Birecik Seçim Sonuçları

2014–2024 · Şanlıurfa · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Birecik’te 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %54,5 oyla DEM Parti kazandı. AK Parti %28,6 ile ikinci oldu. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Birecik’te Recep Tayyip Erdoğan %58,0 oy aldı (Türkiye: %52,2).

2024 belediye başkanlığı kazananı
DEM Parti
%54,5
2024 katılım
%74,6
yerel seçim
Seçmen
57.669
2024
Sandık
213
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Birecik sonuçları Şanlıurfa geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıBirecik, Şanlıurfa · katılım %74,6BirecikŞanlıurfaDEM Parti%54,50%24,47AK Parti%28,58%35,37Yeniden Refah%7,04%30,25HÜDA PAR%3,17%1,78CHP%2,84%1,73İYİ Parti%1,27%0,65Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurBirecik, Şanlıurfa · katılım %78,4BirecikŞanlıurfaErdoğan%54,93%62,04Kılıçdaroğlu%42,40%35,94Sinan Oğan%2,24%1,66Muharrem İnce%0,42%0,36Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurBirecik, Şanlıurfa · katılım %73,9BirecikŞanlıurfaErdoğan%58,02%64,95Kılıçdaroğlu%41,98%35,05Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiBirecik, Şanlıurfa · katılım %78,5BirecikŞanlıurfaAK Parti%36,76%44,93Yeşil Sol Parti%29,70%26,59CHP%9,54%7,90MHP%9,32%9,86İYİ Parti%8,44%4,81Yeniden Refah%3,27%3,13Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Birecik’in seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Birecik’te oyların %27,9’i el değiştirdi (çok oynak). Net kayma DEM Parti lehine 16,0 puan.

18 salıncak mahalle12 mahallede birinci parti değişti45 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
Kural Mah.Saadet → DEM Parti70,552,0
Yuvacık Mah.AK Parti → DEM Parti64,818,3
Aşağı Fatmacık Mah.Saadet → AK Parti51,913,0
Böğürtlen Mah.CHP → AK Parti45,518,7
Dalocak Mah.AK Parti → DEM Parti45,113,2
Aşağıalmaşar Mah.AK Parti → DEM Parti44,234,4
Güzelyurt Mah.AK Parti → DEM Parti40,122,3
Söğürtlen Mah.AK Parti → DEM Parti38,726,1
Özveren Mah.AK Parti → DEM Parti38,57,7
Hoca Şerif Mah.AK Parti → DEM Parti35,913,4
Han Mah.AK Parti → DEM Parti34,85,6
Cumhuriyet Mah.AK Parti → DEM Parti32,938,4
Çoğan Mah.AK Parti → DEM Parti31,311,5
Aşağı Habip Mah.AK Parti → DEM Parti30,318,2
Mezra Mah.AK Parti → DEM Parti29,225,7

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
AK Parti%47,0
BDP%43,0
HÜDA PAR%3,2
Katılım %84,1
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%56,5
Selahattin Demirtaş%27,1
Muharrem İnce%13,3
Katılım %77,5
2018 MVMilletvekili
AK Parti%46,6
HDP%34,1
CHP%6,1
Katılım %77,5
2019 YerelYerel
AK Parti%44,6
HDP%38,5
Saadet%12,2
Katılım %79,0
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%54,9
Kemal Kılıçdaroğlu%42,4
Sinan Oğan%2,2
Katılım %78,4
2023 MVMilletvekili
AK Parti%36,8
Yeşil Sol Parti%29,7
CHP%9,5
Katılım %78,5
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%58,0
Kemal Kılıçdaroğlu%42,0
Katılım %73,9
2024 YerelYerel
DEM Parti%54,5
AK Parti%28,6
Yeniden Refah%7,0
Katılım %74,6

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Birecik’teki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Abdallı Mah.DEM Parti %65,4%78,3
Akarçay Mah.DEM Parti %86,8%82,0
Akpınar Mah.DEM Parti %68,5%69,4
Almaşar Mah.DEM Parti %66,0%88,5
Altınova Mah.AK Parti %54,0%68,2
Arslanlı Mah.DEM Parti %75,8%65,8
Ayran Mah.DEM Parti %64,3%54,1
Aşağı Fatmacık Mah.AK Parti %43,7%66,9
Aşağı Habip Mah.DEM Parti %49,8%81,4
Aşağı Karkutlu Mah.DEM Parti %82,1%83,2
Aşağı Kuyucak Mah.DEM Parti %68,6%91,4
Aşağıalmaşar Mah.DEM Parti %61,3%84,6
Aşağıeşme Mah.DEM Parti %68,6%81,9
Bahçeönü Mah.AK Parti %47,4%95,7
Bağlarbaşı Mah.DEM Parti %61,9%75,2
Bentbahçesi Mah.DEM Parti %80,6%82,9
Bozdere Mah.DEM Parti %80,9%82,5
Boztepe Mah.DEM Parti %61,4%88,3
Böğürtlen Mah.AK Parti %49,7%73,9
Cibinören Mah.DEM Parti %47,4%86,5

Altın sandık

Birecik’in 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Birecik’te en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

DEM Parti
En güçlü
Akarçay Mah.%86,8
Çiftlik Mah.%85,7
Konak Mah.%84,8
En zayıf
Aşağı Fatmacık Mah.%23,5
Altınova Mah.%26,6
Han Mah.%33,3
AK Parti
En güçlü
Altınova Mah.%54,0
Uğurcuk Mah.%45,2
Aşağı Fatmacık Mah.%43,7
En zayıf
Konak Mah.%6,2
Çiftlik Mah.%7,2
Akarçay Mah.%9,3
Yeniden Refah
En güçlü
Aşağı Fatmacık Mah.%30,7
Han Mah.%27,7
Meydan Mah.%9,1
En zayıf
Konak Mah.%1,2
Çiftlik Mah.%1,8
Ayran Mah.%2,5

Seçime katılım

2024 Yerel%74,6 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%78,4 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%73,9 / TR %84,1
2019 Yerel%79,0 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Kurucahöyük Mah.%97,7
Çoğan Mah.%93,2
Yaylacık Mah.%92,1
Divriği Mah.%91,6
Güzelyurt Mah.%91,3
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Söğürtlen Mah.%48,3
Ayran Mah.%54,1
Kural Mah.%63,0
Özveren Mah.%64,5
Aşağı Fatmacık Mah.%66,9

Birecik seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Birecik’te 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Birecik’te 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %54,5 oyla DEM Parti kazandı. AK Parti %28,6 ile ikinci oldu.

Birecik’te kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Birecik’te 57.669 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 213 sandıkta kullanıldı.

Birecik’te 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %54,9, Kemal Kılıçdaroğlu %42,4 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %58,0 ile önde çıktı.

Birecik’te 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

AK Parti %36,8, Yeşil Sol Parti %29,7, CHP %9,5, MHP %9,3, İYİ Parti %8,4.

Birecik’in seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Birecik’in sonucu Türkiye sonucundan ortalama 5,5 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Birecik’te oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Birecik’te oyların %27,9’i el değiştirdi; bu çok oynak bir seçmen davranışıdır. Net kayma DEM Parti lehine 16,0 puan. 12 mahallede birinci parti değişti.

Birecik’te salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 18 salıncak mahalle var; en oynakları Kural Mah., Yuvacık Mah., Aşağı Fatmacık Mah..

Birecik’te kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Birecik’te etkin parti sayısı 2,59; yani çok partili bir yapı var. Birinci DEM Parti ile ikinci AK Parti arasındaki fark 25,9 puan.

Birecik’te yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde Birecik’te katılım ile partilerin oy oranı arasında belirgin bir ilişki görülmedi.

Birecik’in geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Birecik’te geçersiz oy oranı %5,7 (Şanlıurfa: %5,13). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 3 sandık var.

Birecik’te olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Birecik’te olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Birecik hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Birecik’te AK Parti 4 kez, DEM Parti 1 kez birinci oldu.

Birecik’in mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Birecik’teki 83 mahallenin 63 tanesinde DEM Parti, 14 tanesinde AK Parti, 2 tanesinde DEVA, 2 tanesinde Yeniden Refah, 1 tanesinde BBP, 1 tanesinde HÜDA PAR birinci çıktı.

Birecik’in altın sandığı hangisi?

Birecik’in 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Birecik, Mezra Mah., 1166 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,65 puan saptı.

Birecik’te DEM Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde DEM Parti en yüksek oyu Akarçay (%86,8) mahallesinde, en düşük oyu Aşağı Fatmacık (%23,5) mahallesinde aldı.

Birecik’te AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Altınova (%54,0) mahallesinde, en düşük oyu Konak (%6,2) mahallesinde aldı.

Birecik’te seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %74,6 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Kurucahöyük Mah. (%97,7), en düşük katılım Söğürtlen Mah. (%48,3).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Şanlıurfa il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.