Güçlükonak Seçim Sonuçları

2014–2024 · Şırnak · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Güçlükonak’ta 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %31,6 oyla BBP kazandı. AK Parti %28,7 ile ikinci oldu. BBP, 2019’a göre oyunu 31,1 puan artırdı. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Güçlükonak’ta Kemal Kılıçdaroğlu %69,8 oy aldı (Türkiye: %47,8).

2024 belediye başkanlığı kazananı
BBP
%31,6
2024 katılım
%86,8
yerel seçim
Seçmen
3.207
2024
Sandık
10
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Güçlükonak sonuçları Şırnak geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıGüçlükonak, Şırnak · katılım %86,8GüçlükonakŞırnakBBP%31,56%0,43AK Parti%28,69%28,05CHP%23,68%4,28DEM Parti%11,09%54,17Zafer Partisi%2,33%0,89Gelecek%1,26%5,10Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurGüçlükonak, Şırnak · katılım %84,1GüçlükonakŞırnakKılıçdaroğlu%69,21%75,07Erdoğan%26,32%21,94Sinan Oğan%3,91%2,61Muharrem İnce%0,56%0,38Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurGüçlükonak, Şırnak · katılım %78,1GüçlükonakŞırnakKılıçdaroğlu%69,75%76,07Erdoğan%30,25%23,93Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiGüçlükonak, Şırnak · katılım %84,0GüçlükonakŞırnakYeşil Sol Parti%58,65%63,65AK Parti%23,35%20,83CHP%7,51%8,17MHP%3,57%2,34Zafer Partisi%1,68%1,21İYİ Parti%1,57%1,09Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Güçlükonak’ın seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Güçlükonak’ta oyların %28,6’i el değiştirdi (çok oynak). Net kayma Millet İttifakı lehine 16,2 puan. İttifaklar blok olarak karşılaştırıldı.

0 salıncak mahalle0 mahallede birinci parti değişti2 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler

Salıncak tanımına giren mahalle yok; seçmen davranışı istikrarlı.

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
AK Parti%49,9
BDP%47,0
CHP%1,0
Katılım %89,3
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Selahattin Demirtaş%68,5
Recep Tayyip Erdoğan%26,0
Muharrem İnce%4,2
Katılım %86,6
2018 MVMilletvekili
HDP%69,3
AK Parti%22,2
MHP%4,1
Katılım %86,6
2019 YerelYerel
AK Parti%66,6
HDP%30,4
MHP%2,0
Katılım %87,6
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Kemal Kılıçdaroğlu%69,2
Recep Tayyip Erdoğan%26,3
Sinan Oğan%3,9
Katılım %84,1
2023 MVMilletvekili
Yeşil Sol Parti%58,7
AK Parti%23,4
CHP%7,5
Katılım %84,0
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Kemal Kılıçdaroğlu%69,8
Recep Tayyip Erdoğan%30,3
Katılım %78,1
2024 YerelYerel
BBP%31,6
AK Parti%28,7
CHP%23,7
Katılım %86,8

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Güçlükonak’taki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Bahcelievler Mah.AK Parti %50,1%81,3
Bağlar Mah.BBP %32,3%87,1
Cumhuriyet Mah.DEM Parti %51,5%88,8
Gumusyazi Mah.DEM Parti %49,0%90,2
Karsiyaka Mah.DEM Parti %50,2%92,4
Yeni Mah.AK Parti %33,3%86,7

Altın sandık

Güçlükonak’ın 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Güçlükonak’ta en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

BBP
En güçlü
Bağlar Mah.%32,3
Yeni Mah.%31,1
Bahcelievler Mah.%0,0
En zayıf
Yeni Mah.%31,1
Bağlar Mah.%32,3
AK Parti
En güçlü
Bahcelievler Mah.%50,1
Gumusyazi Mah.%47,0
Yeni Mah.%33,3
En zayıf
Bağlar Mah.%22,4
Yeni Mah.%33,3
Gumusyazi Mah.%47,0
CHP
En güçlü
Bağlar Mah.%26,7
Yeni Mah.%21,5
Bahcelievler Mah.%6,1
En zayıf
Gumusyazi Mah.%1,0
Bahcelievler Mah.%6,1
Yeni Mah.%21,5

Seçime katılım

2024 Yerel%86,8 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%84,1 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%78,1 / TR %84,1
2019 Yerel%87,6 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Gumusyazi Mah.%90,2
Bağlar Mah.%87,1
Yeni Mah.%86,7
Bahcelievler Mah.%81,3
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Bahcelievler Mah.%81,3
Yeni Mah.%86,7
Bağlar Mah.%87,1
Gumusyazi Mah.%90,2

Güçlükonak seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Güçlükonak’ta 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Güçlükonak’ta 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %31,6 oyla BBP kazandı. AK Parti %28,7 ile ikinci oldu.

Güçlükonak’ta kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Güçlükonak’ta 3.207 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 10 sandıkta kullanıldı.

Güçlükonak’ta 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %69,2, Recep Tayyip Erdoğan %26,3 oy aldı. İkinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %69,8 ile önde çıktı.

Güçlükonak’ta 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

Yeşil Sol Parti %58,6, AK Parti %23,4, CHP %7,5, MHP %3,6, Zafer Partisi %1,7.

Güçlükonak’ın seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Güçlükonak’ın sonucu Türkiye sonucundan ortalama 17,2 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Güçlükonak’ta oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Güçlükonak’ta oyların %28,6’i el değiştirdi; bu çok oynak bir seçmen davranışıdır. Net kayma Millet İttifakı lehine 16,2 puan.

Güçlükonak’ta salıncak mahalle var mı?

2019 → 2024 yerel arasında Güçlükonak’ta salıncak mahalle tanımına giren bir yer çıkmadı; seçmen davranışı istikrarlı.

Güçlükonak’ta kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Güçlükonak’ta etkin parti sayısı 3,98; yani çok partili bir yapı var. Birinci BBP ile ikinci AK Parti arasındaki fark 2,9 puan.

Güçlükonak’ın geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Güçlükonak’ta geçersiz oy oranı %6,14 (Şırnak: %6,21). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 0 sandık var.

Güçlükonak’ta olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Güçlükonak’ta olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Güçlükonak hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Güçlükonak’ta AK Parti 2 kez, HDP 1 kez, Yeşil Sol Parti 1 kez, BBP 1 kez birinci oldu.

Güçlükonak’ın mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Güçlükonak’taki 6 mahallenin 3 tanesinde DEM Parti, 2 tanesinde AK Parti, 1 tanesinde BBP birinci çıktı.

Güçlükonak’ın altın sandığı hangisi?

Güçlükonak’ın 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Güçlükonak, Yeni Mah., 1008 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 2,01 puan saptı. Üç sandıklık küme ise sonucu 0,58 puan sapmayla verdi.

Güçlükonak’ta BBP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde BBP en yüksek oyu Bağlar (%32,2) mahallesinde, en düşük oyu Yeni (%31,1) mahallesinde aldı.

Güçlükonak’ta AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Bahcelievler (%50,1) mahallesinde, en düşük oyu Bağlar (%22,4) mahallesinde aldı.

Güçlükonak’ta seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %86,8 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Gumusyazi Mah. (%90,2), en düşük katılım Bahcelievler Mah. (%81,3).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Şırnak il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.