Ilgaz Seçim Sonuçları
2014–2024 · Çankırı · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026
Ilgaz’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %50,2 oyla AK Parti kazandı. MHP %40,3 ile ikinci oldu. AK Parti, 2019’a göre oyunu 0,6 puan kaybetti. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Ilgaz’da Recep Tayyip Erdoğan %79,1 oy aldı (Türkiye: %52,2).

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.
Tüm iller listesiSon seçim sonuçları
Ilgaz sonuçları Çankırı geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Seçim analizi
Ilgaz’ın seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.
2019 → 2024 yerel arasında Ilgaz’da oyların %3,4’i el değiştirdi (sakin). Net kayma AK Parti lehine 1,1 puan. İttifaklar blok olarak karşılaştırıldı.
Salıncak tanımına giren mahalle yok; seçmen davranışı istikrarlı.
Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.
2014–2024 seçim geçmişi
Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.
Mahalle mahalle sonuçlar
2024 yerel seçiminde Ilgaz’daki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.
| Mahalle | Kazanan | Katılım |
|---|---|---|
| Fatih Mah. | AK Parti %54,2 | %81,8 |
| Gazi Dede Mah. | AK Parti %49,0 | %85,3 |
| Karataş Mah. | AK Parti %49,0 | %93,5 |
| Ulupınar Mah. | AK Parti %52,7 | %87,9 |
| Yavuz Mah. | AK Parti %51,2 | %84,7 |
| Yeni Mah. | AK Parti %46,2 | %80,7 |
| Yukarı Mah. | AK Parti %49,1 | %79,4 |
| Ziraat Mah. | AK Parti %51,6 | %87,1 |
| Şentepe Mah. | AK Parti %46,9 | %86,0 |
Altın sandık
Ilgaz’ın 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.
Partilerin kaleleri
2024 yerel seçiminde partilerin Ilgaz’da en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).
Seçime katılım
Ilgaz seçimleri hakkında sık sorulan sorular
Ilgaz’da 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?
Ilgaz’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %50,2 oyla AK Parti kazandı. MHP %40,3 ile ikinci oldu.
Ilgaz’da kaç seçmen ve kaç sandık var?
2024 yerel seçiminde Ilgaz’da 6.058 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 21 sandıkta kullanıldı.
Ilgaz’da 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?
Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %74,0, Kemal Kılıçdaroğlu %18,6 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %79,1 ile önde çıktı.
Ilgaz’da 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?
AK Parti %44,7, MHP %29,4, İYİ Parti %17,1, Yeniden Refah %2,6, Zafer Partisi %1,4.
Ilgaz’ın seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?
2023 genel seçimlerinde Ilgaz’ın sonucu Türkiye sonucundan ortalama 15,8 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.
Ilgaz’da oylar ne kadar kaydı?
2019 → 2024 yerel arasında Ilgaz’da oyların %3,4’i el değiştirdi; bu sakin bir seçmen davranışıdır. Net kayma AK Parti lehine 1,1 puan. 2 mahallede birinci parti değişti.
Ilgaz’da salıncak mahalle var mı?
2019 → 2024 yerel arasında Ilgaz’da salıncak mahalle tanımına giren bir yer çıkmadı; seçmen davranışı istikrarlı.
Ilgaz’da kaç parti fiilen yarışıyor?
2024 yerel seçiminde Ilgaz’da etkin parti sayısı 2,38; yani iki partili bir yapı var. Birinci AK Parti ile ikinci MHP arasındaki fark 9,9 puan.
Ilgaz’ın geçersiz oy oranı kaç?
2024 yerel seçiminde Ilgaz’da geçersiz oy oranı %5,31 (Çankırı: %4,25). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 0 sandık var.
Ilgaz’da olağan dışı sandık var mı?
2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Ilgaz’da olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.
Ilgaz hangi partinin kalesi?
Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Ilgaz’da AK Parti 4 kez, MHP 1 kez birinci oldu.
Ilgaz’ın mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?
2024 yerel seçiminde Ilgaz’daki 9 mahallenin 9 tanesinde AK Parti birinci çıktı.
Ilgaz’ın altın sandığı hangisi?
Ilgaz’ın 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Ilgaz, Ulupınar Mah., 1013 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,55 puan saptı.
Ilgaz’da AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?
2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Fatih (%54,2) mahallesinde, en düşük oyu Yeni (%46,1) mahallesinde aldı.
Ilgaz’da MHP en çok hangi mahallede oy aldı?
2024 yerel seçiminde MHP en yüksek oyu Şentepe (%46,2) mahallesinde, en düşük oyu Fatih (%36,0) mahallesinde aldı.
Ilgaz’da seçime katılım oranı kaç?
2024 yerel seçiminde katılım %83,6 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Ulupınar Mah. (%87,9), en düşük katılım Yukarı Mah. (%79,4).
Bir sonraki seçim ne zaman?
Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.
Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.
Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.
Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.