Isparta Seçim Sonuçları

2014–2024 · il geneli ve ilçe ilçe · güncelleme 02.11.2026

Isparta’da 2024 yerel seçiminde il genel meclisi seçimini %35,9 oyla AK Parti kazandı. CHP %21,7 ile ikinci oldu. AK Parti, 2019’a göre oyunu 6,0 puan kaybetti. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Isparta’da Recep Tayyip Erdoğan %57,7 oy aldı (Türkiye: %52,2).

2024 il genel meclisi kazananı
AK Parti
%35,9
2024 katılım
%82,0
yerel seçim
Seçmen
330.313
2024
Sandık
1.155
13 ilçe
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Isparta sonuçları Türkiye geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · il genel meclisiIsparta · katılım %82,0IspartaTürkiyeAK Parti%35,90%35,57CHP%21,73%37,90MHP%18,19%5,01İYİ Parti%13,09%3,78Yeniden Refah%3,40%6,21Zafer Partisi%3,11%1,74Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurIsparta · katılım %89,8IspartaTürkiyeErdoğan%53,66%49,52Kılıçdaroğlu%38,22%44,88Sinan Oğan%7,48%5,17Muharrem İnce%0,64%0,43Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurIsparta · katılım %86,7IspartaTürkiyeErdoğan%57,70%52,18Kılıçdaroğlu%42,30%47,82Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiIsparta · katılım %89,8IspartaTürkiyeAK Parti%32,05%35,39CHP%22,08%25,22MHP%20,54%10,00İYİ Parti%16,66%9,64Zafer Partisi%1,95%2,24Yeniden Refah%1,83%2,79Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Isparta’nın seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Isparta’da oyların %19,8’i el değiştirdi (hareketli). Net kayma CHP lehine 8,7 puan.

5 salıncak ilçe3 ilçede birinci parti değişti14 ilçe karşılaştırıldı
Salıncak ilçeler
İlçeÖnce → sonra birinciKaymaFark
EğirdirAK Parti → MHP32,83,3
UluborluİYİ Parti → AK Parti32,45,2
GelendostAK Parti → CHP27,28,0
AksuAK Parti (aynı)22,44,1
GönenAK Parti (aynı)18,40,3

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan ilçeler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
AK Parti%42,2
MHP%33,2
CHP%14,8
Katılım %90,3
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%58,7
Muharrem İnce%24,4
Meral Akşener%14,8
Katılım %89,1
2018 MVMilletvekili
AK Parti%46,8
İYİ Parti%18,7
CHP%16,4
Katılım %89,1
2019 YerelYerel
AK Parti%41,9
MHP%24,4
İYİ Parti%20,2
Katılım %85,8
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%53,7
Kemal Kılıçdaroğlu%38,2
Sinan Oğan%7,5
Katılım %89,8
2023 MVMilletvekili
AK Parti%32,1
CHP%22,1
MHP%20,5
Katılım %89,8
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%57,7
Kemal Kılıçdaroğlu%42,3
Katılım %86,7
2024 YerelYerel
AK Parti%35,9
CHP%21,7
MHP%18,2
Katılım %82,0

İlçe ilçe sonuçlar

2024 yerel seçiminde Isparta’daki her ilçenin belediye başkanlığı sonucu.

İlçeKazananKatılım
AksuAK Parti %42,9%86,4
AtabeyAK Parti %36,7%89,0
EğirdirAK Parti %32,1%84,8
GelendostİYİ Parti %57,0%86,5
GönenCHP %45,7%87,9
KeçiborluAK Parti %50,1%85,2
MerkezAK Parti %42,0%78,2
SenirkentMHP %44,7%85,9
SütçülerAK Parti %53,5%79,2
UluborluAK Parti %41,3%84,6
YalvaçİYİ Parti %39,3%81,1
YenişarbademliAK Parti %56,9%90,8
ŞarkikaraağaçAK Parti %30,0%82,8

Altın sandık

Isparta’nın 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Isparta’da en güçlü ve en zayıf olduğu ilçeler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

AK Parti
En güçlü
Yenişarbademli%56,9
Sütçüler%53,5
Keçiborlu%50,1
En zayıf
Şarkikaraağaç%30,0
Eğirdir%32,1
Gönen%33,8
CHP
En güçlü
Gönen%45,7
Aksu%42,6
Yenişarbademli%41,1
En zayıf
Yalvaç%4,0
Sütçüler%4,6
Atabey%14,2
MHP
En güçlü
Senirkent%44,7
Sütçüler%40,9
Atabey%36,3
En zayıf
Yenişarbademli%1,2
Gelendost%5,0
Uluborlu%8,2

Seçime katılım

2024 Yerel%82,0 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%89,8 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%86,7 / TR %84,1
2019 Yerel%85,8 / TR %84,7
En yüksek katılım (ilçe, 2024)
Yenişarbademli%90,8
Atabey%89,0
Gönen%87,9
Gelendost%86,5
Aksu%86,4
En düşük katılım (ilçe, 2024)
Merkez%78,2
Sütçüler%79,2
Yalvaç%81,1
Şarkikaraağaç%82,8
Uluborlu%84,6

Isparta seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Isparta’da 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Isparta’da 2024 yerel seçiminde il genel meclisi seçimini %35,9 oyla AK Parti kazandı. CHP %21,7 ile ikinci oldu.

Isparta’da kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Isparta’da 330.313 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 1.155 sandıkta kullanıldı.

Isparta’da 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %53,7, Kemal Kılıçdaroğlu %38,2 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %57,7 ile önde çıktı.

Isparta’da 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

AK Parti %32,0, CHP %22,1, MHP %20,5, İYİ Parti %16,7, Zafer Partisi %1,9.

Isparta’nın seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Isparta’nın sonucu Türkiye sonucundan ortalama 4,6 puan farklıydı; yani Türkiye geneline kısmen benziyor.

Isparta’da oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Isparta’da oyların %19,8’i el değiştirdi; bu hareketli bir seçmen davranışıdır. Net kayma CHP lehine 8,7 puan. 3 ilçede birinci parti değişti.

Isparta’da salıncak ilçe var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 5 salıncak ilçe var; en oynakları Eğirdir, Uluborlu, Gelendost.

Isparta’da kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Isparta’da etkin parti sayısı 4,37; yani çok partili bir yapı var. Birinci AK Parti ile ikinci CHP arasındaki fark 14,2 puan.

Isparta’da yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde sandıklar karşılaştırıldığında, katılımı 10 puan yüksek olan sandıklarda MHP oyu ortalama 4,8 puan daha yüksek. Bu bir ilişkidir, nedensellik değildir.

Isparta’nın geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Isparta’da geçersiz oy oranı %5,52 (Türkiye: %4,58). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 13 sandık var.

Isparta’da olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Isparta’da en az 200 seçmenli olup katılımı %98’in, birinci partisi %95’in üstünde olan 1 sandık var. Bu istatistiksel olarak sıra dışı bir sonuçtur; küçük ve akraba yerleşimlerde olağan olabilir.

Isparta hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Isparta’da AK Parti 5 kez birinci oldu.

Isparta’nın ilçelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Isparta’daki 13 ilçenin 9 tanesinde AK Parti, 2 tanesinde İYİ Parti, 1 tanesinde CHP, 1 tanesinde MHP birinci çıktı.

Isparta’nın altın sandığı hangisi?

Isparta’nın 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Merkez, Davraz Mah., 1143 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,87 puan saptı.

Isparta’da AK Parti en çok hangi ilçede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Yenişarbademli (%56,9) ilçesinde, en düşük oyu Şarkikaraağaç (%30,0) ilçesinde aldı.

Isparta’da CHP en çok hangi ilçede oy aldı?

2024 yerel seçiminde CHP en yüksek oyu Gönen (%45,7) ilçesinde, en düşük oyu Yalvaç (%4,0) ilçesinde aldı.

Isparta’da seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %82,0 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Yenişarbademli (%90,8), en düşük katılım Merkez (%78,2).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Isparta ilçelerinin seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.