Şiran Seçim Sonuçları

2014–2024 · Gümüşhane · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Şiran’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %39,4 oyla DP kazandı. MHP %25,4 ile ikinci oldu. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Şiran’da Recep Tayyip Erdoğan %76,9 oy aldı (Türkiye: %52,2).

2024 belediye başkanlığı kazananı
DP
%39,4
2024 katılım
%68,9
yerel seçim
Seçmen
6.821
2024
Sandık
24
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Şiran sonuçları Gümüşhane geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıŞiran, Gümüşhane · katılım %68,9ŞiranGümüşhaneDP%39,41%3,90MHP%25,43%42,22Yeniden Refah%16,08%4,62AK Parti%10,73%38,00İYİ Parti%5,35%2,51Saadet%0,99%0,73Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurŞiran, Gümüşhane · katılım %75,2ŞiranGümüşhaneErdoğan%73,49%74,42Kılıçdaroğlu%21,41%19,92Sinan Oğan%4,74%5,34Muharrem İnce%0,35%0,32Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurŞiran, Gümüşhane · katılım %74,0ŞiranGümüşhaneErdoğan%76,86%78,54Kılıçdaroğlu%23,14%21,46Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiŞiran, Gümüşhane · katılım %75,2ŞiranGümüşhaneAK Parti%40,42%46,93MHP%27,01%26,40İYİ Parti%24,31%18,68Yeniden Refah%2,38%2,68BBP%1,64%0,83ittifak)%1,10%1,00Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Şiran’ın seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Şiran’da oyların %59,1’i el değiştirdi (çok oynak). Net kayma DP lehine 32,9 puan. İttifaklar blok olarak karşılaştırıldı.

8 salıncak mahalle8 mahallede birinci parti değişti8 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
Mertekli Mah.AK Parti → DP85,621,1
Ulusiran Mah.MHP → DP66,524,1
Şehit Hakan Mah.AK Parti → Yeniden Refah61,92,5
Fatih Mah.MHP → DP59,210,6
Tekke Mah.MHP → DP59,120,0
Örenkale Mah.AK Parti → DP56,010,8
Bilgili Mah.MHP → DP55,30,7
Karaca Mah.MHP → DP51,17,5

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
AK Parti%50,6
MHP%47,2
Saadet%1,6
Katılım %77,7
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%72,7
Muharrem İnce%15,2
Meral Akşener%9,2
Katılım %73,6
2018 MVMilletvekili
AK Parti%52,7
MHP%18,9
İYİ Parti%11,3
Katılım %73,6
2019 YerelYerel
MHP%51,8
AK Parti%42,5
CHP%3,5
Katılım %64,7
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%73,5
Kemal Kılıçdaroğlu%21,4
Sinan Oğan%4,7
Katılım %75,2
2023 MVMilletvekili
AK Parti%40,4
MHP%27,0
İYİ Parti%24,3
Katılım %75,2
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%76,9
Kemal Kılıçdaroğlu%23,1
Katılım %74,0
2024 YerelYerel
DP%39,4
MHP%25,4
Yeniden Refah%16,1
Katılım %68,9

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Şiran’daki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Akyayla Mah.AK Parti %63,6%85,0
Alacahan Mah.MHP %57,0%88,4
Beydere Mah.MHP %52,6%56,6
Bilgili Mah.DP %26,3%58,3
Fatih Mah.DP %41,7%80,4
Karaca Mah.DP %37,8%52,6
Konakli Mah.MHP %81,3%74,4
Mertekli Mah.DP %50,2%75,0
Tekke Mah.DP %43,1%72,2
Ulusiran Mah.DP %45,2%62,9
Yesilkent Mah.MHP %48,9%80,4
Yesilyurt Mah.AK Parti %66,2%68,9
Örenkale Mah.DP %38,7%84,9
Şehit Hakan Mah.Yeniden Refah %31,3%78,2

Altın sandık

Şiran’ın 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Şiran’da en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

DP
En güçlü
Mertekli Mah.%50,2
Ulusiran Mah.%45,2
Tekke Mah.%43,1
En zayıf
Şehit Hakan Mah.%23,3
Karaca Mah.%37,8
Tekke Mah.%43,1
MHP
En güçlü
Konakli Mah.%81,3
Yesilkent Mah.%48,9
Karaca Mah.%30,3
En zayıf
Mertekli Mah.%8,5
Ulusiran Mah.%21,0
Tekke Mah.%23,1
Yeniden Refah
En güçlü
Şehit Hakan Mah.%31,3
Mertekli Mah.%29,2
Yesilkent Mah.%22,0
En zayıf
Konakli Mah.%3,0
Yesilyurt Mah.%6,6
Ulusiran Mah.%10,7

Seçime katılım

2024 Yerel%68,9 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%75,2 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%74,0 / TR %84,1
2019 Yerel%64,7 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Yesilkent Mah.%80,4
Şehit Hakan Mah.%78,2
Mertekli Mah.%75,0
Konakli Mah.%74,4
Tekke Mah.%72,2
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Karaca Mah.%52,6
Ulusiran Mah.%62,9
Yesilyurt Mah.%68,9
Tekke Mah.%72,2
Konakli Mah.%74,4

Şiran seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Şiran’da 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Şiran’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %39,4 oyla DP kazandı. MHP %25,4 ile ikinci oldu.

Şiran’da kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Şiran’da 6.821 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 24 sandıkta kullanıldı.

Şiran’da 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %73,5, Kemal Kılıçdaroğlu %21,4 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %76,9 ile önde çıktı.

Şiran’da 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

AK Parti %40,4, MHP %27,0, İYİ Parti %24,3, Yeniden Refah %2,4, BBP %1,6.

Şiran’ın seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Şiran’ın sonucu Türkiye sonucundan ortalama 14,7 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Şiran’da oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Şiran’da oyların %59,1’i el değiştirdi; bu çok oynak bir seçmen davranışıdır. Net kayma DP lehine 32,9 puan. 8 mahallede birinci parti değişti.

Şiran’da salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 8 salıncak mahalle var; en oynakları Mertekli Mah., Ulusiran Mah., Şehit Hakan Mah..

Şiran’da kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Şiran’da etkin parti sayısı 3,84; yani çok partili bir yapı var. Birinci DP ile ikinci MHP arasındaki fark 14,0 puan.

Şiran’ın geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Şiran’da geçersiz oy oranı %5,77 (Gümüşhane: %4,41). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 0 sandık var.

Şiran’da olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Şiran’da olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Şiran hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Şiran’da AK Parti 3 kez, MHP 1 kez, DP 1 kez birinci oldu.

Şiran’ın mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Şiran’daki 14 mahallenin 7 tanesinde DP, 4 tanesinde MHP, 2 tanesinde AK Parti, 1 tanesinde Yeniden Refah birinci çıktı.

Şiran’ın altın sandığı hangisi?

Şiran’ın 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Şiran, Tekke Mah., 1019 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,54 puan saptı.

Şiran’da DP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde DP en yüksek oyu Mertekli (%50,2) mahallesinde, en düşük oyu Şehit Hakan (%23,3) mahallesinde aldı.

Şiran’da MHP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde MHP en yüksek oyu Konakli (%81,2) mahallesinde, en düşük oyu Mertekli (%8,5) mahallesinde aldı.

Şiran’da seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %68,9 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Yesilkent Mah. (%80,4), en düşük katılım Karaca Mah. (%52,6).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Gümüşhane il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.