Atabey Seçim Sonuçları

2014–2024 · Isparta · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Atabey’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %36,7 oyla AK Parti kazandı. MHP %36,2 ile ikinci oldu. AK Parti, 2019’a göre oyunu 19,9 puan kaybetti. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Atabey’de Recep Tayyip Erdoğan %56,3 oy aldı (Türkiye: %52,2).

2024 belediye başkanlığı kazananı
AK Parti
%36,7
2024 katılım
%89,0
yerel seçim
Seçmen
3.675
2024
Sandık
15
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Atabey sonuçları Isparta geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıAtabey, Isparta · katılım %89,0AtabeyIspartaAK Parti%36,73%40,56MHP%36,25%14,23CHP%14,21%18,66Yeniden Refah%8,53%2,33İYİ Parti%2,87%17,83Saadet%0,61%0,83Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurAtabey, Isparta · katılım %92,6AtabeyIspartaErdoğan%52,32%53,66Kılıçdaroğlu%39,24%38,22Sinan Oğan%7,80%7,48Muharrem İnce%0,64%0,64Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurAtabey, Isparta · katılım %90,2AtabeyIspartaErdoğan%56,26%57,70Kılıçdaroğlu%43,74%42,30Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiAtabey, Isparta · katılım %92,6AtabeyIspartaAK Parti%33,39%32,05CHP%26,33%22,08MHP%16,24%20,54İYİ Parti%15,24%16,66Zafer Partisi%1,99%1,95Yeşil Sol Parti%1,82%0,69Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Atabey’in seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Atabey’de oyların %20,2’i el değiştirdi (çok oynak). Net kayma MHP lehine 14,2 puan. İttifaklar blok olarak karşılaştırıldı.

4 salıncak mahalle2 mahallede birinci parti değişti7 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
Altunba Mah.AK Parti → MHP26,914,1
Gezirler Mah.AK Parti → MHP26,57,4
Yeni Mah.AK Parti (aynı)22,71,5
Çeşme Mah.AK Parti (aynı)22,12,1

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
AK Parti%57,3
MHP%37,2
CHP%4,0
Katılım %94,4
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%58,7
Muharrem İnce%19,5
Meral Akşener%19,2
Katılım %93,7
2018 MVMilletvekili
AK Parti%50,6
İYİ Parti%26,4
CHP%10,4
Katılım %93,7
2019 YerelYerel
AK Parti%56,6
MHP%27,6
İYİ Parti%15,3
Katılım %93,1
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%52,3
Kemal Kılıçdaroğlu%39,2
Sinan Oğan%7,8
Katılım %92,6
2023 MVMilletvekili
AK Parti%33,4
CHP%26,3
MHP%16,2
Katılım %92,6
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%56,3
Kemal Kılıçdaroğlu%43,7
Katılım %90,2
2024 YerelYerel
AK Parti%36,7
MHP%36,3
CHP%14,2
Katılım %89,0

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Atabey’deki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Altunba Mah.MHP %44,6%87,6
Gezirler Mah.MHP %35,8%88,6
Müftü Mah.AK Parti %41,6%92,0
Onaç Mah.AK Parti %53,8%93,6
Pazar Mah.AK Parti %50,0%92,2
Sinan Mah.AK Parti %38,7%93,4
Sökmen Mah.MHP %36,8%86,7
Yeni Mah.AK Parti %38,2%86,9
Çeşme Mah.AK Parti %35,0%88,3

Altın sandık

Atabey’in 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Atabey’de en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

AK Parti
En güçlü
Yeni Mah.%38,2
Çeşme Mah.%35,0
Altunba Mah.%30,5
En zayıf
Gezirler Mah.%28,4
Altunba Mah.%30,5
Çeşme Mah.%35,0
MHP
En güçlü
Altunba Mah.%44,6
Yeni Mah.%36,6
Gezirler Mah.%35,8
En zayıf
Çeşme Mah.%32,9
Gezirler Mah.%35,8
Yeni Mah.%36,6
CHP
En güçlü
Altunba Mah.%15,9
Çeşme Mah.%15,1
Yeni Mah.%13,5
En zayıf
Gezirler Mah.%10,0
Yeni Mah.%13,5
Çeşme Mah.%15,1

Seçime katılım

2024 Yerel%89,0 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%92,6 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%90,2 / TR %84,1
2019 Yerel%93,1 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Gezirler Mah.%88,6
Çeşme Mah.%88,3
Altunba Mah.%87,6
Yeni Mah.%86,9
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Yeni Mah.%86,9
Altunba Mah.%87,6
Çeşme Mah.%88,3
Gezirler Mah.%88,6

Atabey seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Atabey’de 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Atabey’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %36,7 oyla AK Parti kazandı. MHP %36,2 ile ikinci oldu.

Atabey’de kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Atabey’de 3.675 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 15 sandıkta kullanıldı.

Atabey’de 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %52,3, Kemal Kılıçdaroğlu %39,2 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %56,3 ile önde çıktı.

Atabey’de 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

AK Parti %33,4, CHP %26,3, MHP %16,2, İYİ Parti %15,2, Zafer Partisi %2,0.

Atabey’in seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Atabey’in sonucu Türkiye sonucundan ortalama 3,3 puan farklıydı; yani Türkiye geneline kısmen benziyor.

Atabey’de oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Atabey’de oyların %20,2’i el değiştirdi; bu çok oynak bir seçmen davranışıdır. Net kayma MHP lehine 14,2 puan. 2 mahallede birinci parti değişti.

Atabey’de salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 4 salıncak mahalle var; en oynakları Altunba Mah., Gezirler Mah., Yeni Mah..

Atabey’de kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Atabey’de etkin parti sayısı 3,39; yani çok partili bir yapı var. Birinci AK Parti ile ikinci MHP arasındaki fark 0,5 puan.

Atabey’in geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Atabey’de geçersiz oy oranı %4,1 (Isparta: %4,31). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 0 sandık var.

Atabey’de olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Atabey’de olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Atabey hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Atabey’de AK Parti 5 kez birinci oldu.

Atabey’in mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Atabey’deki 9 mahallenin 6 tanesinde AK Parti, 3 tanesinde MHP birinci çıktı.

Atabey’in altın sandığı hangisi?

Atabey’in 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Atabey, Çeşme Mah., 1006 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,59 puan saptı.

Atabey’de AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Yeni (%38,1) mahallesinde, en düşük oyu Gezirler (%28,4) mahallesinde aldı.

Atabey’de MHP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde MHP en yüksek oyu Altunba (%44,6) mahallesinde, en düşük oyu Çeşme (%32,9) mahallesinde aldı.

Atabey’de seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %89,0 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Gezirler Mah. (%88,6), en düşük katılım Yeni Mah. (%86,8).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Isparta il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.