Harran Seçim Sonuçları
2014–2024 · Şanlıurfa · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026
Harran’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %58,1 oyla MHP kazandı. Yeniden Refah %28,7 ile ikinci oldu. MHP, 2019’a göre oyunu 3,2 puan artırdı. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Harran’da Recep Tayyip Erdoğan %95,3 oy aldı (Türkiye: %52,2).

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.
Tüm iller listesiSon seçim sonuçları
Harran sonuçları Şanlıurfa geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Seçim analizi
Harran’ın seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.
2019 → 2024 yerel arasında Harran’da oyların %44,0’i el değiştirdi (çok oynak). Net kayma Yeniden Refah lehine 7,1 puan. İttifaklar blok olarak karşılaştırıldı.
| Mahalle | Önce → sonra birinci | Kayma | Fark |
|---|---|---|---|
| Duran Mah. | DP → Cumhur İttifakı | 97,6 | 78,2 |
| Uluağaç Mah. | DP → Cumhur İttifakı | 96,3 | 84,5 |
| Büyüktürbe Mah. | DP → Cumhur İttifakı | 96,1 | 100,0 |
| Tekneli Mah. | DP → Cumhur İttifakı | 94,5 | 65,9 |
| Ünlü Mah. | DP → Cumhur İttifakı | 87,0 | 72,8 |
| Karataş Mah. | DP → Cumhur İttifakı | 77,7 | 16,1 |
| Batıkonacık Mah. | DP → Cumhur İttifakı | 74,7 | 15,2 |
| Yenice Mah. | DP → Cumhur İttifakı | 72,0 | 68,5 |
| Aralı Mah. | DP → Cumhur İttifakı | 71,3 | 26,1 |
| Ortakonacık Mah. | Cumhur İttifakı → Yeniden Refah | 69,9 | 39,5 |
| Eskiharran Mah. | DP → Cumhur İttifakı | 69,4 | 91,2 |
| Çatalhurma Mah. | DP → Cumhur İttifakı | 68,8 | 7,2 |
| Küplüce Mah. | DP → Yeniden Refah | 67,9 | 34,5 |
| Doğukonacık Mah. | DP → Yeniden Refah | 66,3 | 29,5 |
| Gözcü Mah. | DP → Cumhur İttifakı | 63,8 | 50,9 |
Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.
2014–2024 seçim geçmişi
Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.
Mahalle mahalle sonuçlar
2024 yerel seçiminde Harran’daki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.
| Mahalle | Kazanan | Katılım |
|---|---|---|
| 15 Temmuz Mah. | MHP %78,2 | %91,7 |
| Ahmetkara Mah. | MHP %61,0 | %73,0 |
| Akkuş Mah. | MHP %94,1 | %96,1 |
| Alacalı Mah. | MHP %86,5 | %92,1 |
| Algılı Mah. | Yeniden Refah %50,6 | %99,6 |
| Altılı Mah. | Yeniden Refah %48,8 | %81,3 |
| Aralı Mah. | MHP %56,1 | %87,6 |
| Arın Mah. | MHP %75,8 | %91,3 |
| Aslankuyusu Mah. | MHP %61,3 | %95,6 |
| Avlak Mah. | MHP %66,1 | %96,5 |
| Aydüştü Mah. | MHP %52,3 | %89,6 |
| Aydıncık Mah. | Yeniden Refah %50,0 | %95,9 |
| Aydınlar Mah. | MHP %61,7 | %83,3 |
| Ağcıl Mah. | MHP %76,7 | %103,3 |
| Aşağı Yeşilova Mah. | MHP %72,8 | %85,0 |
| Aşağıkesmekaya Mah. | MHP %44,6 | %76,2 |
| Aşağıyakınyol Mah. | MHP %76,0 | %90,1 |
| Aşağıyarımca Mah. | BBP %37,8 | %100,0 |
| Balkat Mah. | Yeniden Refah %56,2 | %88,6 |
| Balkır Mah. | Yeniden Refah %55,2 | %89,6 |
Altın sandık
Harran’ın 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.
Partilerin kaleleri
2024 yerel seçiminde partilerin Harran’da en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).
Seçime katılım
Harran seçimleri hakkında sık sorulan sorular
Harran’da 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?
Harran’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %58,1 oyla MHP kazandı. Yeniden Refah %28,7 ile ikinci oldu.
Harran’da kaç seçmen ve kaç sandık var?
2024 yerel seçiminde Harran’da 45.168 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 195 sandıkta kullanıldı.
Harran’da 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?
Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %94,5, Kemal Kılıçdaroğlu %4,5 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %95,3 ile önde çıktı.
Harran’da 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?
MHP %51,1, AK Parti %42,7, CHP %2,1, Cumhur İttifakı (yalnız ittifak) %1,1, İYİ Parti %1,0.
Harran’ın seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?
2023 genel seçimlerinde Harran’ın sonucu Türkiye sonucundan ortalama 27,3 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.
Harran’da oylar ne kadar kaydı?
2019 → 2024 yerel arasında Harran’da oyların %44,0’i el değiştirdi; bu çok oynak bir seçmen davranışıdır. Net kayma Yeniden Refah lehine 7,1 puan. 12 mahallede birinci parti değişti.
Harran’da salıncak mahalle var mı?
Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 40 salıncak mahalle var; en oynakları Duran Mah., Uluağaç Mah., Büyüktürbe Mah..
Harran’da kaç parti fiilen yarışıyor?
2024 yerel seçiminde Harran’da etkin parti sayısı 2,31; yani iki partili bir yapı var. Birinci MHP ile ikinci Yeniden Refah arasındaki fark 29,4 puan.
Harran’da yüksek katılım hangi partiye yaradı?
2024 yerel seçiminde sandıklar karşılaştırıldığında, katılımı 10 puan yüksek olan sandıklarda MHP oyu ortalama 8,2 puan daha yüksek. Bu bir ilişkidir, nedensellik değildir.
Harran’ın geçersiz oy oranı kaç?
2024 yerel seçiminde Harran’da geçersiz oy oranı %2,56 (Şanlıurfa: %5,13). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 4 sandık var.
Harran’da olağan dışı sandık var mı?
2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Harran’da en az 200 seçmenli olup katılımı %98’in, birinci partisi %95’in üstünde olan 41 sandık var. Bu istatistiksel olarak sıra dışı bir sonuçtur; küçük ve akraba yerleşimlerde olağan olabilir.
Harran hangi partinin kalesi?
Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Harran’da MHP 4 kez, AK Parti 1 kez birinci oldu.
Harran’ın mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?
2024 yerel seçiminde Harran’daki 136 mahallenin 103 tanesinde MHP, 21 tanesinde Yeniden Refah, 12 tanesinde BBP birinci çıktı.
Harran’ın altın sandığı hangisi?
Harran’ın 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Harran, Giyimli Mah., 1075 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,79 puan saptı.
Harran’da MHP en çok hangi mahallede oy aldı?
2024 yerel seçiminde MHP en yüksek oyu Bellitaş (%100,0) mahallesinde, en düşük oyu Eskiharran (%25,4) mahallesinde aldı.
Harran’da Yeniden Refah en çok hangi mahallede oy aldı?
2024 yerel seçiminde Yeniden Refah en yüksek oyu Ortakonacık (%69,6) mahallesinde, en düşük oyu Eskiharran (%3,9) mahallesinde aldı.
Harran’da seçime katılım oranı kaç?
2024 yerel seçiminde katılım %89,7 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Tanınmış Mah. (%101,3), en düşük katılım Karataş Mah. (%67,1).
Bir sonraki seçim ne zaman?
Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.
Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.
Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.
Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.