Şabanözü Seçim Sonuçları
2014–2024 · Çankırı · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026
Şabanözü’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %44,0 oyla AK Parti kazandı. MHP %42,9 ile ikinci oldu. AK Parti, 2019’a göre oyunu 6,2 puan kaybetti. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Şabanözü’de Recep Tayyip Erdoğan %71,1 oy aldı (Türkiye: %52,2).

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.
Tüm iller listesiSon seçim sonuçları
Şabanözü sonuçları Çankırı geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Seçim analizi
Şabanözü’nün seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.
2019 → 2024 yerel arasında Şabanözü’de oyların %20,0’i el değiştirdi (çok oynak). Net kayma MHP lehine 11,0 puan.
| Mahalle | Önce → sonra birinci | Kayma | Fark |
|---|---|---|---|
| Gümerdiğin Mah. | CHP → AK Parti | 40,2 | 1,7 |
| Karaören Mah. | AK Parti → MHP | 33,6 | 17,4 |
| Yeni Mah. | AK Parti (aynı) | 20,2 | 4,0 |
Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.
2014–2024 seçim geçmişi
Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.
Mahalle mahalle sonuçlar
2024 yerel seçiminde Şabanözü’deki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.
| Mahalle | Kazanan | Katılım |
|---|---|---|
| Cumhuriyet Mah. | AK Parti %50,4 | %88,4 |
| Gümerdiğin Mah. | AK Parti %43,1 | %88,1 |
| Gürpınar Mah. | MHP %61,5 | %90,5 |
| Karaören Mah. | MHP %54,5 | %91,6 |
| Mahmudiye Mah. | AK Parti %48,1 | %95,6 |
| Sağlık Mah. | AK Parti %47,9 | %88,3 |
| Yeni Mah. | AK Parti %45,0 | %86,2 |
Altın sandık
Şabanözü’nün 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.
Partilerin kaleleri
2024 yerel seçiminde partilerin Şabanözü’de en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).
Seçime katılım
Şabanözü seçimleri hakkında sık sorulan sorular
Şabanözü’de 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?
Şabanözü’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %44,0 oyla AK Parti kazandı. MHP %42,9 ile ikinci oldu.
Şabanözü’de kaç seçmen ve kaç sandık var?
2024 yerel seçiminde Şabanözü’de 6.923 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 23 sandıkta kullanıldı.
Şabanözü’de 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?
Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %66,9, Kemal Kılıçdaroğlu %26,1 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %71,1 ile önde çıktı.
Şabanözü’de 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?
AK Parti %42,8, İYİ Parti %24,4, MHP %24,0, Yeniden Refah %2,2, Zafer Partisi %1,5.
Şabanözü’nün seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?
2023 genel seçimlerinde Şabanözü’nün sonucu Türkiye sonucundan ortalama 11,9 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.
Şabanözü’de oylar ne kadar kaydı?
2019 → 2024 yerel arasında Şabanözü’de oyların %20,0’i el değiştirdi; bu çok oynak bir seçmen davranışıdır. Net kayma MHP lehine 11,0 puan. 2 mahallede birinci parti değişti.
Şabanözü’de salıncak mahalle var mı?
Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 3 salıncak mahalle var; en oynakları Gümerdiğin Mah., Karaören Mah., Yeni Mah..
Şabanözü’de kaç parti fiilen yarışıyor?
2024 yerel seçiminde Şabanözü’de etkin parti sayısı 2,59; yani çok partili bir yapı var. Birinci AK Parti ile ikinci MHP arasındaki fark 1,1 puan.
Şabanözü’nün geçersiz oy oranı kaç?
2024 yerel seçiminde Şabanözü’de geçersiz oy oranı %3,67 (Çankırı: %4,25). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 0 sandık var.
Şabanözü’de olağan dışı sandık var mı?
2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Şabanözü’de olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.
Şabanözü hangi partinin kalesi?
Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Şabanözü’de AK Parti 5 kez birinci oldu.
Şabanözü’nün mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?
2024 yerel seçiminde Şabanözü’deki 7 mahallenin 5 tanesinde AK Parti, 2 tanesinde MHP birinci çıktı.
Şabanözü’nün altın sandığı hangisi?
Şabanözü’nün 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Şabanözü, Yeni Mah., 1017 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 1,35 puan saptı.
Şabanözü’de AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?
2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Cumhuriyet (%50,4) mahallesinde, en düşük oyu Gürpınar (%32,8) mahallesinde aldı.
Şabanözü’de MHP en çok hangi mahallede oy aldı?
2024 yerel seçiminde MHP en yüksek oyu Gürpınar (%61,5) mahallesinde, en düşük oyu Cumhuriyet (%37,7) mahallesinde aldı.
Şabanözü’de seçime katılım oranı kaç?
2024 yerel seçiminde katılım %88,1 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Karaören Mah. (%91,6), en düşük katılım Yeni Mah. (%86,2).
Bir sonraki seçim ne zaman?
Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.
Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.
Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.
Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.