Uluborlu Seçim Sonuçları
2014–2024 · Isparta · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026
Uluborlu’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %41,3 oyla AK Parti kazandı. İYİ Parti %32,0 ile ikinci oldu. AK Parti, 2019’a göre oyunu 3,0 puan artırdı. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Uluborlu’da Recep Tayyip Erdoğan %56,0 oy aldı (Türkiye: %52,2).

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.
Tüm iller listesiSon seçim sonuçları
Uluborlu sonuçları Isparta geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Seçim analizi
Uluborlu’nun seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.
2019 → 2024 yerel arasında Uluborlu’da oyların %5,9’i el değiştirdi (sakin). Net kayma AK Parti lehine 0,9 puan. İttifaklar blok olarak karşılaştırıldı.
Salıncak tanımına giren mahalle yok; seçmen davranışı istikrarlı.
Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.
2014–2024 seçim geçmişi
Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.
Mahalle mahalle sonuçlar
2024 yerel seçiminde Uluborlu’daki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.
| Mahalle | Kazanan | Katılım |
|---|---|---|
| Güreşyeri Mah. | İYİ Parti %48,3 | %79,5 |
| Hamideli Mah. | AK Parti %48,6 | %88,7 |
| Kabaağaç Mah. | AK Parti %36,1 | %84,7 |
| Kösehasan Mah. | AK Parti %39,3 | %85,4 |
| Namazgah Mah. | AK Parti %46,8 | %79,9 |
| Pazar Mah. | AK Parti %37,3 | %86,6 |
| Selçuklu Mah. | AK Parti %50,7 | %92,2 |
| Serenler Mah. | İYİ Parti %37,6 | %85,8 |
| Taşköprü Mah. | AK Parti %35,8 | %80,3 |
| Topraklık Mah. | AK Parti %45,7 | %78,2 |
| Zincirli Mah. | AK Parti %53,4 | %81,3 |
Altın sandık
Uluborlu’nun 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.
Partilerin kaleleri
2024 yerel seçiminde partilerin Uluborlu’da en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).
Seçime katılım
Uluborlu seçimleri hakkında sık sorulan sorular
Uluborlu’da 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?
Uluborlu’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %41,3 oyla AK Parti kazandı. İYİ Parti %32,0 ile ikinci oldu.
Uluborlu’da kaç seçmen ve kaç sandık var?
2024 yerel seçiminde Uluborlu’da 3.684 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 15 sandıkta kullanıldı.
Uluborlu’da 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?
Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %51,8, Kemal Kılıçdaroğlu %40,2 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %56,0 ile önde çıktı.
Uluborlu’da 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?
AK Parti %37,6, CHP %21,9, İYİ Parti %18,0, MHP %13,6, Zafer Partisi %2,2.
Uluborlu’nun seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?
2023 genel seçimlerinde Uluborlu’nun sonucu Türkiye sonucundan ortalama 3,2 puan farklıydı; yani Türkiye geneline kısmen benziyor.
Uluborlu’da oylar ne kadar kaydı?
2019 → 2024 yerel arasında Uluborlu’da oyların %5,9’i el değiştirdi; bu sakin bir seçmen davranışıdır. Net kayma AK Parti lehine 0,9 puan. 2 mahallede birinci parti değişti.
Uluborlu’da salıncak mahalle var mı?
2019 → 2024 yerel arasında Uluborlu’da salıncak mahalle tanımına giren bir yer çıkmadı; seçmen davranışı istikrarlı.
Uluborlu’da kaç parti fiilen yarışıyor?
2024 yerel seçiminde Uluborlu’da etkin parti sayısı 3,25; yani çok partili bir yapı var. Birinci AK Parti ile ikinci İYİ Parti arasındaki fark 9,3 puan.
Uluborlu’nun geçersiz oy oranı kaç?
2024 yerel seçiminde Uluborlu’da geçersiz oy oranı %4,11 (Isparta: %4,31). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 0 sandık var.
Uluborlu’da olağan dışı sandık var mı?
2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Uluborlu’da olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.
Uluborlu hangi partinin kalesi?
Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Uluborlu’da AK Parti 4 kez, İYİ Parti 1 kez birinci oldu.
Uluborlu’nun mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?
2024 yerel seçiminde Uluborlu’daki 11 mahallenin 9 tanesinde AK Parti, 2 tanesinde İYİ Parti birinci çıktı.
Uluborlu’nun altın sandığı hangisi?
Uluborlu’nun 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Uluborlu, Kösehasan Mah., 1005 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 1,7 puan saptı. Üç sandıklık küme ise sonucu 0,53 puan sapmayla verdi.
Uluborlu’da AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?
2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Selçuklu (%50,7) mahallesinde, en düşük oyu Güreşyeri (%19,8) mahallesinde aldı.
Uluborlu’da İYİ Parti en çok hangi mahallede oy aldı?
2024 yerel seçiminde İYİ Parti en yüksek oyu Güreşyeri (%48,3) mahallesinde, en düşük oyu Selçuklu (%25,2) mahallesinde aldı.
Uluborlu’da seçime katılım oranı kaç?
2024 yerel seçiminde katılım %84,6 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Selçuklu Mah. (%92,2), en düşük katılım Topraklık Mah. (%78,2).
Bir sonraki seçim ne zaman?
Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.
Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.
Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.
Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.