Yenişarbademli Seçim Sonuçları

2014–2024 · Isparta · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Yenişarbademli’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %56,9 oyla AK Parti kazandı. CHP %41,1 ile ikinci oldu. AK Parti, 2019’a göre oyunu 3,2 puan kaybetti. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Yenişarbademli’de Recep Tayyip Erdoğan %55,5 oy aldı (Türkiye: %52,2).

2024 belediye başkanlığı kazananı
AK Parti
%56,9
2024 katılım
%90,8
yerel seçim
Seçmen
1.764
2024
Sandık
7
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Yenişarbademli sonuçları Isparta geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıYenişarbademli, Isparta · katılım %90,8YenişarbademliIspartaAK Parti%56,91%40,56CHP%41,08%18,66MHP%1,23%14,23İYİ Parti%0,45%17,83BTP%0,26%0,24HÜDA PAR%0,06%0,14Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurYenişarbademli, Isparta · katılım %86,3YenişarbademliIspartaErdoğan%52,38%53,66Kılıçdaroğlu%41,47%38,22Sinan Oğan%5,48%7,48Muharrem İnce%0,67%0,64Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurYenişarbademli, Isparta · katılım %83,6YenişarbademliIspartaErdoğan%55,52%57,70Kılıçdaroğlu%44,48%42,30Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiYenişarbademli, Isparta · katılım %86,3YenişarbademliIspartaAK Parti%39,80%32,05CHP%23,23%22,08İYİ Parti%19,53%16,66MHP%10,29%20,54Zafer Partisi%1,42%1,95Memleket%1,17%0,87Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Yenişarbademli’nin seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Yenişarbademli’de oyların %3,7’i el değiştirdi (sakin). Net kayma CHP lehine 2,4 puan.

0 salıncak mahalle0 mahallede birinci parti değişti3 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler

Salıncak tanımına giren mahalle yok; seçmen davranışı istikrarlı.

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
CHP%45,7
AK Parti%42,6
MHP%11,3
Katılım %92,0
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%50,2
Muharrem İnce%31,8
Meral Akşener%16,6
Katılım %87,3
2018 MVMilletvekili
AK Parti%44,3
CHP%27,6
İYİ Parti%17,6
Katılım %87,3
2019 YerelYerel
AK Parti%60,1
CHP%39,4
BBP%0,3
Katılım %92,6
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%52,4
Kemal Kılıçdaroğlu%41,5
Sinan Oğan%5,5
Katılım %86,3
2023 MVMilletvekili
AK Parti%39,8
CHP%23,2
İYİ Parti%19,5
Katılım %86,3
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%55,5
Kemal Kılıçdaroğlu%44,5
Katılım %83,6
2024 YerelYerel
AK Parti%56,9
CHP%41,1
MHP%1,2
Katılım %90,8

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Yenişarbademli’deki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Gündoğdu Mah.AK Parti %50,9%90,6
Pınarbaşı Mah.AK Parti %62,9%97,9
Yenicami Mah.AK Parti %50,2%89,4
Yenice Mah.AK Parti %76,4%91,8

Altın sandık

Yenişarbademli’nin 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Seçime katılım

2024 Yerel%90,8 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%86,3 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%83,6 / TR %84,1
2019 Yerel%92,6 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Yenice Mah.%91,8
Gündoğdu Mah.%90,6
Yenicami Mah.%89,4
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Yenicami Mah.%89,4
Gündoğdu Mah.%90,6
Yenice Mah.%91,8

Yenişarbademli seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Yenişarbademli’de 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Yenişarbademli’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %56,9 oyla AK Parti kazandı. CHP %41,1 ile ikinci oldu.

Yenişarbademli’de kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Yenişarbademli’de 1.764 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 7 sandıkta kullanıldı.

Yenişarbademli’de 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %52,4, Kemal Kılıçdaroğlu %41,5 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %55,5 ile önde çıktı.

Yenişarbademli’de 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

AK Parti %39,8, CHP %23,2, İYİ Parti %19,5, MHP %10,3, Zafer Partisi %1,4.

Yenişarbademli’nin seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Yenişarbademli’nin sonucu Türkiye sonucundan ortalama 2,8 puan farklıydı; yani Türkiye geneline kısmen benziyor.

Yenişarbademli’de oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Yenişarbademli’de oyların %3,7’i el değiştirdi; bu sakin bir seçmen davranışıdır. Net kayma CHP lehine 2,4 puan.

Yenişarbademli’de salıncak mahalle var mı?

2019 → 2024 yerel arasında Yenişarbademli’de salıncak mahalle tanımına giren bir yer çıkmadı; seçmen davranışı istikrarlı.

Yenişarbademli’de kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Yenişarbademli’de etkin parti sayısı 2,03; yani iki partili bir yapı var. Birinci AK Parti ile ikinci CHP arasındaki fark 15,8 puan.

Yenişarbademli’nin geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Yenişarbademli’de geçersiz oy oranı %3,81 (Isparta: %4,31). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 0 sandık var.

Yenişarbademli’de olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Yenişarbademli’de olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Yenişarbademli hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Yenişarbademli’de AK Parti 4 kez, CHP 1 kez birinci oldu.

Yenişarbademli’nin mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Yenişarbademli’deki 4 mahallenin 4 tanesinde AK Parti birinci çıktı.

Yenişarbademli’nin altın sandığı hangisi?

Yenişarbademli’nin 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Yenişarbademli, Gündoğdu Mah., 1001 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 3,14 puan saptı. Üç sandıklık küme ise sonucu 0,49 puan sapmayla verdi.

Yenişarbademli’de seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %90,8 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Yenice Mah. (%91,8), en düşük katılım Yenicami Mah. (%89,4).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Isparta il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.