Kürtün Seçim Sonuçları

2014–2024 · Gümüşhane · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Kürtün’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %56,5 oyla AK Parti kazandı. MHP %37,8 ile ikinci oldu. AK Parti, 2019’a göre oyunu 14,6 puan artırdı. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Kürtün’de Recep Tayyip Erdoğan %84,9 oy aldı (Türkiye: %52,2).

2024 belediye başkanlığı kazananı
AK Parti
%56,5
2024 katılım
%88,8
yerel seçim
Seçmen
3.131
2024
Sandık
13
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Kürtün sonuçları Gümüşhane geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıKürtün, Gümüşhane · katılım %88,8KürtünGümüşhaneAK Parti%56,47%38,00MHP%37,83%42,22CHP%3,52%5,96Yeniden Refah%1,42%4,62Saadet%0,75%0,73Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurKürtün, Gümüşhane · katılım %85,5KürtünGümüşhaneErdoğan%80,27%74,42Kılıçdaroğlu%15,00%19,92Sinan Oğan%4,08%5,34Muharrem İnce%0,65%0,32Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurKürtün, Gümüşhane · katılım %83,8KürtünGümüşhaneErdoğan%84,88%78,54Kılıçdaroğlu%15,12%21,46Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiKürtün, Gümüşhane · katılım %85,7KürtünGümüşhaneAK Parti%48,60%46,93MHP%25,20%26,40İYİ Parti%13,14%18,68Yeniden Refah%6,32%2,68ittifak)%1,27%1,00Zafer Partisi%1,17%1,10Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Kürtün’ün seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Kürtün’de oyların %18,5’i el değiştirdi (hareketli). Net kayma AK Parti lehine 16,4 puan.

2 salıncak mahalle2 mahallede birinci parti değişti4 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
Cami Yanı Mah.MHP → AK Parti37,80,0
Aşağı Uluköy Mah.MHP → AK Parti27,17,9

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
AK Parti%51,9
MHP%46,9
CHP%0,7
Katılım %91,9
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%82,7
Muharrem İnce%10,5
Meral Akşener%5,6
Katılım %83,7
2018 MVMilletvekili
AK Parti%63,3
MHP%18,4
İYİ Parti%9,6
Katılım %83,7
2019 YerelYerel
MHP%56,1
AK Parti%41,9
CHP%1,4
Katılım %90,7
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%80,3
Kemal Kılıçdaroğlu%15,0
Sinan Oğan%4,1
Katılım %85,5
2023 MVMilletvekili
AK Parti%48,6
MHP%25,2
İYİ Parti%13,1
Katılım %85,7
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%84,9
Kemal Kılıçdaroğlu%15,1
Katılım %83,8
2024 YerelYerel
AK Parti%56,5
MHP%37,8
CHP%3,5
Katılım %88,8

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Kürtün’deki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Aşağı Uluköy Mah.AK Parti %50,3%83,6
Cami Yanı Mah.AK Parti %46,7%93,4
Cayra Mah.AK Parti %68,4%79,4
Karacukur Mah.AK Parti %54,9%83,7
Köyiçi Mah.AK Parti %75,3%94,3
Melikli Mah.AK Parti %61,7%97,5
Ortaköy Mah.AK Parti %52,0%92,6
Sume Mah.MHP %67,6%84,8
Yukarı Uluköy Mah.AK Parti %74,2%95,6

Altın sandık

Kürtün’ün 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Kürtün’de en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

AK Parti
En güçlü
Köyiçi Mah.%75,3
Yukarı Uluköy Mah.%74,2
Cayra Mah.%68,4
En zayıf
Sume Mah.%27,4
Cami Yanı Mah.%46,7
Aşağı Uluköy Mah.%50,3
MHP
En güçlü
Sume Mah.%67,6
Cami Yanı Mah.%46,7
Aşağı Uluköy Mah.%42,4
En zayıf
Köyiçi Mah.%21,7
Yukarı Uluköy Mah.%23,4
Cayra Mah.%26,6

Seçime katılım

2024 Yerel%88,8 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%85,5 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%83,8 / TR %84,1
2019 Yerel%90,7 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Yukarı Uluköy Mah.%95,6
Köyiçi Mah.%94,3
Cami Yanı Mah.%93,4
Sume Mah.%84,8
Karacukur Mah.%83,7
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Cayra Mah.%79,4
Aşağı Uluköy Mah.%83,6
Karacukur Mah.%83,7
Sume Mah.%84,8
Cami Yanı Mah.%93,4

Kürtün seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Kürtün’de 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Kürtün’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %56,5 oyla AK Parti kazandı. MHP %37,8 ile ikinci oldu.

Kürtün’de kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Kürtün’de 3.131 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 13 sandıkta kullanıldı.

Kürtün’de 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %80,3, Kemal Kılıçdaroğlu %15,0 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %84,9 ile önde çıktı.

Kürtün’de 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

AK Parti %48,6, MHP %25,2, İYİ Parti %13,1, Yeniden Refah %6,3, Cumhur İttifakı (yalnız ittifak) %1,3.

Kürtün’ün seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Kürtün’ün sonucu Türkiye sonucundan ortalama 18,5 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Kürtün’de oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Kürtün’de oyların %18,5’i el değiştirdi; bu hareketli bir seçmen davranışıdır. Net kayma AK Parti lehine 16,4 puan. 2 mahallede birinci parti değişti.

Kürtün’de salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 2 salıncak mahalle var; en oynakları Cami Yanı Mah., Aşağı Uluköy Mah..

Kürtün’de kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Kürtün’de etkin parti sayısı 2,16; yani iki partili bir yapı var. Birinci AK Parti ile ikinci MHP arasındaki fark 18,6 puan.

Kürtün’ün geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Kürtün’de geçersiz oy oranı %4,03 (Gümüşhane: %4,41). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 0 sandık var.

Kürtün’de olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Kürtün’de olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Kürtün hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Kürtün’de AK Parti 4 kez, MHP 1 kez birinci oldu.

Kürtün’ün mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Kürtün’deki 9 mahallenin 8 tanesinde AK Parti, 1 tanesinde MHP birinci çıktı.

Kürtün’ün altın sandığı hangisi?

Kürtün’ün 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Kürtün, Aşağı Uluköy Mah., 1004 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 2,91 puan saptı. Üç sandıklık küme ise sonucu 0,51 puan sapmayla verdi.

Kürtün’de AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Köyiçi (%75,2) mahallesinde, en düşük oyu Sume (%27,4) mahallesinde aldı.

Kürtün’de MHP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde MHP en yüksek oyu Sume (%67,6) mahallesinde, en düşük oyu Köyiçi (%21,7) mahallesinde aldı.

Kürtün’de seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %88,8 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Yukarı Uluköy Mah. (%95,6), en düşük katılım Cayra Mah. (%79,4).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Gümüşhane il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.