Adıyaman Seçim Sonuçları

2014–2024 · il geneli ve ilçe ilçe · güncelleme 02.11.2026

Adıyaman’da 2024 yerel seçiminde il genel meclisi seçimini %35,0 oyla AK Parti kazandı. CHP %26,2 ile ikinci oldu. AK Parti, 2019’a göre oyunu 16,9 puan kaybetti. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Adıyaman’da Recep Tayyip Erdoğan %68,8 oy aldı (Türkiye: %52,2).

2024 il genel meclisi kazananı
AK Parti
%35,0
2024 katılım
%76,3
yerel seçim
Seçmen
412.272
2024
Sandık
1.582
9 ilçe
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Adıyaman sonuçları Türkiye geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · il genel meclisiAdıyaman · katılım %76,3AdıyamanTürkiyeAK Parti%35,05%35,57CHP%26,22%37,90Yeniden Refah%13,20%6,21DEM Parti%5,97%5,72MHP%4,90%5,01HÜDA PAR%4,50%0,55Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurAdıyaman · katılım %82,0AdıyamanTürkiyeErdoğan%66,20%49,52Kılıçdaroğlu%31,24%44,88Sinan Oğan%2,18%5,17Muharrem İnce%0,38%0,43Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurAdıyaman · katılım %79,9AdıyamanTürkiyeErdoğan%68,84%52,18Kılıçdaroğlu%31,16%47,82Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiAdıyaman · katılım %82,0AdıyamanTürkiyeAK Parti%54,66%35,39CHP%19,46%25,22Yeşil Sol Parti%12,68%8,85Yeniden Refah%5,05%2,79MHP%4,25%10,00BBP%1,04%0,97Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Adıyaman’ın seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Adıyaman’da oyların %34,3’i el değiştirdi (çok oynak). Net kayma CHP lehine 14,7 puan.

2 salıncak ilçe2 ilçede birinci parti değişti10 ilçe karşılaştırıldı
Salıncak ilçeler
İlçeÖnce → sonra birinciKaymaFark
MerkezAK Parti → CHP45,09,0
TutAK Parti → CHP27,70,9

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan ilçeler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
AK Parti%54,9
CHP%15,9
BDP%7,9
Katılım %86,9
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%67,4
Muharrem İnce%20,5
Selahattin Demirtaş%7,4
Katılım %86,4
2018 MVMilletvekili
AK Parti%54,6
HDP%15,4
CHP%11,8
Katılım %86,3
2019 YerelYerel
AK Parti%51,9
Saadet%14,2
CHP%13,7
Katılım %84,1
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%66,2
Kemal Kılıçdaroğlu%31,2
Sinan Oğan%2,2
Katılım %82,0
2023 MVMilletvekili
AK Parti%54,7
CHP%19,5
Yeşil Sol Parti%12,7
Katılım %82,0
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%68,8
Kemal Kılıçdaroğlu%31,2
Katılım %79,9
2024 YerelYerel
AK Parti%35,1
CHP%26,2
Yeniden Refah%13,2
Katılım %76,3

İlçe ilçe sonuçlar

2024 yerel seçiminde Adıyaman’daki her ilçenin belediye başkanlığı sonucu.

İlçeKazananKatılım
BesniAK Parti %38,8%74,7
GergerAK Parti %55,2%83,1
GölbaşıCHP %40,6%80,9
KahtaAK Parti %35,9%74,1
MerkezCHP %50,2%69,7
SamsatAK Parti %70,8%85,5
SincikAK Parti %57,3%92,2
TutAK Parti %50,3%87,1
ÇelikhanDEVA %33,7%84,6

Altın sandık

Adıyaman’ın 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Adıyaman’da en güçlü ve en zayıf olduğu ilçeler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

AK Parti
En güçlü
Samsat%70,8
Sincik%57,3
Gerger%55,2
En zayıf
Merkez%27,7
Çelikhan%29,6
Gölbaşı%35,8
CHP
En güçlü
Merkez%50,2
Tut%47,4
Gerger%42,0
En zayıf
Sincik%0,3
Çelikhan%0,8
Besni%38,6
Yeniden Refah
En güçlü
Sincik%40,0
Gölbaşı%21,2
Besni%16,8
En zayıf
Gerger%1,8
Samsat%6,5
Kahta%8,3

Seçime katılım

2024 Yerel%76,3 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%82,0 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%79,9 / TR %84,1
2019 Yerel%84,1 / TR %84,7
En yüksek katılım (ilçe, 2024)
Sincik%92,2
Tut%87,1
Samsat%85,5
Çelikhan%84,6
Gerger%83,1
En düşük katılım (ilçe, 2024)
Merkez%69,7
Kahta%74,1
Besni%74,7
Gölbaşı%80,9
Gerger%83,1

Adıyaman seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Adıyaman’da 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Adıyaman’da 2024 yerel seçiminde il genel meclisi seçimini %35,0 oyla AK Parti kazandı. CHP %26,2 ile ikinci oldu.

Adıyaman’da kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Adıyaman’da 412.272 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 1.582 sandıkta kullanıldı.

Adıyaman’da 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %66,2, Kemal Kılıçdaroğlu %31,2 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %68,8 ile önde çıktı.

Adıyaman’da 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

AK Parti %54,7, CHP %19,5, Yeşil Sol Parti %12,7, Yeniden Refah %5,0, MHP %4,2.

Adıyaman’ın seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Adıyaman’ın sonucu Türkiye sonucundan ortalama 10,8 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Adıyaman’da oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Adıyaman’da oyların %34,3’i el değiştirdi; bu çok oynak bir seçmen davranışıdır. Net kayma CHP lehine 14,7 puan. 2 ilçede birinci parti değişti.

Adıyaman’da salıncak ilçe var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 2 salıncak ilçe var; en oynakları Merkez, Tut.

Adıyaman’da kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Adıyaman’da etkin parti sayısı 4,56; yani çok partili bir yapı var. Birinci AK Parti ile ikinci CHP arasındaki fark 8,8 puan.

Adıyaman’da yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde Adıyaman’da katılım ile partilerin oy oranı arasında belirgin bir ilişki görülmedi.

Adıyaman’ın geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Adıyaman’da geçersiz oy oranı %6,15 (Türkiye: %4,58). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 15 sandık var.

Adıyaman’da olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Adıyaman’da en az 200 seçmenli olup katılımı %98’in, birinci partisi %95’in üstünde olan 8 sandık var. Bu istatistiksel olarak sıra dışı bir sonuçtur; küçük ve akraba yerleşimlerde olağan olabilir.

Adıyaman hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Adıyaman’da AK Parti 5 kez birinci oldu.

Adıyaman’ın ilçelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Adıyaman’daki 9 ilçenin 6 tanesinde AK Parti, 2 tanesinde CHP, 1 tanesinde DEVA birinci çıktı.

Adıyaman’ın altın sandığı hangisi?

Adıyaman’ın 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Merkez, Cumhuriyet Mah., 1118 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 2,0 puan saptı. Üç sandıklık küme ise sonucu 0,21 puan sapmayla verdi.

Adıyaman’da AK Parti en çok hangi ilçede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Samsat (%70,8) ilçesinde, en düşük oyu Merkez (%27,7) ilçesinde aldı.

Adıyaman’da CHP en çok hangi ilçede oy aldı?

2024 yerel seçiminde CHP en yüksek oyu Merkez (%50,2) ilçesinde, en düşük oyu Sincik (%0,3) ilçesinde aldı.

Adıyaman’da seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %76,3 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Sincik (%92,2), en düşük katılım Merkez (%69,7).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Adıyaman ilçelerinin seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.