Gölbaşı Seçim Sonuçları

2014–2024 · Adıyaman · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Gölbaşı’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %40,5 oyla CHP kazandı. AK Parti %35,8 ile ikinci oldu. CHP, 2019’a göre oyunu 8,1 puan kaybetti. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Gölbaşı’da Recep Tayyip Erdoğan %62,5 oy aldı (Türkiye: %52,2).

2024 belediye başkanlığı kazananı
CHP
%40,5
2024 katılım
%80,9
yerel seçim
Seçmen
22.457
2024
Sandık
72
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Gölbaşı sonuçları Adıyaman geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıGölbaşı, Adıyaman · katılım %80,9GölbaşıAdıyamanCHP%40,55%33,85AK Parti%35,82%32,82Yeniden Refah%21,18%12,53MHP%0,85%2,03Saadet%0,47%4,85BTP%0,38%0,25Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurGölbaşı, Adıyaman · katılım %81,4GölbaşıAdıyamanErdoğan%59,45%66,20Kılıçdaroğlu%36,33%31,24Sinan Oğan%3,82%2,18Muharrem İnce%0,40%0,38Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurGölbaşı, Adıyaman · katılım %79,7GölbaşıAdıyamanErdoğan%62,55%68,84Kılıçdaroğlu%37,45%31,16Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiGölbaşı, Adıyaman · katılım %81,4GölbaşıAdıyamanAK Parti%48,33%54,66CHP%30,96%19,46MHP%8,10%4,25Yeşil Sol Parti%5,35%12,68Yeniden Refah%2,55%5,05Zafer Partisi%1,39%0,65Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Gölbaşı’nın seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Gölbaşı’da oyların %23,6’i el değiştirdi (çok oynak). Net kayma AK Parti lehine 4,7 puan.

4 salıncak mahalle2 mahallede birinci parti değişti9 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
Cumhuriyet Mah.CHP (aynı)28,80,8
Yavuz Selim Mah.CHP → AK Parti28,64,4
Fatih Mah.AK Parti (aynı)27,02,7
Yeni Mah.CHP → AK Parti23,81,8

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
AK Parti%50,8
CHP%26,0
MHP%20,2
Katılım %87,5
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%59,8
Muharrem İnce%30,9
Meral Akşener%6,5
Katılım %86,9
2018 MVMilletvekili
AK Parti%46,1
CHP%22,4
MHP%14,2
Katılım %86,9
2019 YerelYerel
CHP%48,7
AK Parti%34,4
MHP%16,3
Katılım %86,5
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%59,5
Kemal Kılıçdaroğlu%36,3
Sinan Oğan%3,8
Katılım %81,4
2023 MVMilletvekili
AK Parti%48,3
CHP%31,0
MHP%8,1
Katılım %81,4
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%62,6
Kemal Kılıçdaroğlu%37,5
Katılım %79,7
2024 YerelYerel
CHP%40,6
AK Parti%35,8
Yeniden Refah%21,2
Katılım %80,9

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Gölbaşı’daki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Asfalt Mah.CHP %56,8%81,0
Asfalt Mah.AK Parti %62,7%89,7
Cakmak Mah.CHP %42,9%81,1
Cumhuriyet Mah.CHP %35,2%79,3
Cumhuriyet Mah.MHP %53,1%88,6
Cumhuriyet Mah.AK Parti %56,4%96,3
Cumhuriyet Mah.AK Parti %66,5%84,9
Fatih Mah.AK Parti %37,4%84,1
Hürriyet Mah.CHP %41,3%78,1
Kalemkas Mah.CHP %85,6%91,5
Kurugeçit Mah.AK Parti %43,4%89,5
Merkez Mah.AK Parti %72,0%92,0
Mimar Sinan Mah.CHP %43,5%81,2
Yavuz Selim Mah.AK Parti %39,4%78,1
Yeni Mah.AK Parti %41,1%76,9
Yeni Mah.AK Parti %65,6%87,2
Yenikent Mah.CHP %39,8%82,3

Altın sandık

Gölbaşı’nın 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Gölbaşı’da en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

CHP
En güçlü
Asfalt Mah.%56,8
Mimar Sinan Mah.%43,5
Hürriyet Mah.%41,3
En zayıf
Kurugeçit Mah.%24,7
Yeni Mah.%30,5
Fatih Mah.%34,7
AK Parti
En güçlü
Merkez Mah.%72,0
Yeni Mah.%65,6
Asfalt Mah.%62,7
En zayıf
Asfalt Mah.%25,9
Cumhuriyet Mah.%34,4
Yenikent Mah.%34,5
Yeniden Refah
En güçlü
Kurugeçit Mah.%30,9
Cumhuriyet Mah.%27,8
Fatih Mah.%26,6
En zayıf
Cumhuriyet Mah.%0,6
Asfalt Mah.%0,9
Cumhuriyet Mah.%1,2

Seçime katılım

2024 Yerel%80,9 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%81,4 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%79,7 / TR %84,1
2019 Yerel%86,5 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Cumhuriyet Mah.%96,3
Merkez Mah.%92,0
Asfalt Mah.%89,7
Kurugeçit Mah.%89,5
Cumhuriyet Mah.%88,6
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Yeni Mah.%76,9
Hürriyet Mah.%78,1
Yavuz Selim Mah.%78,1
Cumhuriyet Mah.%79,3
Asfalt Mah.%81,0

Gölbaşı seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Gölbaşı’da 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Gölbaşı’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %40,5 oyla CHP kazandı. AK Parti %35,8 ile ikinci oldu.

Gölbaşı’da kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Gölbaşı’da 22.457 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 72 sandıkta kullanıldı.

Gölbaşı’da 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %59,5, Kemal Kılıçdaroğlu %36,3 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %62,5 ile önde çıktı.

Gölbaşı’da 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

AK Parti %48,3, CHP %31,0, MHP %8,1, Yeşil Sol Parti %5,3, Yeniden Refah %2,5.

Gölbaşı’nın seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Gölbaşı’nın sonucu Türkiye sonucundan ortalama 6,7 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Gölbaşı’da oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Gölbaşı’da oyların %23,6’i el değiştirdi; bu çok oynak bir seçmen davranışıdır. Net kayma AK Parti lehine 4,7 puan. 2 mahallede birinci parti değişti.

Gölbaşı’da salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 4 salıncak mahalle var; en oynakları Cumhuriyet Mah., Yavuz Selim Mah., Fatih Mah..

Gölbaşı’da kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Gölbaşı’da etkin parti sayısı 2,96; yani çok partili bir yapı var. Birinci CHP ile ikinci AK Parti arasındaki fark 4,7 puan.

Gölbaşı’da yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde sandıklar karşılaştırıldığında, katılımı 10 puan yüksek olan sandıklarda Yeniden Refah oyu ortalama 5,6 puan daha yüksek. Bu bir ilişkidir, nedensellik değildir.

Gölbaşı’nın geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Gölbaşı’da geçersiz oy oranı %5,1 (Adıyaman: %5,02). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 1 sandık var.

Gölbaşı’da olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Gölbaşı’da olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Gölbaşı hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Gölbaşı’da AK Parti 3 kez, CHP 2 kez birinci oldu.

Gölbaşı’nın mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Gölbaşı’daki 17 mahallenin 9 tanesinde AK Parti, 7 tanesinde CHP, 1 tanesinde MHP birinci çıktı.

Gölbaşı’nın altın sandığı hangisi?

Gölbaşı’nın 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Gölbaşı, Yeni Mah., 1067 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,84 puan saptı.

Gölbaşı’da CHP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde CHP en yüksek oyu Asfalt (%56,8) mahallesinde, en düşük oyu Kurugeçit (%24,7) mahallesinde aldı.

Gölbaşı’da AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Merkez (%72,0) mahallesinde, en düşük oyu Asfalt (%25,9) mahallesinde aldı.

Gölbaşı’da seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %80,9 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Cumhuriyet Mah. (%96,3), en düşük katılım Yeni Mah. (%76,9).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Adıyaman il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.