Atkaracalar Seçim Sonuçları

2014–2024 · Çankırı · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Atkaracalar’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %60,8 oyla AK Parti kazandı. İYİ Parti %29,3 ile ikinci oldu. AK Parti, 2019’a göre oyunu 0,2 puan kaybetti. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Atkaracalar’da Recep Tayyip Erdoğan %81,1 oy aldı (Türkiye: %52,2).

2024 belediye başkanlığı kazananı
AK Parti
%60,8
2024 katılım
%87,0
yerel seçim
Seçmen
1.912
2024
Sandık
9
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Atkaracalar sonuçları Çankırı geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıAtkaracalar, Çankırı · katılım %87,0AtkaracalarÇankırıAK Parti%60,76%37,91İYİ Parti%29,27%2,27MHP%6,02%50,41Saadet%2,39%0,66BTP%0,99%0,16Yeniden Refah%0,49%3,13Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurAtkaracalar, Çankırı · katılım %85,5AtkaracalarÇankırıErdoğan%76,51%72,14Kılıçdaroğlu%17,71%20,34Sinan Oğan%5,13%7,06Muharrem İnce%0,65%0,47Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurAtkaracalar, Çankırı · katılım %84,8AtkaracalarÇankırıErdoğan%81,09%76,76Kılıçdaroğlu%18,91%23,24Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiAtkaracalar, Çankırı · katılım %85,6AtkaracalarÇankırıAK Parti%54,41%41,69MHP%22,81%31,11İYİ Parti%15,80%18,05Yeniden Refah%1,56%3,00Zafer Partisi%1,34%1,54BBP%0,84%1,01Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Atkaracalar’ın seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Atkaracalar’da oyların %30,8’i el değiştirdi (çok oynak). Net kayma Millet İttifakı lehine 14,7 puan. İttifaklar blok olarak karşılaştırıldı.

0 salıncak mahalle0 mahallede birinci parti değişti3 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler

Salıncak tanımına giren mahalle yok; seçmen davranışı istikrarlı.

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
AK Parti%54,5
MHP%41,0
BBP%4,2
Katılım %88,2
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%80,1
Meral Akşener%10,2
Muharrem İnce%8,4
Katılım %83,4
2018 MVMilletvekili
AK Parti%69,2
İYİ Parti%12,0
MHP%11,5
Katılım %83,4
2019 YerelYerel
AK Parti%61,0
MHP%34,0
BTP%3,7
Katılım %86,7
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%76,5
Kemal Kılıçdaroğlu%17,7
Sinan Oğan%5,1
Katılım %85,5
2023 MVMilletvekili
AK Parti%54,4
MHP%22,8
İYİ Parti%15,8
Katılım %85,6
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%81,1
Kemal Kılıçdaroğlu%18,9
Katılım %84,8
2024 YerelYerel
AK Parti%60,8
İYİ Parti%29,3
MHP%6,0
Katılım %87,0

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Atkaracalar’daki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Bozkus Mah.AK Parti %55,1%92,3
Cumhuriyet Mah.MHP %52,0%89,6
Gazibey Mah.AK Parti %58,0%82,1
Hoca Mah.AK Parti %62,7%92,6
Hurriyet Mah.MHP %51,4%89,1
Ilıpınar Mah.AK Parti %57,8%89,8
Kıran Mah.AK Parti %65,8%88,0
Mollaosman Mah.AK Parti %54,1%93,8
Mustafa Kemal Mah.MHP %65,0%92,1
Nevzat Ayaz Mah.MHP %54,2%88,2
İlker Mah.AK Parti %61,5%88,5

Altın sandık

Atkaracalar’ın 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Atkaracalar’da en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

AK Parti
En güçlü
Kıran Mah.%65,8
İlker Mah.%61,5
Gazibey Mah.%58,0
En zayıf
Hurriyet Mah.%46,8
Gazibey Mah.%58,0
İlker Mah.%61,5
İYİ Parti
En güçlü
Gazibey Mah.%35,0
İlker Mah.%27,8
Kıran Mah.%27,1
En zayıf
Kıran Mah.%27,1
İlker Mah.%27,8
Gazibey Mah.%35,0
MHP
En güçlü
Hurriyet Mah.%51,4
İlker Mah.%7,3
Gazibey Mah.%3,2
En zayıf
Kıran Mah.%2,6
Gazibey Mah.%3,2
İlker Mah.%7,3

Seçime katılım

2024 Yerel%87,0 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%85,5 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%84,8 / TR %84,1
2019 Yerel%86,7 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Hurriyet Mah.%89,1
İlker Mah.%88,5
Kıran Mah.%88,0
Gazibey Mah.%82,1
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Gazibey Mah.%82,1
Kıran Mah.%88,0
İlker Mah.%88,5
Hurriyet Mah.%89,1

Atkaracalar seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Atkaracalar’da 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Atkaracalar’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %60,8 oyla AK Parti kazandı. İYİ Parti %29,3 ile ikinci oldu.

Atkaracalar’da kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Atkaracalar’da 1.912 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 9 sandıkta kullanıldı.

Atkaracalar’da 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %76,5, Kemal Kılıçdaroğlu %17,7 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %81,1 ile önde çıktı.

Atkaracalar’da 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

AK Parti %54,4, MHP %22,8, İYİ Parti %15,8, Yeniden Refah %1,6, Zafer Partisi %1,3.

Atkaracalar’ın seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Atkaracalar’ın sonucu Türkiye sonucundan ortalama 16,8 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Atkaracalar’da oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Atkaracalar’da oyların %30,8’i el değiştirdi; bu çok oynak bir seçmen davranışıdır. Net kayma Millet İttifakı lehine 14,7 puan.

Atkaracalar’da salıncak mahalle var mı?

2019 → 2024 yerel arasında Atkaracalar’da salıncak mahalle tanımına giren bir yer çıkmadı; seçmen davranışı istikrarlı.

Atkaracalar’da kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Atkaracalar’da etkin parti sayısı 2,18; yani iki partili bir yapı var. Birinci AK Parti ile ikinci İYİ Parti arasındaki fark 31,5 puan.

Atkaracalar’ın geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Atkaracalar’da geçersiz oy oranı %4,27 (Çankırı: %4,25). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 0 sandık var.

Atkaracalar’da olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Atkaracalar’da olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Atkaracalar hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Atkaracalar’da AK Parti 5 kez birinci oldu.

Atkaracalar’ın mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Atkaracalar’daki 11 mahallenin 7 tanesinde AK Parti, 4 tanesinde MHP birinci çıktı.

Atkaracalar’ın altın sandığı hangisi?

Atkaracalar’ın 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Atkaracalar, Gazibey Mah., 1001 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 2,32 puan saptı. Üç sandıklık küme ise sonucu 0,23 puan sapmayla verdi.

Atkaracalar’da AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Kıran (%65,8) mahallesinde, en düşük oyu Hurriyet (%46,8) mahallesinde aldı.

Atkaracalar’da İYİ Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde İYİ Parti en yüksek oyu Gazibey (%35,0) mahallesinde, en düşük oyu Kıran (%27,1) mahallesinde aldı.

Atkaracalar’da seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %87,0 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Hurriyet Mah. (%89,1), en düşük katılım Gazibey Mah. (%82,0).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Çankırı il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.