Merkez Seçim Sonuçları

2014–2024 · Adıyaman · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Merkez’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %50,2 oyla CHP kazandı. AK Parti %27,7 ile ikinci oldu. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Merkez’de Recep Tayyip Erdoğan %62,0 oy aldı (Türkiye: %52,2).

2024 belediye başkanlığı kazananı
CHP
%50,2
2024 katılım
%69,7
yerel seçim
Seçmen
155.341
2024
Sandık
470
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Merkez sonuçları Adıyaman geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıMerkez, Adıyaman · katılım %69,7MerkezAdıyamanCHP%50,24%33,85AK Parti%27,70%32,82Yeniden Refah%13,88%12,53DEM Parti%2,69%3,72Saadet%1,48%4,85HÜDA PAR%1,27%3,96Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurMerkez, Adıyaman · katılım %80,2MerkezAdıyamanErdoğan%59,26%66,20Kılıçdaroğlu%37,89%31,24Sinan Oğan%2,52%2,18Muharrem İnce%0,33%0,38Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurMerkez, Adıyaman · katılım %77,8MerkezAdıyamanErdoğan%61,98%68,84Kılıçdaroğlu%38,02%31,16Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiMerkez, Adıyaman · katılım %80,2MerkezAdıyamanAK Parti%47,80%54,66CHP%23,96%19,46Yeşil Sol Parti%16,14%12,68Yeniden Refah%4,33%5,05MHP%3,73%4,25BBP%1,32%1,04Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Merkez’in seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Merkez’de oyların %57,9’i el değiştirdi (çok oynak). Net kayma Millet İttifakı lehine 35,0 puan. İttifaklar blok olarak karşılaştırıldı.

33 salıncak mahalle12 mahallede birinci parti değişti33 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
Yeni Mah.Saadet → Millet İttifakı73,750,6
Karapınar Mah.Saadet → Millet İttifakı70,850,1
Yunus Emre Mah.Cumhur İttifakı → Millet İttifakı66,438,1
Türkiye Petrolleri Mah.Saadet → Millet İttifakı64,840,1
Yeşilyurt Mah.Cumhur İttifakı → Millet İttifakı62,826,0
Örenli Mah.Cumhur İttifakı → Millet İttifakı62,630,4
Yeni Sanayi Mah.Cumhur İttifakı → Millet İttifakı59,325,0
Fatih Mah.Cumhur İttifakı → Millet İttifakı58,423,4
Ulucami Mah.Cumhur İttifakı → Millet İttifakı57,233,1
Altınşehir Mah.Cumhur İttifakı → Millet İttifakı57,229,4
Mimar Sinan Mah.Cumhur İttifakı → Millet İttifakı57,025,9
Kapcami Mah.Cumhur İttifakı → Millet İttifakı55,821,3
Cumhuriyet Mah.Cumhur İttifakı → Millet İttifakı55,516,8
Eskisaray Mah.Cumhur İttifakı → Millet İttifakı55,330,3
Barbaros Hayrettin Mah.Cumhur İttifakı → Millet İttifakı55,219,2

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
AK Parti%56,5
CHP%21,8
MHP%12,8
Katılım %86,1
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%61,9
Muharrem İnce%25,0
Selahattin Demirtaş%8,2
Katılım %88,0
2018 MVMilletvekili
AK Parti%48,5
HDP%19,2
CHP%12,8
Katılım %88,0
2019 YerelYerel
AK Parti%53,5
Saadet%28,3
İYİ Parti%11,9
Katılım %80,6
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%59,3
Kemal Kılıçdaroğlu%37,9
Sinan Oğan%2,5
Katılım %80,2
2023 MVMilletvekili
AK Parti%47,8
CHP%24,0
Yeşil Sol Parti%16,1
Katılım %80,2
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%62,0
Kemal Kılıçdaroğlu%38,0
Katılım %77,8
2024 YerelYerel
CHP%50,2
AK Parti%27,7
Yeniden Refah%13,9
Katılım %69,7

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Merkez’deki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Alitaşı Mah.CHP %49,5%63,8
Altınşehir Mah.CHP %54,4%65,8
Bahçecik Mah.CHP %39,1%74,8
Bahçelievler Mah.CHP %43,6%66,9
Barbaros Hayrettin Mah.CHP %48,6%64,9
Cumhuriyet Mah.CHP %46,1%69,2
Esentepe Mah.CHP %46,8%72,2
Eskisaray Mah.CHP %58,1%61,4
Fatih Mah.CHP %51,0%70,1
Hocaömer Mah.CHP %54,8%60,8
Kapcami Mah.CHP %50,0%78,8
Karapınar Mah.CHP %66,3%72,9
Kayalık Mah.CHP %41,2%72,5
Malazgirt Mah.CHP %43,7%70,7
Mara Mah.CHP %47,0%76,7
Mehmet Akif Mah.CHP %44,6%69,7
Mimar Sinan Mah.CHP %51,4%69,9
Musalla Mah.CHP %39,5%71,6
Siteler Mah.CHP %37,9%70,8
Sümerevler Mah.CHP %40,3%70,3

Altın sandık

Merkez’in 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Merkez’de en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

CHP
En güçlü
Karapınar Mah.%66,3
Yeni Mah.%66,2
Türkiye Petrolleri Mah.%61,9
En zayıf
İmamağa Mah.%36,9
Siteler Mah.%37,9
Bahçecik Mah.%39,1
AK Parti
En güçlü
Bahçecik Mah.%38,9
Varlık Mah.%38,0
Musalla Mah.%37,6
En zayıf
Yeni Mah.%15,9
Karapınar Mah.%16,5
Türkiye Petrolleri Mah.%22,4
Yeniden Refah
En güçlü
İmamağa Mah.%19,8
Sümerevler Mah.%18,9
Siteler Mah.%17,8
En zayıf
Türkiye Petrolleri Mah.%6,8
Hocaömer Mah.%7,1
Yeni Mah.%7,9

Seçime katılım

2024 Yerel%69,7 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%80,2 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%77,8 / TR %84,1
2019 Yerel%80,6 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Örenli Mah.%83,5
Kapcami Mah.%78,8
Mara Mah.%76,7
Türkiye Petrolleri Mah.%75,2
Bahçecik Mah.%74,8
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Turgut Reis Mah.%59,3
Hocaömer Mah.%60,8
Yavuz Selim Mah.%61,3
Eskisaray Mah.%61,4
Sıratut Mah.%62,6

Merkez seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Merkez’de 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Merkez’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %50,2 oyla CHP kazandı. AK Parti %27,7 ile ikinci oldu.

Merkez’de kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Merkez’de 155.341 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 470 sandıkta kullanıldı.

Merkez’de 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %59,3, Kemal Kılıçdaroğlu %37,9 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %62,0 ile önde çıktı.

Merkez’de 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

AK Parti %47,8, CHP %24,0, Yeşil Sol Parti %16,1, Yeniden Refah %4,3, MHP %3,7.

Merkez’in seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Merkez’in sonucu Türkiye sonucundan ortalama 6,8 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Merkez’de oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Merkez’de oyların %57,9’i el değiştirdi; bu çok oynak bir seçmen davranışıdır. Net kayma Millet İttifakı lehine 35,0 puan. 12 mahallede birinci parti değişti.

Merkez’de salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 33 salıncak mahalle var; en oynakları Yeni Mah., Karapınar Mah., Yunus Emre Mah..

Merkez’de kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Merkez’de etkin parti sayısı 2,86; yani çok partili bir yapı var. Birinci CHP ile ikinci AK Parti arasındaki fark 22,5 puan.

Merkez’de yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde Merkez’de katılım ile partilerin oy oranı arasında belirgin bir ilişki görülmedi.

Merkez’in geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Merkez’de geçersiz oy oranı %4,77 (Adıyaman: %5,02). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 2 sandık var.

Merkez’de olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Merkez’de olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Merkez hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Merkez’de AK Parti 4 kez, CHP 1 kez birinci oldu.

Merkez’in mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Merkez’deki 33 mahallenin 33 tanesinde CHP birinci çıktı.

Merkez’in altın sandığı hangisi?

Merkez’in 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Merkez, Fatih Mah., 1147 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,8 puan saptı.

Merkez’de CHP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde CHP en yüksek oyu Karapınar (%66,3) mahallesinde, en düşük oyu İmamağa (%36,9) mahallesinde aldı.

Merkez’de AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Bahçecik (%38,9) mahallesinde, en düşük oyu Yeni (%15,9) mahallesinde aldı.

Merkez’de seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %69,7 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Örenli Mah. (%83,5), en düşük katılım Turgut Reis Mah. (%59,3).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Adıyaman il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.