Şırnak Seçim Sonuçları
2014–2024 · il geneli ve ilçe ilçe · güncelleme 02.11.2026
Şırnak’ta 2024 yerel seçiminde il genel meclisi seçimini %55,8 oyla DEM Parti kazandı. AK Parti %24,4 ile ikinci oldu. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Şırnak’ta Kemal Kılıçdaroğlu %76,1 oy aldı (Türkiye: %47,8).

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.
Tüm iller listesiSon seçim sonuçları
Şırnak sonuçları Türkiye geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Seçim analizi
Şırnak’ın seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.
2019 → 2024 yerel arasında Şırnak’ta oyların %15,7’i el değiştirdi (hareketli). Net kayma DEM Parti lehine 2,8 puan.
| İlçe | Önce → sonra birinci | Kayma | Fark |
|---|---|---|---|
| Sirnak Merkez | AK Parti → DEM Parti | 28,6 | 2,5 |
| Güçlükonak | AK Parti → DEM Parti | 26,5 | 7,0 |
| Beytüşşebap | AK Parti → DEM Parti | 19,5 | 1,1 |
| Merkez | AK Parti → DEM Parti | 18,8 | 1,5 |
| Uludere | AK Parti → DEM Parti | 18,2 | 15,1 |
Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan ilçeler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.
2014–2024 seçim geçmişi
Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.
İlçe ilçe sonuçlar
2024 yerel seçiminde Şırnak’taki her ilçenin belediye başkanlığı sonucu.
| İlçe | Kazanan | Katılım |
|---|---|---|
| Beytüşşebap | AK Parti %57,4 | %79,1 |
| Cizre | DEM Parti %72,9 | %74,1 |
| Güçlükonak | BBP %31,6 | %86,8 |
| Merkez | AK Parti %47,7 | %81,2 |
| Silopi | DEM Parti %63,7 | %73,9 |
| Uludere | AK Parti %47,6 | %71,9 |
| İdil | DEM Parti %71,3 | %64,1 |
Altın sandık
Şırnak’ın 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.
Partilerin kaleleri
2024 yerel seçiminde partilerin Şırnak’ta en güçlü ve en zayıf olduğu ilçeler (aday gösterilmeyen yerler hariç).
Seçime katılım
Şırnak seçimleri hakkında sık sorulan sorular
Şırnak’ta 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?
Şırnak’ta 2024 yerel seçiminde il genel meclisi seçimini %55,8 oyla DEM Parti kazandı. AK Parti %24,4 ile ikinci oldu.
Şırnak’ta kaç seçmen ve kaç sandık var?
2024 yerel seçiminde Şırnak’ta 343.550 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 1.167 sandıkta kullanıldı.
Şırnak’ta 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?
Birinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %75,1, Recep Tayyip Erdoğan %21,9 oy aldı. İkinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %76,1 ile önde çıktı.
Şırnak’ta 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?
Yeşil Sol Parti %63,6, AK Parti %20,8, CHP %8,2, MHP %2,3, Zafer Partisi %1,2.
Şırnak’ın seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?
2023 genel seçimlerinde Şırnak’ın sonucu Türkiye sonucundan ortalama 20,8 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.
Şırnak’ta oylar ne kadar kaydı?
2019 → 2024 yerel arasında Şırnak’ta oyların %15,7’i el değiştirdi; bu hareketli bir seçmen davranışıdır. Net kayma DEM Parti lehine 2,8 puan. 5 ilçede birinci parti değişti.
Şırnak’ta salıncak ilçe var mı?
Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 5 salıncak ilçe var; en oynakları Sirnak Merkez, Güçlükonak, Beytüşşebap.
Şırnak’ta kaç parti fiilen yarışıyor?
2024 yerel seçiminde Şırnak’ta etkin parti sayısı 2,65; yani çok partili bir yapı var. Birinci DEM Parti ile ikinci AK Parti arasındaki fark 31,4 puan.
Şırnak’ta yüksek katılım hangi partiye yaradı?
2024 yerel seçiminde Şırnak’ta katılım ile partilerin oy oranı arasında belirgin bir ilişki görülmedi.
Şırnak’ın geçersiz oy oranı kaç?
2024 yerel seçiminde Şırnak’ta geçersiz oy oranı %6,33 (Türkiye: %4,58). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 14 sandık var.
Şırnak’ta olağan dışı sandık var mı?
2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Şırnak’ta en az 200 seçmenli olup katılımı %98’in, birinci partisi %95’in üstünde olan 3 sandık var. Bu istatistiksel olarak sıra dışı bir sonuçtur; küçük ve akraba yerleşimlerde olağan olabilir.
Şırnak hangi partinin kalesi?
Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Şırnak’ta HDP 2 kez, BDP 1 kez, Yeşil Sol Parti 1 kez, DEM Parti 1 kez birinci oldu.
Şırnak’ın ilçelerinde 2024’te hangi parti kazandı?
2024 yerel seçiminde Şırnak’taki 7 ilçenin 3 tanesinde AK Parti, 3 tanesinde DEM Parti, 1 tanesinde BBP birinci çıktı.
Şırnak’ın altın sandığı hangisi?
Şırnak’ın 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Güçlükonak, Akçakuşak Köyü Mah., 1017 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 1,94 puan saptı. Üç sandıklık küme ise sonucu 0,54 puan sapmayla verdi.
Şırnak’ta DEM Parti en çok hangi ilçede oy aldı?
2024 yerel seçiminde DEM Parti en yüksek oyu Cizre (%72,9) ilçesinde, en düşük oyu Güçlükonak (%11,1) ilçesinde aldı.
Şırnak’ta AK Parti en çok hangi ilçede oy aldı?
2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Beytüşşebap (%57,4) ilçesinde, en düşük oyu Silopi (%7,6) ilçesinde aldı.
Şırnak’ta seçime katılım oranı kaç?
2024 yerel seçiminde katılım %75,7 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Güçlükonak (%86,8), en düşük katılım İdil (%64,1).
Bir sonraki seçim ne zaman?
Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.
Şırnak ilçelerinin seçim sonuçları
Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.
Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.
Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.