Senirkent Seçim Sonuçları

2014–2024 · Isparta · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Senirkent’te 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %44,7 oyla MHP kazandı. AK Parti %42,6 ile ikinci oldu. MHP, 2019’a göre oyunu 14,1 puan artırdı. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Senirkent’te Recep Tayyip Erdoğan %57,2 oy aldı (Türkiye: %52,2).

2024 belediye başkanlığı kazananı
MHP
%44,7
2024 katılım
%85,9
yerel seçim
Seçmen
3.681
2024
Sandık
15
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Senirkent sonuçları Isparta geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıSenirkent, Isparta · katılım %85,9SenirkentIspartaMHP%44,67%14,23AK Parti%42,64%40,56İYİ Parti%11,63%17,83Zafer Partisi%0,53%2,90Saadet%0,27%0,83BTP%0,23%0,24Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurSenirkent, Isparta · katılım %88,7SenirkentIspartaErdoğan%52,55%53,66Kılıçdaroğlu%39,49%38,22Sinan Oğan%7,42%7,48Muharrem İnce%0,53%0,64Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurSenirkent, Isparta · katılım %86,4SenirkentIspartaErdoğan%57,24%57,70Kılıçdaroğlu%42,76%42,30Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiSenirkent, Isparta · katılım %88,7SenirkentIspartaAK Parti%29,43%32,05MHP%24,21%20,54İYİ Parti%20,62%16,66CHP%18,65%22,08Zafer Partisi%1,44%1,95Yeniden Refah%0,98%1,83Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Senirkent’in seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Senirkent’te oyların %20,0’i el değiştirdi (çok oynak). Net kayma MHP lehine 4,5 puan. İttifaklar blok olarak karşılaştırıldı.

3 salıncak mahalle2 mahallede birinci parti değişti8 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
16 Haziran Mah.Millet İttifakı → AK Parti29,57,6
Kıbrıs Mah.AK Parti (aynı)26,70,6
İstiklal Mah.AK Parti (aynı)22,94,0

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
MHP%51,3
AK Parti%47,9
Saadet%0,4
Katılım %87,8
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%54,2
Meral Akşener%22,5
Muharrem İnce%22,0
Katılım %87,2
2018 MVMilletvekili
AK Parti%39,6
İYİ Parti%24,9
MHP%16,5
Katılım %87,2
2019 YerelYerel
AK Parti%37,6
MHP%30,6
İYİ Parti%20,7
Katılım %86,6
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%52,6
Kemal Kılıçdaroğlu%39,5
Sinan Oğan%7,4
Katılım %88,7
2023 MVMilletvekili
AK Parti%29,4
MHP%24,2
İYİ Parti%20,6
Katılım %88,7
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%57,2
Kemal Kılıçdaroğlu%42,8
Katılım %86,4
2024 YerelYerel
MHP%44,7
AK Parti%42,6
İYİ Parti%11,6
Katılım %85,9

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Senirkent’teki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
16 Haziran Mah.AK Parti %47,5%91,0
Camii Mah.MHP %42,4%94,8
Cumhuriyet Mah.AK Parti %50,4%90,0
Dere Mah.MHP %39,4%90,1
Hamidiye Mah.MHP %43,3%85,7
Karsi Mah.MHP %36,8%89,9
Kıbrıs Mah.AK Parti %44,5%83,3
Orta Mah.AK Parti %41,8%92,3
Sultan Suleyman Mah.İYİ Parti %36,5%89,8
Süleyman Demirel Mah.AK Parti %46,9%82,5
Taşmescit Mah.MHP %55,7%86,3
Turgutlar Mah.MHP %45,1%84,1
Zafer Mah.MHP %39,0%90,3
İstiklal Mah.AK Parti %46,7%88,3
Şehler Mah.MHP %70,8%85,7

Altın sandık

Senirkent’in 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Senirkent’te en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

MHP
En güçlü
Taşmescit Mah.%55,7
Turgutlar Mah.%45,1
Kıbrıs Mah.%44,0
En zayıf
Cumhuriyet Mah.%33,5
Sultan Suleyman Mah.%34,7
Karsi Mah.%36,8
AK Parti
En güçlü
Cumhuriyet Mah.%50,4
16 Haziran Mah.%47,5
Süleyman Demirel Mah.%46,9
En zayıf
Zafer Mah.%26,6
Sultan Suleyman Mah.%28,4
Karsi Mah.%31,7
İYİ Parti
En güçlü
Sultan Suleyman Mah.%36,5
Zafer Mah.%34,3
Karsi Mah.%31,0
En zayıf
İstiklal Mah.%8,5
Süleyman Demirel Mah.%9,2
Taşmescit Mah.%9,3

Seçime katılım

2024 Yerel%85,9 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%88,7 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%86,4 / TR %84,1
2019 Yerel%86,6 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
16 Haziran Mah.%91,0
Zafer Mah.%90,3
Cumhuriyet Mah.%90,0
Karsi Mah.%89,9
Sultan Suleyman Mah.%89,8
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Süleyman Demirel Mah.%82,5
Kıbrıs Mah.%83,3
Turgutlar Mah.%84,1
Hamidiye Mah.%85,7
Taşmescit Mah.%86,3

Senirkent seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Senirkent’te 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Senirkent’te 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %44,7 oyla MHP kazandı. AK Parti %42,6 ile ikinci oldu.

Senirkent’te kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Senirkent’te 3.681 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 15 sandıkta kullanıldı.

Senirkent’te 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %52,5, Kemal Kılıçdaroğlu %39,5 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %57,2 ile önde çıktı.

Senirkent’te 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

AK Parti %29,4, MHP %24,2, İYİ Parti %20,6, CHP %18,6, Zafer Partisi %1,4.

Senirkent’in seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Senirkent’in sonucu Türkiye sonucundan ortalama 5,1 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Senirkent’te oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Senirkent’te oyların %20,0’i el değiştirdi; bu çok oynak bir seçmen davranışıdır. Net kayma MHP lehine 4,5 puan. 2 mahallede birinci parti değişti.

Senirkent’te salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 3 salıncak mahalle var; en oynakları 16 Haziran Mah., Kıbrıs Mah., İstiklal Mah..

Senirkent’te kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Senirkent’te etkin parti sayısı 2,53; yani çok partili bir yapı var. Birinci MHP ile ikinci AK Parti arasındaki fark 2,0 puan.

Senirkent’in geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Senirkent’te geçersiz oy oranı %5,03 (Isparta: %4,31). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 0 sandık var.

Senirkent’te olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Senirkent’te olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Senirkent hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Senirkent’te AK Parti 3 kez, MHP 2 kez birinci oldu.

Senirkent’in mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Senirkent’teki 15 mahallenin 8 tanesinde MHP, 6 tanesinde AK Parti, 1 tanesinde İYİ Parti birinci çıktı.

Senirkent’in altın sandığı hangisi?

Senirkent’in 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Senirkent, Kıbrıs Mah., 1007 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,24 puan saptı.

Senirkent’te MHP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde MHP en yüksek oyu Taşmescit (%55,7) mahallesinde, en düşük oyu Cumhuriyet (%33,5) mahallesinde aldı.

Senirkent’te AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Cumhuriyet (%50,4) mahallesinde, en düşük oyu Zafer (%26,6) mahallesinde aldı.

Senirkent’te seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %85,9 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım 16 Haziran Mah. (%91,0), en düşük katılım Süleyman Demirel Mah. (%82,5).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Isparta il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.