Silopi Seçim Sonuçları

2014–2024 · Şırnak · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Silopi’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %63,7 oyla DEM Parti kazandı. Gelecek %21,8 ile ikinci oldu. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Silopi’de Kemal Kılıçdaroğlu %80,3 oy aldı (Türkiye: %47,8).

2024 belediye başkanlığı kazananı
DEM Parti
%63,7
2024 katılım
%73,9
yerel seçim
Seçmen
64.383
2024
Sandık
196
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Silopi sonuçları Şırnak geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıSilopi, Şırnak · katılım %73,9SilopiŞırnakDEM Parti%63,66%54,17Gelecek%21,76%5,10AK Parti%7,57%28,05HÜDA PAR%2,06%2,12CHP%1,97%4,28Yeniden Refah%1,15%2,74Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurSilopi, Şırnak · katılım %87,6SilopiŞırnakKılıçdaroğlu%79,92%75,07Erdoğan%17,94%21,94Sinan Oğan%1,90%2,61Muharrem İnce%0,25%0,38Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurSilopi, Şırnak · katılım %82,2SilopiŞırnakKılıçdaroğlu%80,32%76,07Erdoğan%19,68%23,93Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiSilopi, Şırnak · katılım %87,7SilopiŞırnakYeşil Sol Parti%65,31%63,65AK Parti%16,61%20,83CHP%12,73%8,17MHP%1,19%2,34İYİ Parti%0,89%1,09Zafer Partisi%0,87%1,21Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Silopi’nin seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Silopi’de oyların %28,6’i el değiştirdi (çok oynak). Net kayma Gelecek lehine 15,6 puan. İttifaklar blok olarak karşılaştırıldı.

1 salıncak mahalle1 mahallede birinci parti değişti11 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
Yeşiltepe Mah.Cumhur İttifakı → Gelecek52,35,7

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
BDP%79,2
AK Parti%16,4
MHP%2,2
Katılım %86,6
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Selahattin Demirtaş%75,9
Recep Tayyip Erdoğan%18,5
Muharrem İnce%4,1
Katılım %90,2
2018 MVMilletvekili
HDP%75,2
AK Parti%15,9
MHP%3,3
Katılım %90,1
2019 YerelYerel
HDP%73,2
AK Parti%19,8
MHP%5,7
Katılım %83,3
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Kemal Kılıçdaroğlu%79,9
Recep Tayyip Erdoğan%17,9
Sinan Oğan%1,9
Katılım %87,6
2023 MVMilletvekili
Yeşil Sol Parti%65,3
AK Parti%16,6
CHP%12,7
Katılım %87,7
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Kemal Kılıçdaroğlu%80,3
Recep Tayyip Erdoğan%19,7
Katılım %82,2
2024 YerelYerel
DEM Parti%63,7
Gelecek%21,8
AK Parti%7,6
Katılım %73,9

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Silopi’deki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Ataturk Mah.AK Parti %44,4%87,0
Ataturk Mah.Yeniden Refah %55,1%98,3
Bahcelievler Mah.DEM Parti %54,4%87,4
Barbaros Mah.DEM Parti %67,1%77,9
Başak Mah.DEM Parti %77,8%80,9
Bogaz Mah.AK Parti %38,4%95,1
Cudi Mah.DEM Parti %66,6%72,8
Cumhuriyet Mah.DEM Parti %78,8%77,0
Cumhuriyet Mah.AK Parti %65,5%70,8
Cumhuriyet Mah.Yeniden Refah %54,4%94,9
Dicle Mah.DEM Parti %50,4%68,8
Fatih Mah.AK Parti %81,9%85,5
Karşıyaka Mah.DEM Parti %47,1%76,7
Koprubasi Mah.CHP %55,9%85,2
Nuh Mah.DEM Parti %72,9%77,9
Ofis Mah.DEM Parti %55,8%70,2
Vatan Mah.Yeniden Refah %53,3%95,5
Yeni Mah.İYİ Parti %29,9%94,3
Yenişehir Mah.DEM Parti %64,9%74,5
Yeşiltepe Mah.Gelecek %42,1%70,7

Altın sandık

Silopi’nin 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Silopi’de en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

DEM Parti
En güçlü
Cumhuriyet Mah.%78,8
Başak Mah.%77,8
Nuh Mah.%72,9
En zayıf
Cumhuriyet Mah.%6,4
Ataturk Mah.%9,4
Koprubasi Mah.%29,1
Gelecek
En güçlü
Yeşiltepe Mah.%42,1
Karşıyaka Mah.%34,7
Dicle Mah.%30,3
En zayıf
Bahcelievler Mah.%1,1
Koprubasi Mah.%1,4
Cumhuriyet Mah.%1,9
AK Parti
En güçlü
Fatih Mah.%81,9
Cumhuriyet Mah.%65,5
Vatan Mah.%46,3
En zayıf
Cumhuriyet Mah.%4,3
Başak Mah.%4,6
Barbaros Mah.%6,2

Seçime katılım

2024 Yerel%73,9 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%87,6 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%82,2 / TR %84,1
2019 Yerel%83,3 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Ataturk Mah.%98,3
Vatan Mah.%95,5
Yolagizi Mah.%95,4
Bogaz Mah.%95,1
Cumhuriyet Mah.%94,9
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Dicle Mah.%68,8
Ofis Mah.%70,2
Yeşiltepe Mah.%70,7
Cumhuriyet Mah.%70,8
Cudi Mah.%72,8

Silopi seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Silopi’de 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Silopi’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %63,7 oyla DEM Parti kazandı. Gelecek %21,8 ile ikinci oldu.

Silopi’de kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Silopi’de 64.383 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 196 sandıkta kullanıldı.

Silopi’de 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %79,9, Recep Tayyip Erdoğan %17,9 oy aldı. İkinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %80,3 ile önde çıktı.

Silopi’de 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

Yeşil Sol Parti %65,3, AK Parti %16,6, CHP %12,7, MHP %1,2, İYİ Parti %0,9.

Silopi’nin seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Silopi’nin sonucu Türkiye sonucundan ortalama 23,7 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Silopi’de oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Silopi’de oyların %28,6’i el değiştirdi; bu çok oynak bir seçmen davranışıdır. Net kayma Gelecek lehine 15,6 puan. 1 mahallede birinci parti değişti.

Silopi’de salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 1 salıncak mahalle var; en oynakları Yeşiltepe Mah..

Silopi’de kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Silopi’de etkin parti sayısı 2,18; yani iki partili bir yapı var. Birinci DEM Parti ile ikinci Gelecek arasındaki fark 41,9 puan.

Silopi’de yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde sandıklar karşılaştırıldığında, katılımı 10 puan yüksek olan sandıklarda DEM Parti oyu ortalama 11,6 puan daha yüksek; Gelecek oyu ortalama 6,6 puan daha düşük; AK Parti oyu ortalama 2,6 puan daha düşük. Bu bir ilişkidir, nedensellik değildir.

Silopi’nin geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Silopi’de geçersiz oy oranı %5,9 (Şırnak: %6,21). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 2 sandık var.

Silopi’de olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Silopi’de olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Silopi hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Silopi’de HDP 2 kez, BDP 1 kez, Yeşil Sol Parti 1 kez, DEM Parti 1 kez birinci oldu.

Silopi’nin mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Silopi’deki 22 mahallenin 11 tanesinde DEM Parti, 4 tanesinde AK Parti, 3 tanesinde Yeniden Refah, 1 tanesinde Gelecek, 1 tanesinde CHP, 1 tanesinde İYİ Parti, 1 tanesinde MHP birinci çıktı.

Silopi’nin altın sandığı hangisi?

Silopi’nin 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Silopi, Ofis Mah., 1119 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,72 puan saptı.

Silopi’de DEM Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde DEM Parti en yüksek oyu Cumhuriyet (%78,8) mahallesinde, en düşük oyu Cumhuriyet (%6,4) mahallesinde aldı.

Silopi’de Gelecek en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde Gelecek en yüksek oyu Yeşiltepe (%42,1) mahallesinde, en düşük oyu Bahcelievler (%1,1) mahallesinde aldı.

Silopi’de seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %73,9 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Ataturk Mah. (%98,3), en düşük katılım Dicle Mah. (%68,8).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Şırnak il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.