Gümüşhane Seçim Sonuçları

2014–2024 · il geneli ve ilçe ilçe · güncelleme 02.11.2026

Gümüşhane’de 2024 yerel seçiminde il genel meclisi seçimini %36,6 oyla AK Parti kazandı. MHP %35,0 ile ikinci oldu. AK Parti, 2019’a göre oyunu 8,2 puan kaybetti. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Gümüşhane’de Recep Tayyip Erdoğan %78,5 oy aldı (Türkiye: %52,2).

2024 il genel meclisi kazananı
AK Parti
%36,6
2024 katılım
%77,9
yerel seçim
Seçmen
106.570
2024
Sandık
588
6 ilçe
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Gümüşhane sonuçları Türkiye geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · il genel meclisiGümüşhane · katılım %77,9GümüşhaneTürkiyeAK Parti%36,58%35,57MHP%35,03%5,01Yeniden Refah%8,85%6,21CHP%7,46%37,90İYİ Parti%3,54%3,78DP%2,27%0,20Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurGümüşhane · katılım %82,9GümüşhaneTürkiyeErdoğan%74,42%49,52Kılıçdaroğlu%19,92%44,88Sinan Oğan%5,34%5,17Muharrem İnce%0,32%0,43Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurGümüşhane · katılım %80,9GümüşhaneTürkiyeErdoğan%78,54%52,18Kılıçdaroğlu%21,46%47,82Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiGümüşhane · katılım %82,9GümüşhaneTürkiyeAK Parti%46,93%35,39MHP%26,40%10,00İYİ Parti%18,68%9,64Yeniden Refah%2,68%2,79Zafer Partisi%1,10%2,24ittifak)%1,00%0,54Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Gümüşhane’nin seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Gümüşhane’de oyların %15,1’i el değiştirdi (hareketli). Net kayma MHP lehine 4,8 puan.

4 salıncak ilçe4 ilçede birinci parti değişti7 ilçe karşılaştırıldı
Salıncak ilçeler
İlçeÖnce → sonra birinciKaymaFark
ŞiranAK Parti → MHP32,23,1
KürtünMHP → AK Parti25,619,9
KöseAK Parti → MHP21,43,1
MerkezAK Parti → MHP18,86,2

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan ilçeler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
AK Parti%54,8
MHP%30,0
Saadet%6,9
Katılım %82,7
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%77,1
Muharrem İnce%12,8
Meral Akşener%8,0
Katılım %80,1
2018 MVMilletvekili
AK Parti%56,0
MHP%20,5
İYİ Parti%11,5
Katılım %80,1
2019 YerelYerel
AK Parti%44,8
MHP%33,7
İYİ Parti%7,4
Katılım %80,1
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%74,4
Kemal Kılıçdaroğlu%19,9
Sinan Oğan%5,3
Katılım %82,9
2023 MVMilletvekili
AK Parti%46,9
MHP%26,4
İYİ Parti%18,7
Katılım %82,9
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%78,5
Kemal Kılıçdaroğlu%21,5
Katılım %80,9
2024 YerelYerel
AK Parti%36,6
MHP%35,0
Yeniden Refah%8,9
Katılım %77,9

İlçe ilçe sonuçlar

2024 yerel seçiminde Gümüşhane’deki her ilçenin belediye başkanlığı sonucu.

İlçeKazananKatılım
KelkitAK Parti %52,0%74,8
KöseMHP %64,5%82,5
KürtünAK Parti %56,5%88,8
MerkezMHP %41,6%78,5
TorulMHP %46,8%80,0
ŞiranDP %39,4%68,9

Altın sandık

Gümüşhane’nin 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Gümüşhane’de en güçlü ve en zayıf olduğu ilçeler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

AK Parti
En güçlü
Kürtün%56,5
Kelkit%52,0
Merkez%38,2
En zayıf
Şiran%10,7
Torul%26,4
Köse%34,6
MHP
En güçlü
Köse%64,5
Torul%46,8
Merkez%41,6
En zayıf
Şiran%25,4
Kelkit%34,4
Kürtün%37,8
Yeniden Refah
En güçlü
Şiran%16,1
Kelkit%6,4
Merkez%1,7
En zayıf
Kürtün%1,4
Merkez%1,7
Kelkit%6,4

Seçime katılım

2024 Yerel%77,9 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%82,9 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%80,9 / TR %84,1
2019 Yerel%80,1 / TR %84,7
En yüksek katılım (ilçe, 2024)
Kürtün%88,8
Köse%82,5
Torul%80,0
Merkez%78,5
Kelkit%74,8
En düşük katılım (ilçe, 2024)
Şiran%68,9
Kelkit%74,8
Merkez%78,5
Torul%80,0
Köse%82,5

Gümüşhane seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Gümüşhane’de 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Gümüşhane’de 2024 yerel seçiminde il genel meclisi seçimini %36,6 oyla AK Parti kazandı. MHP %35,0 ile ikinci oldu.

Gümüşhane’de kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Gümüşhane’de 106.570 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 588 sandıkta kullanıldı.

Gümüşhane’de 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %74,4, Kemal Kılıçdaroğlu %19,9 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %78,5 ile önde çıktı.

Gümüşhane’de 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

AK Parti %46,9, MHP %26,4, İYİ Parti %18,7, Yeniden Refah %2,7, Zafer Partisi %1,1.

Gümüşhane’nin seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Gümüşhane’nin sonucu Türkiye sonucundan ortalama 15,5 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Gümüşhane’de oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Gümüşhane’de oyların %15,1’i el değiştirdi; bu hareketli bir seçmen davranışıdır. Net kayma MHP lehine 4,8 puan. 4 ilçede birinci parti değişti.

Gümüşhane’de salıncak ilçe var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 4 salıncak ilçe var; en oynakları Şiran, Kürtün, Köse.

Gümüşhane’de kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Gümüşhane’de etkin parti sayısı 3,67; yani çok partili bir yapı var. Birinci AK Parti ile ikinci MHP arasındaki fark 1,5 puan.

Gümüşhane’de yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde Gümüşhane’de katılım ile partilerin oy oranı arasında belirgin bir ilişki görülmedi.

Gümüşhane’nin geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Gümüşhane’de geçersiz oy oranı %5,97 (Türkiye: %4,58). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 6 sandık var.

Gümüşhane’de olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Gümüşhane’de olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Gümüşhane hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Gümüşhane’de AK Parti 5 kez birinci oldu.

Gümüşhane’nin ilçelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Gümüşhane’deki 6 ilçenin 3 tanesinde MHP, 2 tanesinde AK Parti, 1 tanesinde DP birinci çıktı.

Gümüşhane’nin altın sandığı hangisi?

Gümüşhane’nin 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Merkez, İnönü Mah., 1041 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 1,29 puan saptı.

Gümüşhane’de AK Parti en çok hangi ilçede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Kürtün (%56,5) ilçesinde, en düşük oyu Şiran (%10,7) ilçesinde aldı.

Gümüşhane’de MHP en çok hangi ilçede oy aldı?

2024 yerel seçiminde MHP en yüksek oyu Köse (%64,5) ilçesinde, en düşük oyu Şiran (%25,4) ilçesinde aldı.

Gümüşhane’de seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %77,9 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Kürtün (%88,8), en düşük katılım Şiran (%68,9).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Gümüşhane ilçelerinin seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.