44,1%65,1
Erikli Mah.Yeniden Refah %46,2%58,5
Fırat Mah.AK Parti %49,3%70,7
Fıstıközü Mah.AK Parti %41,8%74,5
Gözeli Mah.AK Parti %58,5%83,5
Gülaçan Mah.DEM Parti %47,1%56,3
Günece Mah.DEM Parti %43,4%79,0
Gürkuyu Mah.DEM Parti %39,0%73,1

Altın sandık

Halfeti’nin 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Halfeti’de en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

DEM Parti
En güçlü
Ömerli Mah.%78,2
Çakallı Mah.%74,1
Dergili Mah.%74,1
En zayıf
Kavaklıca Mah.%7,0
Hilalli Mah.%7,5
Fıstıközü Mah.%11,8
AK Parti
En güçlü
Kavaklıca Mah.%83,9
Hilalli Mah.%79,2
Gözeli Mah.%58,5
En zayıf
Ömerli Mah.%11,4
Çakallı Mah.%12,0
Narlık Mah.%13,8
Yeniden Refah
En güçlü
Macunlu Mah.%55,1
Fıstıközü Mah.%39,9
Saylakkaya Mah.%32,8
En zayıf
Ortayol Mah.%3,1
Sırataşlar Mah.%4,6
Gülaçan Mah.%6,6

Seçime katılım

2024 Yerel%69,3 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%72,9 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%71,0 / TR %84,1
2019 Yerel%81,6 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Kalkan Mah.%89,4
Altınova Mah.%88,1
Gözeli Mah.%83,5
Saylakkaya Mah.%83,1
Hilalli Mah.%81,2
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Özmüş Mah.%54,0
Savaşan Mah.%55,7
Gülaçan Mah.%56,3
Bozyazı Mah.%57,0
Dergili Mah.%59,3

Halfeti seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Halfeti’de 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Halfeti’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %39,5 oyla DEM Parti kazandı. AK Parti %35,0 ile ikinci oldu.

Halfeti’de kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Halfeti’de 31.483 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 118 sandıkta kullanıldı.

Halfeti’de 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %59,1, Recep Tayyip Erdoğan %38,9 oy aldı. İkinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %57,6 ile önde çıktı.

Halfeti’de 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

Yeşil Sol Parti %46,2, AK Parti %30,3, CHP %11,5, MHP %3,6, İYİ Parti %2,6.

Halfeti’nin seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Halfeti’nin sonucu Türkiye sonucundan ortalama 10,3 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Halfeti’de oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Halfeti’de oyların %24,0’i el değiştirdi; bu çok oynak bir seçmen davranışıdır. Net kayma DEM Parti lehine 10,9 puan. 11 mahallede birinci parti değişti.

Halfeti’de salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 15 salıncak mahalle var; en oynakları Argaç Mah., Macunlu Mah., Tavşanören Mah..

Halfeti’de kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Halfeti’de etkin parti sayısı 3,1; yani çok partili bir yapı var. Birinci DEM Parti ile ikinci AK Parti arasındaki fark 4,5 puan.

Halfeti’de yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde Halfeti’de katılım ile partilerin oy oranı arasında belirgin bir ilişki görülmedi.

Halfeti’nin geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Halfeti’de geçersiz oy oranı %7,36 (Şanlıurfa: %5,13). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 3 sandık var.

Halfeti’de olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Halfeti’de olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Halfeti hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Halfeti’de BDP 1 kez, HDP 1 kez, AK Parti 1 kez, Yeşil Sol Parti 1 kez, DEM Parti 1 kez birinci oldu.

Halfeti’nin mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Halfeti’deki 49 mahallenin 26 tanesinde DEM Parti, 16 tanesinde AK Parti, 7 tanesinde Yeniden Refah birinci çıktı.

Halfeti’nin altın sandığı hangisi?

Halfeti’nin 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Halfeti, Gürkuyu Mah., 1046 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 3,07 puan saptı. Üç sandıklık küme ise sonucu 0,67 puan sapmayla verdi.

Halfeti’de DEM Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde DEM Parti en yüksek oyu Ömerli (%78,2) mahallesinde, en düşük oyu Kavaklıca (%7,0) mahallesinde aldı.

Halfeti’de AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Kavaklıca (%83,9) mahallesinde, en düşük oyu Ömerli (%11,3) mahallesinde aldı.

Halfeti’de seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %69,3 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Kalkan Mah. (%89,4), en düşük katılım Özmüş Mah. (%54,0).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Şanlıurfa il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.