Yapraklı Seçim Sonuçları

2014–2024 · Çankırı · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Yapraklı’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %49,5 oyla MHP kazandı. AK Parti %35,0 ile ikinci oldu. MHP, 2019’a göre oyunu 7,1 puan artırdı. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Yapraklı’da Recep Tayyip Erdoğan %90,3 oy aldı (Türkiye: %52,2).

2024 belediye başkanlığı kazananı
MHP
%49,5
2024 katılım
%84,9
yerel seçim
Seçmen
1.572
2024
Sandık
7
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Yapraklı sonuçları Çankırı geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıYapraklı, Çankırı · katılım %84,9YapraklıÇankırıMHP%49,47%50,41AK Parti%35,03%37,91CHP%6,81%4,20DEVA%5,66%0,40Yeniden Refah%0,98%3,13Millet%0,82%0,09Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurYapraklı, Çankırı · katılım %87,0YapraklıÇankırıErdoğan%87,14%72,14Kılıçdaroğlu%8,91%20,34Sinan Oğan%3,63%7,06Muharrem İnce%0,32%0,47Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurYapraklı, Çankırı · katılım %85,0YapraklıÇankırıErdoğan%90,32%76,76Kılıçdaroğlu%9,68%23,24Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiYapraklı, Çankırı · katılım %87,0YapraklıÇankırıAK Parti%54,42%41,69MHP%30,67%31,11İYİ Parti%8,27%18,05Yeniden Refah%2,10%3,00BBP%1,15%1,01ittifak)%1,09%1,17Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Yapraklı’nın seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Yapraklı’da oyların %14,6’i el değiştirdi (hareketli). Net kayma Millet İttifakı lehine 10,3 puan. İttifaklar blok olarak karşılaştırıldı.

0 salıncak mahalle0 mahallede birinci parti değişti4 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler

Salıncak tanımına giren mahalle yok; seçmen davranışı istikrarlı.

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
AK Parti%62,0
MHP%34,8
BBP%1,5
Katılım %85,8
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%89,4
Meral Akşener%5,7
Muharrem İnce%3,7
Katılım %88,6
2018 MVMilletvekili
AK Parti%74,8
MHP%14,5
İYİ Parti%5,9
Katılım %88,6
2019 YerelYerel
MHP%42,3
AK Parti%29,6
BBP%26,3
Katılım %87,6
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%87,1
Kemal Kılıçdaroğlu%8,9
Sinan Oğan%3,6
Katılım %87,0
2023 MVMilletvekili
AK Parti%54,4
MHP%30,7
İYİ Parti%8,3
Katılım %87,0
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%90,3
Kemal Kılıçdaroğlu%9,7
Katılım %85,0
2024 YerelYerel
MHP%49,5
AK Parti%35,0
CHP%6,8
Katılım %84,9

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Yapraklı’daki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Akyazı Mah.MHP %62,9%92,6
Aşağı Mah.MHP %51,7%80,8
Camikebir Mah.MHP %60,1%83,6
Kavak Mah.CHP %33,0%88,0
Yukarı Mah.MHP %61,3%81,6
İğdir Mah.MHP %46,3%93,6

Altın sandık

Yapraklı’nın 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Seçime katılım

2024 Yerel%84,9 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%87,0 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%85,0 / TR %84,1
2019 Yerel%87,6 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Aşağı Mah.%80,8
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Aşağı Mah.%80,8

Yapraklı seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Yapraklı’da 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Yapraklı’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %49,5 oyla MHP kazandı. AK Parti %35,0 ile ikinci oldu.

Yapraklı’da kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Yapraklı’da 1.572 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 7 sandıkta kullanıldı.

Yapraklı’da 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %87,1, Kemal Kılıçdaroğlu %8,9 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %90,3 ile önde çıktı.

Yapraklı’da 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

AK Parti %54,4, MHP %30,7, İYİ Parti %8,3, Yeniden Refah %2,1, BBP %1,1.

Yapraklı’nın seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Yapraklı’nın sonucu Türkiye sonucundan ortalama 21,8 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Yapraklı’da oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Yapraklı’da oyların %14,6’i el değiştirdi; bu hareketli bir seçmen davranışıdır. Net kayma Millet İttifakı lehine 10,3 puan.

Yapraklı’da salıncak mahalle var mı?

2019 → 2024 yerel arasında Yapraklı’da salıncak mahalle tanımına giren bir yer çıkmadı; seçmen davranışı istikrarlı.

Yapraklı’da kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Yapraklı’da etkin parti sayısı 2,66; yani çok partili bir yapı var. Birinci MHP ile ikinci AK Parti arasındaki fark 14,4 puan.

Yapraklı’nın geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Yapraklı’da geçersiz oy oranı %5,32 (Çankırı: %4,25). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 0 sandık var.

Yapraklı’da olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Yapraklı’da en az 200 seçmenli olup katılımı %98’in, birinci partisi %95’in üstünde olan 1 sandık var. Bu istatistiksel olarak sıra dışı bir sonuçtur; küçük ve akraba yerleşimlerde olağan olabilir.

Yapraklı hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Yapraklı’da AK Parti 3 kez, MHP 2 kez birinci oldu.

Yapraklı’nın mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Yapraklı’daki 6 mahallenin 5 tanesinde MHP, 1 tanesinde CHP birinci çıktı.

Yapraklı’nın altın sandığı hangisi?

Yapraklı’nın 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Yapraklı, Aşağı Mah., 1003 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 3,79 puan saptı.

Yapraklı’da seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %84,9 oldu (Türkiye: %78,5).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Çankırı il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.