Merkez Seçim Sonuçları

2014–2024 · Gümüşhane · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Merkez’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %41,6 oyla MHP kazandı. AK Parti %38,2 ile ikinci oldu. MHP, 2019’a göre oyunu 11,6 puan artırdı. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Merkez’de Recep Tayyip Erdoğan %72,7 oy aldı (Türkiye: %52,2).

2024 belediye başkanlığı kazananı
MHP
%41,6
2024 katılım
%78,5
yerel seçim
Seçmen
21.324
2024
Sandık
80
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Merkez sonuçları Gümüşhane geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıMerkez, Gümüşhane · katılım %78,5MerkezGümüşhaneMHP%41,61%42,22AK Parti%38,21%38,00CHP%13,36%5,96Yeniden Refah%1,67%4,62İYİ Parti%1,24%2,51BBP%1,08%1,04Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurMerkez, Gümüşhane · katılım %87,8MerkezGümüşhaneErdoğan%67,78%74,42Kılıçdaroğlu%25,08%19,92Sinan Oğan%6,87%5,34Muharrem İnce%0,28%0,32Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurMerkez, Gümüşhane · katılım %85,1MerkezGümüşhaneErdoğan%72,68%78,54Kılıçdaroğlu%27,32%21,46Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiMerkez, Gümüşhane · katılım %87,8MerkezGümüşhaneAK Parti%36,83%46,93MHP%31,30%26,40İYİ Parti%23,84%18,68Yeniden Refah%2,59%2,68Zafer Partisi%1,35%1,10ittifak)%0,92%1,00Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Merkez’in seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Merkez’de oyların %22,0’i el değiştirdi (çok oynak). Net kayma MHP lehine 11,3 puan.

6 salıncak mahalle4 mahallede birinci parti değişti10 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
Özcan Mah.AK Parti → MHP28,014,0
Hasanbey Mah.AK Parti → MHP26,315,2
Bağlarbaşı Mah.AK Parti → MHP23,53,5
Karaer Mah.AK Parti (aynı)21,30,6
Oltanbey Mah.AK Parti → MHP18,92,3
Karşıyaka Mah.AK Parti (aynı)18,94,0

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
AK Parti%57,5
MHP%36,3
CHP%3,6
Katılım %89,5
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%72,2
Muharrem İnce%15,5
Meral Akşener%9,9
Katılım %80,5
2018 MVMilletvekili
AK Parti%49,1
MHP%22,3
İYİ Parti%15,7
Katılım %80,5
2019 YerelYerel
AK Parti%49,2
MHP%30,0
İYİ Parti%11,5
Katılım %81,0
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%67,8
Kemal Kılıçdaroğlu%25,1
Sinan Oğan%6,9
Katılım %87,8
2023 MVMilletvekili
AK Parti%36,8
MHP%31,3
İYİ Parti%23,8
Katılım %87,8
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%72,7
Kemal Kılıçdaroğlu%27,3
Katılım %85,1
2024 YerelYerel
MHP%41,6
AK Parti%38,2
CHP%13,4
Katılım %78,5

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Merkez’deki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Akçakale Mah.AK Parti %47,8%81,8
Bağlarbaşı Mah.MHP %38,7%80,4
Canca Mah.MHP %63,9%90,6
Eskibağlar Mah.MHP %43,8%85,2
Hacıemin Mah.MHP %51,3%87,3
Hasanbey Mah.MHP %48,7%75,2
Karaer Mah.AK Parti %39,9%76,9
Karşıyaka Mah.AK Parti %40,7%78,4
Oltanbey Mah.MHP %40,4%82,1
Süleymaniye Mah.MHP %47,0%93,5
Yeni Mah.AK Parti %43,8%76,1
Çamlıca Mah.AK Parti %42,2%81,6
Özcan Mah.MHP %45,2%76,2
İnönü Mah.AK Parti %44,1%79,9

Altın sandık

Merkez’in 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Merkez’de en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

MHP
En güçlü
Hasanbey Mah.%48,7
Özcan Mah.%45,2
Çamlıca Mah.%40,5
En zayıf
Akçakale Mah.%34,1
Karşıyaka Mah.%36,7
Yeni Mah.%38,2
AK Parti
En güçlü
Akçakale Mah.%47,8
İnönü Mah.%44,1
Yeni Mah.%43,8
En zayıf
Özcan Mah.%31,2
Hasanbey Mah.%33,4
Bağlarbaşı Mah.%35,2
CHP
En güçlü
Özcan Mah.%16,9
Bağlarbaşı Mah.%16,5
Karşıyaka Mah.%15,9
En zayıf
Yeni Mah.%9,9
İnönü Mah.%10,1
Çamlıca Mah.%11,6

Seçime katılım

2024 Yerel%78,5 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%87,8 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%85,1 / TR %84,1
2019 Yerel%81,0 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Oltanbey Mah.%82,1
Akçakale Mah.%81,8
Çamlıca Mah.%81,6
Bağlarbaşı Mah.%80,4
İnönü Mah.%79,9
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Hasanbey Mah.%75,2
Yeni Mah.%76,1
Özcan Mah.%76,2
Karaer Mah.%76,9
Karşıyaka Mah.%78,4

Merkez seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Merkez’de 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Merkez’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %41,6 oyla MHP kazandı. AK Parti %38,2 ile ikinci oldu.

Merkez’de kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Merkez’de 21.324 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 80 sandıkta kullanıldı.

Merkez’de 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %67,8, Kemal Kılıçdaroğlu %25,1 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %72,7 ile önde çıktı.

Merkez’de 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

AK Parti %36,8, MHP %31,3, İYİ Parti %23,8, Yeniden Refah %2,6, Zafer Partisi %1,4.

Merkez’in seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Merkez’in sonucu Türkiye sonucundan ortalama 12,7 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Merkez’de oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Merkez’de oyların %22,0’i el değiştirdi; bu çok oynak bir seçmen davranışıdır. Net kayma MHP lehine 11,3 puan. 4 mahallede birinci parti değişti.

Merkez’de salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 6 salıncak mahalle var; en oynakları Özcan Mah., Hasanbey Mah., Bağlarbaşı Mah..

Merkez’de kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Merkez’de etkin parti sayısı 2,96; yani çok partili bir yapı var. Birinci MHP ile ikinci AK Parti arasındaki fark 3,4 puan.

Merkez’de yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde Merkez’de katılım ile partilerin oy oranı arasında belirgin bir ilişki görülmedi.

Merkez’in geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Merkez’de geçersiz oy oranı %3,94 (Gümüşhane: %4,41). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 0 sandık var.

Merkez’de olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Merkez’de olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Merkez hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Merkez’de AK Parti 4 kez, MHP 1 kez birinci oldu.

Merkez’in mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Merkez’deki 14 mahallenin 8 tanesinde MHP, 6 tanesinde AK Parti birinci çıktı.

Merkez’in altın sandığı hangisi?

Merkez’in 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Merkez, Hasanbey Mah., 1035 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,66 puan saptı.

Merkez’de MHP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde MHP en yüksek oyu Hasanbey (%48,7) mahallesinde, en düşük oyu Akçakale (%34,1) mahallesinde aldı.

Merkez’de AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Akçakale (%47,8) mahallesinde, en düşük oyu Özcan (%31,2) mahallesinde aldı.

Merkez’de seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %78,5 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Oltanbey Mah. (%82,1), en düşük katılım Hasanbey Mah. (%75,2).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Gümüşhane il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.