Köse Seçim Sonuçları

2014–2024 · Gümüşhane · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Köse’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %64,5 oyla MHP kazandı. AK Parti %34,6 ile ikinci oldu. MHP, 2019’a göre oyunu 9,7 puan artırdı. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Köse’de Recep Tayyip Erdoğan %90,2 oy aldı (Türkiye: %52,2).

2024 belediye başkanlığı kazananı
MHP
%64,5
2024 katılım
%82,5
yerel seçim
Seçmen
2.648
2024
Sandık
10
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Köse sonuçları Gümüşhane geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıKöse, Gümüşhane · katılım %82,5KöseGümüşhaneMHP%64,54%42,22AK Parti%34,60%38,00Saadet%0,57%0,73BTP%0,29%0,13Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurKöse, Gümüşhane · katılım %81,5KöseGümüşhaneErdoğan%87,17%74,42Kılıçdaroğlu%9,26%19,92Sinan Oğan%3,40%5,34Muharrem İnce%0,16%0,32Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurKöse, Gümüşhane · katılım %80,9KöseGümüşhaneErdoğan%90,23%78,54Kılıçdaroğlu%9,77%21,46Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiKöse, Gümüşhane · katılım %81,6KöseGümüşhaneAK Parti%54,63%46,93MHP%30,47%26,40İYİ Parti%8,94%18,68Yeniden Refah%2,75%2,68BBP%0,81%0,83ittifak)%0,65%1,00Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Köse’nin seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Köse’de oyların %9,8’i el değiştirdi (sakin). Net kayma MHP lehine 9,7 puan.

1 salıncak mahalle2 mahallede birinci parti değişti5 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
Yeni Mah.AK Parti → MHP18,328,3

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
AK Parti%50,0
MHP%47,3
Saadet%2,7
Katılım %89,0
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%89,4
Meral Akşener%6,4
Muharrem İnce%3,1
Katılım %87,1
2018 MVMilletvekili
AK Parti%69,9
MHP%19,8
İYİ Parti%5,8
Katılım %87,1
2019 YerelYerel
MHP%54,9
AK Parti%44,4
Saadet%0,5
Katılım %85,9
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%87,2
Kemal Kılıçdaroğlu%9,3
Sinan Oğan%3,4
Katılım %81,5
2023 MVMilletvekili
AK Parti%54,6
MHP%30,5
İYİ Parti%8,9
Katılım %81,6
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%90,2
Kemal Kılıçdaroğlu%9,8
Katılım %80,9
2024 YerelYerel
MHP%64,5
AK Parti%34,6
Saadet%0,6
Katılım %82,5

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Köse’deki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Bahçelievler Mah.MHP %67,6%87,3
Cumhuriyet Mah.MHP %59,3%77,6
Fatih Mah.MHP %73,4%83,7
Yavuz Selim Mah.MHP %58,5%87,4
Yeni Mah.MHP %63,8%77,6

Altın sandık

Köse’nin 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Köse’de en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

MHP
En güçlü
Fatih Mah.%73,4
Bahçelievler Mah.%67,6
Yeni Mah.%63,8
En zayıf
Yavuz Selim Mah.%58,5
Cumhuriyet Mah.%59,3
Yeni Mah.%63,8
AK Parti
En güçlü
Yavuz Selim Mah.%41,2
Cumhuriyet Mah.%38,9
Yeni Mah.%35,5
En zayıf
Fatih Mah.%25,7
Bahçelievler Mah.%31,6
Yeni Mah.%35,5

Seçime katılım

2024 Yerel%82,5 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%81,5 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%80,9 / TR %84,1
2019 Yerel%85,9 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Yavuz Selim Mah.%87,4
Bahçelievler Mah.%87,3
Fatih Mah.%83,7
Yeni Mah.%77,6
Cumhuriyet Mah.%77,6
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Cumhuriyet Mah.%77,6
Yeni Mah.%77,6
Fatih Mah.%83,7
Bahçelievler Mah.%87,3
Yavuz Selim Mah.%87,4

Köse seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Köse’de 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Köse’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %64,5 oyla MHP kazandı. AK Parti %34,6 ile ikinci oldu.

Köse’de kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Köse’de 2.648 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 10 sandıkta kullanıldı.

Köse’de 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %87,2, Kemal Kılıçdaroğlu %9,3 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %90,2 ile önde çıktı.

Köse’de 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

AK Parti %54,6, MHP %30,5, İYİ Parti %8,9, Yeniden Refah %2,8, BBP %0,8.

Köse’nin seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Köse’nin sonucu Türkiye sonucundan ortalama 21,7 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Köse’de oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Köse’de oyların %9,8’i el değiştirdi; bu sakin bir seçmen davranışıdır. Net kayma MHP lehine 9,7 puan. 2 mahallede birinci parti değişti.

Köse’de salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 1 salıncak mahalle var; en oynakları Yeni Mah..

Köse’de kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Köse’de etkin parti sayısı 1,86; yani iki partili bir yapı var. Birinci MHP ile ikinci AK Parti arasındaki fark 29,9 puan.

Köse’nin geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Köse’de geçersiz oy oranı %4,26 (Gümüşhane: %4,41). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 0 sandık var.

Köse’de olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Köse’de olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Köse hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Köse’de AK Parti 3 kez, MHP 2 kez birinci oldu.

Köse’nin mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Köse’deki 5 mahallenin 5 tanesinde MHP birinci çıktı.

Köse’nin altın sandığı hangisi?

Köse’nin 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Köse, Yavuz Selim Mah., 1007 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,43 puan saptı.

Köse’de MHP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde MHP en yüksek oyu Fatih (%73,4) mahallesinde, en düşük oyu Yavuz Selim (%58,5) mahallesinde aldı.

Köse’de AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Yavuz Selim (%41,2) mahallesinde, en düşük oyu Fatih (%25,7) mahallesinde aldı.

Köse’de seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %82,5 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Yavuz Selim Mah. (%87,4), en düşük katılım Cumhuriyet Mah. (%77,6).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Gümüşhane il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.