Kahta Seçim Sonuçları

2014–2024 · Adıyaman · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Kahta’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %35,9 oyla AK Parti kazandı. Saadet %20,8 ile ikinci oldu. AK Parti, 2019’a göre oyunu 12,4 puan kaybetti. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Kahta’da Recep Tayyip Erdoğan %81,4 oy aldı (Türkiye: %52,2).

2024 belediye başkanlığı kazananı
AK Parti
%35,9
2024 katılım
%74,1
yerel seçim
Seçmen
58.404
2024
Sandık
174
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Kahta sonuçları Adıyaman geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıKahta, Adıyaman · katılım %74,1KahtaAdıyamanAK Parti%35,88%32,82Saadet%20,84%4,85HÜDA PAR%16,50%3,96Yeniden Refah%8,30%12,53DEM Parti%7,36%3,72BBP%7,31%1,68Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurKahta, Adıyaman · katılım %85,3KahtaAdıyamanErdoğan%79,26%66,20Kılıçdaroğlu%19,31%31,24Sinan Oğan%1,06%2,18Muharrem İnce%0,38%0,38Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurKahta, Adıyaman · katılım %83,3KahtaAdıyamanErdoğan%81,43%68,84Kılıçdaroğlu%18,57%31,16Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiKahta, Adıyaman · katılım %85,3KahtaAdıyamanAK Parti%68,79%54,66Yeşil Sol Parti%12,89%12,68CHP%7,30%19,46Yeniden Refah%6,57%5,05MHP%1,47%4,25BBP%0,58%1,04Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Kahta’nın seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Kahta’da oyların %34,9’i el değiştirdi (çok oynak). Net kayma Cumhur İttifakı lehine 11,3 puan. İttifaklar blok olarak karşılaştırıldı.

8 salıncak mahalle8 mahallede birinci parti değişti17 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
Şeyhbaba Mah.Saadet → Cumhur İttifakı49,512,9
Fırat Mah.Saadet → Cumhur İttifakı36,59,3
Karşıyaka Mah.Saadet → Cumhur İttifakı35,216,2
Menderes Mah.Saadet → Cumhur İttifakı34,620,9
Yavuz Selim Mah.Saadet → Cumhur İttifakı32,621,1
Bayraktar Mah.Saadet → Cumhur İttifakı32,423,2
Atatürk Mah.Saadet → Cumhur İttifakı32,322,3
Çobanlı Mah.Saadet → Cumhur İttifakı30,129,0

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
AK Parti%50,4
BBP%33,8
BDP%10,7
Katılım %86,3
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%80,0
Selahattin Demirtaş%10,6
Muharrem İnce%6,9
Katılım %83,7
2018 MVMilletvekili
AK Parti%66,9
HDP%16,0
MHP%5,4
Katılım %83,4
2019 YerelYerel
Saadet%49,1
AK Parti%48,3
MHP%1,4
Katılım %83,5
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%79,3
Kemal Kılıçdaroğlu%19,3
Sinan Oğan%1,1
Katılım %85,3
2023 MVMilletvekili
AK Parti%68,8
Yeşil Sol Parti%12,9
CHP%7,3
Katılım %85,3
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%81,4
Kemal Kılıçdaroğlu%18,6
Katılım %83,3
2024 YerelYerel
AK Parti%35,9
Saadet%20,8
HÜDA PAR%16,5
Katılım %74,1

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Kahta’daki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Akincilar Ataturk Mah.AK Parti %75,3%78,4
Atatürk Mah.AK Parti %40,5%74,4
Atatürk Mah.AK Parti %51,9%95,5
Bayraktar Mah.AK Parti %38,5%77,6
Bağlar Mah.Saadet %53,2%86,9
Cami Mah.AK Parti %36,0%80,6
Camlica Mah.AK Parti %67,7%66,7
Cumhuriyet Mah.AK Parti %30,1%82,1
Cumhuriyet Mah.MHP %53,9%94,5
Fatih Mah.AK Parti %37,8%74,4
Fatih Mah.AK Parti %68,2%95,4
Fırat Mah.AK Parti %32,8%77,2
Gazi Mah.AK Parti %33,3%76,0
Girne Mah.AK Parti %38,4%70,4
Hürriyet Mah.AK Parti %38,1%75,1
Kangulu Mah.MHP %58,6%95,2
Karşıyaka Mah.AK Parti %34,4%73,6
Kilavuz Mah.AK Parti %73,6%92,4
Menderes Mah.AK Parti %36,0%71,4
Soguksu Mah.AK Parti %61,9%70,6

Altın sandık

Kahta’nın 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Kahta’da en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

AK Parti
En güçlü
Akincilar Ataturk Mah.%75,3
Fatih Mah.%68,2
Atatürk Mah.%51,9
En zayıf
Şeyhbaba Mah.%19,4
Cumhuriyet Mah.%30,1
Yeni Mah.%32,7
Saadet
En güçlü
Fırat Mah.%26,9
Çobanlı Mah.%26,8
Karşıyaka Mah.%24,3
En zayıf
Cumhuriyet Mah.%0,2
Turgut Özal Mah.%17,5
Gazi Mah.%18,0
HÜDA PAR
En güçlü
Fatih Mah.%22,6
Gazi Mah.%21,4
Yeni Mah.%20,9
En zayıf
Çobanlı Mah.%8,7
Fırat Mah.%13,9
Girne Mah.%14,7

Seçime katılım

2024 Yerel%74,1 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%85,3 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%83,3 / TR %84,1
2019 Yerel%83,5 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Atatürk Mah.%95,5
Fatih Mah.%95,4
Cumhuriyet Mah.%94,5
Çobanlı Mah.%91,4
Şeyhbaba Mah.%90,4
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Turgut Özal Mah.%70,3
Girne Mah.%70,4
Yavuz Selim Mah.%71,2
Menderes Mah.%71,4
Karşıyaka Mah.%73,6

Kahta seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Kahta’da 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Kahta’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %35,9 oyla AK Parti kazandı. Saadet %20,8 ile ikinci oldu.

Kahta’da kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Kahta’da 58.404 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 174 sandıkta kullanıldı.

Kahta’da 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %79,3, Kemal Kılıçdaroğlu %19,3 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %81,4 ile önde çıktı.

Kahta’da 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

AK Parti %68,8, Yeşil Sol Parti %12,9, CHP %7,3, Yeniden Refah %6,6, MHP %1,5.

Kahta’nın seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Kahta’nın sonucu Türkiye sonucundan ortalama 19,2 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Kahta’da oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Kahta’da oyların %34,9’i el değiştirdi; bu çok oynak bir seçmen davranışıdır. Net kayma Cumhur İttifakı lehine 11,3 puan. 8 mahallede birinci parti değişti.

Kahta’da salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 8 salıncak mahalle var; en oynakları Şeyhbaba Mah., Fırat Mah., Karşıyaka Mah..

Kahta’da kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Kahta’da etkin parti sayısı 4,6; yani çok partili bir yapı var. Birinci AK Parti ile ikinci Saadet arasındaki fark 15,0 puan.

Kahta’da yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde Kahta’da katılım ile partilerin oy oranı arasında belirgin bir ilişki görülmedi.

Kahta’nın geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Kahta’da geçersiz oy oranı %5,43 (Adıyaman: %5,02). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 2 sandık var.

Kahta’da olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Kahta’da en az 200 seçmenli olup katılımı %98’in, birinci partisi %95’in üstünde olan 3 sandık var. Bu istatistiksel olarak sıra dışı bir sonuçtur; küçük ve akraba yerleşimlerde olağan olabilir.

Kahta hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Kahta’da AK Parti 4 kez, Saadet 1 kez birinci oldu.

Kahta’nın mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Kahta’daki 25 mahallenin 21 tanesinde AK Parti, 2 tanesinde Saadet, 2 tanesinde MHP birinci çıktı.

Kahta’nın altın sandığı hangisi?

Kahta’nın 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Kahta, Hürriyet Mah., 1094 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 1,25 puan saptı.

Kahta’da AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Akincilar Ataturk (%75,2) mahallesinde, en düşük oyu Şeyhbaba (%19,4) mahallesinde aldı.

Kahta’da Saadet en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde Saadet en yüksek oyu Fırat (%26,9) mahallesinde, en düşük oyu Cumhuriyet (%0,2) mahallesinde aldı.

Kahta’da seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %74,1 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Atatürk Mah. (%95,5), en düşük katılım Turgut Özal Mah. (%70,3).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Adıyaman il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.