Çankırı Seçim Sonuçları
2014–2024 · il geneli ve ilçe ilçe · güncelleme 02.11.2026
Çankırı’da 2024 yerel seçiminde il genel meclisi seçimini %42,7 oyla MHP kazandı. AK Parti %38,9 ile ikinci oldu. MHP, 2019’a göre oyunu 5,1 puan artırdı. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Çankırı’da Recep Tayyip Erdoğan %76,8 oy aldı (Türkiye: %52,2).

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.
Tüm iller listesiSon seçim sonuçları
Çankırı sonuçları Türkiye geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Seçim analizi
Çankırı’nın seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.
2019 → 2024 yerel arasında Çankırı’da oyların %12,7’i el değiştirdi (hareketli). Net kayma MHP lehine 7,4 puan.
| İlçe | Önce → sonra birinci | Kayma | Fark |
|---|---|---|---|
| Kurşunlu | AK Parti → MHP | 32,3 | 2,1 |
| Eldivan | AK Parti → MHP | 28,3 | 2,8 |
| Bayramören | MHP → AK Parti | 27,7 | 36,0 |
| Kızılırmak | AK Parti → MHP | 25,2 | 18,1 |
| Yapraklı | AK Parti → MHP | 20,7 | 8,9 |
Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan ilçeler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.
2014–2024 seçim geçmişi
Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.
İlçe ilçe sonuçlar
2024 yerel seçiminde Çankırı’daki her ilçenin belediye başkanlığı sonucu.
| İlçe | Kazanan | Katılım |
|---|---|---|
| Atkaracalar | AK Parti %60,8 | %87,0 |
| Bayramören | AK Parti %75,8 | %86,6 |
| Eldivan | AK Parti %36,7 | %85,4 |
| Ilgaz | AK Parti %50,2 | %83,6 |
| Korgun | MHP %58,7 | %85,4 |
| Kurşunlu | MHP %55,2 | %87,8 |
| Kızılırmak | MHP %56,5 | %89,9 |
| Merkez | MHP %60,0 | %79,8 |
| Orta | MHP %54,1 | %84,5 |
| Yapraklı | MHP %49,5 | %84,9 |
| Çerkeş | AK Parti %50,9 | %83,1 |
| Şabanözü | AK Parti %44,0 | %88,1 |
Altın sandık
Çankırı’nın 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.
Partilerin kaleleri
2024 yerel seçiminde partilerin Çankırı’da en güçlü ve en zayıf olduğu ilçeler (aday gösterilmeyen yerler hariç).
Seçime katılım
Çankırı seçimleri hakkında sık sorulan sorular
Çankırı’da 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?
Çankırı’da 2024 yerel seçiminde il genel meclisi seçimini %42,7 oyla MHP kazandı. AK Parti %38,9 ile ikinci oldu.
Çankırı’da kaç seçmen ve kaç sandık var?
2024 yerel seçiminde Çankırı’da 151.075 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 736 sandıkta kullanıldı.
Çankırı’da 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?
Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %72,1, Kemal Kılıçdaroğlu %20,3 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %76,8 ile önde çıktı.
Çankırı’da 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?
AK Parti %41,7, MHP %31,1, İYİ Parti %18,1, Yeniden Refah %3,0, Zafer Partisi %1,5.
Çankırı’nın seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?
2023 genel seçimlerinde Çankırı’nın sonucu Türkiye sonucundan ortalama 14,7 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.
Çankırı’da oylar ne kadar kaydı?
2019 → 2024 yerel arasında Çankırı’da oyların %12,7’i el değiştirdi; bu hareketli bir seçmen davranışıdır. Net kayma MHP lehine 7,4 puan. 6 ilçede birinci parti değişti.
Çankırı’da salıncak ilçe var mı?
Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 5 salıncak ilçe var; en oynakları Kurşunlu, Eldivan, Bayramören.
Çankırı’da kaç parti fiilen yarışıyor?
2024 yerel seçiminde Çankırı’da etkin parti sayısı 2,92; yani çok partili bir yapı var. Birinci MHP ile ikinci AK Parti arasındaki fark 3,8 puan.
Çankırı’da yüksek katılım hangi partiye yaradı?
2024 yerel seçiminde Çankırı’da katılım ile partilerin oy oranı arasında belirgin bir ilişki görülmedi.
Çankırı’nın geçersiz oy oranı kaç?
2024 yerel seçiminde Çankırı’da geçersiz oy oranı %4,79 (Türkiye: %4,58). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 9 sandık var.
Çankırı’da olağan dışı sandık var mı?
2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Çankırı’da en az 200 seçmenli olup katılımı %98’in, birinci partisi %95’in üstünde olan 4 sandık var. Bu istatistiksel olarak sıra dışı bir sonuçtur; küçük ve akraba yerleşimlerde olağan olabilir.
Çankırı hangi partinin kalesi?
Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Çankırı’da AK Parti 4 kez, MHP 1 kez birinci oldu.
Çankırı’nın ilçelerinde 2024’te hangi parti kazandı?
2024 yerel seçiminde Çankırı’daki 12 ilçenin 6 tanesinde AK Parti, 6 tanesinde MHP birinci çıktı.
Çankırı’nın altın sandığı hangisi?
Çankırı’nın 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Merkez, Buğday Pazarı Mah., 1079 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 1,27 puan saptı.
Çankırı’da MHP en çok hangi ilçede oy aldı?
2024 yerel seçiminde MHP en yüksek oyu Merkez (%60,0) ilçesinde, en düşük oyu Atkaracalar (%6,0) ilçesinde aldı.
Çankırı’da AK Parti en çok hangi ilçede oy aldı?
2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Bayramören (%75,8) ilçesinde, en düşük oyu Merkez (%31,3) ilçesinde aldı.
Çankırı’da seçime katılım oranı kaç?
2024 yerel seçiminde katılım %83,9 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Kızılırmak (%89,9), en düşük katılım Merkez (%79,8).
Bir sonraki seçim ne zaman?
Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.
Çankırı ilçelerinin seçim sonuçları
Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.
Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.
Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.