Sincik Seçim Sonuçları

2014–2024 · Adıyaman · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Sincik’te 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %57,3 oyla AK Parti kazandı. Yeniden Refah %40,0 ile ikinci oldu. AK Parti, 2019’a göre oyunu 6,9 puan kaybetti. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Sincik’te Recep Tayyip Erdoğan %94,6 oy aldı (Türkiye: %52,2).

2024 belediye başkanlığı kazananı
AK Parti
%57,3
2024 katılım
%92,2
yerel seçim
Seçmen
3.658
2024
Sandık
13
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Sincik sonuçları Adıyaman geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıSincik, Adıyaman · katılım %92,2SincikAdıyamanAK Parti%57,33%32,82Yeniden Refah%40,04%12,53MHP%1,59%2,03CHP%0,34%33,85İYİ Parti%0,24%0,68Saadet%0,24%4,85Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurSincik, Adıyaman · katılım %91,4SincikAdıyamanErdoğan%93,33%66,20Kılıçdaroğlu%5,75%31,24Sinan Oğan%0,79%2,18Muharrem İnce%0,14%0,38Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurSincik, Adıyaman · katılım %90,8SincikAdıyamanErdoğan%94,60%68,84Kılıçdaroğlu%5,40%31,16Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiSincik, Adıyaman · katılım %91,4SincikAdıyamanAK Parti%71,35%54,66Yeniden Refah%18,42%5,05MHP%4,03%4,25CHP%2,80%19,46Yeşil Sol Parti%2,05%12,68ittifak)%0,43%0,49Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Sincik’in seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Sincik’te oyların %40,8’i el değiştirdi (çok oynak). Net kayma Yeniden Refah lehine 23,4 puan.

3 salıncak mahalle2 mahallede birinci parti değişti6 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
Mahmutoğlu Mah.AK Parti → Yeniden Refah55,712,7
Karaman Mah.Saadet → Yeniden Refah53,90,2
Fatih Mah.AK Parti (aynı)48,62,1

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
BBP%49,9
AK Parti%49,2
Saadet%0,5
Katılım %93,6
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%94,5
Muharrem İnce%1,9
Meral Akşener%1,6
Katılım %90,8
2018 MVMilletvekili
AK Parti%87,3
MHP%4,8
İYİ Parti%2,9
Katılım %90,8
2019 YerelYerel
AK Parti%64,2
Saadet%32,7
BTP%1,6
Katılım %94,2
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%93,3
Kemal Kılıçdaroğlu%5,8
Sinan Oğan%0,8
Katılım %91,4
2023 MVMilletvekili
AK Parti%71,4
Yeniden Refah%18,4
MHP%4,0
Katılım %91,4
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%94,6
Kemal Kılıçdaroğlu%5,4
Katılım %90,8
2024 YerelYerel
AK Parti%57,3
Yeniden Refah%40,0
MHP%1,6
Katılım %92,2

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Sincik’teki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Ayengin Mah.AK Parti %74,9%97,4
Cinar Mah.MHP %64,6%94,9
Cukan Mah.AK Parti %50,0%96,7
Cumhuriyet Mah.AK Parti %77,3%94,6
Fatih Mah.AK Parti %50,7%91,6
Firat Mah.MHP %55,7%91,9
Karadag Mah.MHP %67,4%92,3
Karaman Mah.Yeniden Refah %48,7%93,1
Mahmutoğlu Mah.Yeniden Refah %55,3%93,8
Merkez Mah.AK Parti %58,6%87,1
Onur Mah.AK Parti %62,1%94,7
Ozbilgin Mah.MHP %51,7%93,3
Taslica Mah.AK Parti %56,4%99,3
Tuna Mah.MHP %51,9%92,7
Zeynel Aslan Mah.AK Parti %55,1%96,2

Altın sandık

Sincik’in 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Sincik’te en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

AK Parti
En güçlü
Onur Mah.%62,1
Merkez Mah.%58,6
Fatih Mah.%50,7
En zayıf
Firat Mah.%44,3
Karaman Mah.%48,6
Fatih Mah.%50,7
Yeniden Refah
En güçlü
Karaman Mah.%48,7
Fatih Mah.%48,6
Merkez Mah.%39,0
En zayıf
Onur Mah.%35,5
Merkez Mah.%39,0
Fatih Mah.%48,6

Seçime katılım

2024 Yerel%92,2 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%91,4 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%90,8 / TR %84,1
2019 Yerel%94,2 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Onur Mah.%94,7
Karaman Mah.%93,1
Firat Mah.%91,9
Fatih Mah.%91,6
Merkez Mah.%87,1
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Merkez Mah.%87,1
Fatih Mah.%91,6
Firat Mah.%91,9
Karaman Mah.%93,1
Onur Mah.%94,7

Sincik seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Sincik’te 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Sincik’te 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %57,3 oyla AK Parti kazandı. Yeniden Refah %40,0 ile ikinci oldu.

Sincik’te kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Sincik’te 3.658 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 13 sandıkta kullanıldı.

Sincik’te 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %93,3, Kemal Kılıçdaroğlu %5,8 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %94,6 ile önde çıktı.

Sincik’te 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

AK Parti %71,3, Yeniden Refah %18,4, MHP %4,0, CHP %2,8, Yeşil Sol Parti %2,0.

Sincik’in seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Sincik’in sonucu Türkiye sonucundan ortalama 27,2 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Sincik’te oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Sincik’te oyların %40,8’i el değiştirdi; bu çok oynak bir seçmen davranışıdır. Net kayma Yeniden Refah lehine 23,4 puan. 2 mahallede birinci parti değişti.

Sincik’te salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 3 salıncak mahalle var; en oynakları Mahmutoğlu Mah., Karaman Mah., Fatih Mah..

Sincik’te kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Sincik’te etkin parti sayısı 2,04; yani iki partili bir yapı var. Birinci AK Parti ile ikinci Yeniden Refah arasındaki fark 17,3 puan.

Sincik’in geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Sincik’te geçersiz oy oranı %2,76 (Adıyaman: %5,02). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 0 sandık var.

Sincik’te olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Sincik’te en az 200 seçmenli olup katılımı %98’in, birinci partisi %95’in üstünde olan 4 sandık var. Bu istatistiksel olarak sıra dışı bir sonuçtur; küçük ve akraba yerleşimlerde olağan olabilir.

Sincik hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Sincik’te AK Parti 4 kez, BBP 1 kez birinci oldu.

Sincik’in mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Sincik’teki 15 mahallenin 8 tanesinde AK Parti, 5 tanesinde MHP, 2 tanesinde Yeniden Refah birinci çıktı.

Sincik’in altın sandığı hangisi?

Sincik’in 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Sincik, Onur Mah., 1011 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,36 puan saptı.

Sincik’te AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Onur (%62,1) mahallesinde, en düşük oyu Firat (%44,3) mahallesinde aldı.

Sincik’te Yeniden Refah en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde Yeniden Refah en yüksek oyu Karaman (%48,7) mahallesinde, en düşük oyu Onur (%35,5) mahallesinde aldı.

Sincik’te seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %92,2 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Onur Mah. (%94,7), en düşük katılım Merkez Mah. (%87,0).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Adıyaman il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.