Merkez Seçim Sonuçları

2014–2024 · Şırnak · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Merkez’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %47,7 oyla AK Parti kazandı. DEM Parti %41,2 ile ikinci oldu. AK Parti, 2019’a göre oyunu 14,0 puan kaybetti. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Merkez’de Kemal Kılıçdaroğlu %65,1 oy aldı (Türkiye: %47,8).

2024 belediye başkanlığı kazananı
AK Parti
%47,7
2024 katılım
%81,2
yerel seçim
Seçmen
49.987
2024
Sandık
155
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Merkez sonuçları Şırnak geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıMerkez, Şırnak · katılım %81,2MerkezŞırnakAK Parti%47,73%28,05DEM Parti%41,17%54,17CHP%4,04%4,28Yeniden Refah%3,33%2,74HÜDA PAR%1,96%2,12BTP%0,39%0,48Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurMerkez, Şırnak · katılım %88,6MerkezŞırnakKılıçdaroğlu%63,03%75,07Erdoğan%32,44%21,94Sinan Oğan%4,18%2,61Muharrem İnce%0,35%0,38Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurMerkez, Şırnak · katılım %84,5MerkezŞırnakKılıçdaroğlu%65,06%76,07Erdoğan%34,94%23,93Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiMerkez, Şırnak · katılım %88,6MerkezŞırnakYeşil Sol Parti%48,05%63,65AK Parti%33,36%20,83CHP%7,39%8,17MHP%4,72%2,34Zafer Partisi%1,88%1,21İYİ Parti%1,57%1,09Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Merkez’in seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Merkez’de oyların %14,8’i el değiştirdi (hareketli). Net kayma DEM Parti lehine 10,1 puan.

1 salıncak mahalle4 mahallede birinci parti değişti12 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
Gündoğdu Mah.AK Parti → DEM Parti20,432,3

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
BDP%59,6
AK Parti%29,3
MHP%3,2
Katılım %88,7
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Selahattin Demirtaş%56,0
Recep Tayyip Erdoğan%32,8
Muharrem İnce%7,8
Katılım %87,8
2018 MVMilletvekili
HDP%54,3
AK Parti%26,5
MHP%8,1
Katılım %87,8
2019 YerelYerel
AK Parti%61,7
HDP%35,0
CHP%1,9
Katılım %86,3
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Kemal Kılıçdaroğlu%63,0
Recep Tayyip Erdoğan%32,4
Sinan Oğan%4,2
Katılım %88,6
2023 MVMilletvekili
Yeşil Sol Parti%48,1
AK Parti%33,4
CHP%7,4
Katılım %88,6
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Kemal Kılıçdaroğlu%65,1
Recep Tayyip Erdoğan%34,9
Katılım %84,5
2024 YerelYerel
AK Parti%47,7
DEM Parti%41,2
CHP%4,0
Katılım %81,2

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Merkez’deki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Atatürk Mah.AK Parti %53,6%77,9
Aydınlıkevler Mah.AK Parti %57,5%82,9
Bahçelievler Mah.DEM Parti %48,1%82,7
Cumhuriyet Mah.AK Parti %60,1%84,2
Dicle Mah.AK Parti %47,1%84,1
Gazi Paşa Mah.DEM Parti %47,5%84,7
Gündoğdu Mah.DEM Parti %62,0%82,6
Sirnak Ceza Infaz Kurumu Mah.DEM Parti %73,9%92,5
Vakıfkent Mah.DEM Parti %51,7%81,0
Yeni Mah.AK Parti %50,8%84,2
Yeşilyurt Mah.AK Parti %53,5%72,0
İsmet Paşa Mah.AK Parti %59,3%84,9
Şehrinuh Mah.AK Parti %50,0%81,7

Altın sandık

Merkez’in 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Merkez’de en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

AK Parti
En güçlü
Cumhuriyet Mah.%60,1
İsmet Paşa Mah.%59,3
Aydınlıkevler Mah.%57,5
En zayıf
Gündoğdu Mah.%29,7
Vakıfkent Mah.%39,6
Bahçelievler Mah.%43,3
DEM Parti
En güçlü
Gündoğdu Mah.%62,0
Vakıfkent Mah.%51,7
Bahçelievler Mah.%48,1
En zayıf
Yeşilyurt Mah.%22,9
Cumhuriyet Mah.%33,2
İsmet Paşa Mah.%34,4

Seçime katılım

2024 Yerel%81,2 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%88,6 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%84,5 / TR %84,1
2019 Yerel%86,3 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
İsmet Paşa Mah.%84,9
Gazi Paşa Mah.%84,7
Cumhuriyet Mah.%84,2
Yeni Mah.%84,2
Dicle Mah.%84,1
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Yeşilyurt Mah.%72,0
Atatürk Mah.%77,9
Vakıfkent Mah.%81,0
Şehrinuh Mah.%81,7
Gündoğdu Mah.%82,6

Merkez seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Merkez’de 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Merkez’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %47,7 oyla AK Parti kazandı. DEM Parti %41,2 ile ikinci oldu.

Merkez’de kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Merkez’de 49.987 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 155 sandıkta kullanıldı.

Merkez’de 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %63,0, Recep Tayyip Erdoğan %32,4 oy aldı. İkinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %65,1 ile önde çıktı.

Merkez’de 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

Yeşil Sol Parti %48,0, AK Parti %33,4, CHP %7,4, MHP %4,7, Zafer Partisi %1,9.

Merkez’in seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Merkez’in sonucu Türkiye sonucundan ortalama 13,1 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Merkez’de oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Merkez’de oyların %14,8’i el değiştirdi; bu hareketli bir seçmen davranışıdır. Net kayma DEM Parti lehine 10,1 puan. 4 mahallede birinci parti değişti.

Merkez’de salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 1 salıncak mahalle var; en oynakları Gündoğdu Mah..

Merkez’de kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Merkez’de etkin parti sayısı 2,5; yani iki partili bir yapı var. Birinci AK Parti ile ikinci DEM Parti arasındaki fark 6,6 puan.

Merkez’de yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde sandıklar karşılaştırıldığında, katılımı 10 puan yüksek olan sandıklarda CHP oyu ortalama 3,2 puan daha düşük. Bu bir ilişkidir, nedensellik değildir.

Merkez’in geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Merkez’de geçersiz oy oranı %6,66 (Şırnak: %6,21). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 1 sandık var.

Merkez’de olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Merkez’de olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Merkez hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Merkez’de AK Parti 2 kez, BDP 1 kez, HDP 1 kez, Yeşil Sol Parti 1 kez birinci oldu.

Merkez’in mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Merkez’deki 13 mahallenin 8 tanesinde AK Parti, 5 tanesinde DEM Parti birinci çıktı.

Merkez’in altın sandığı hangisi?

Merkez’in 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Merkez, Bahçelievler Mah., 1010 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,76 puan saptı.

Merkez’de AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Cumhuriyet (%60,1) mahallesinde, en düşük oyu Gündoğdu (%29,7) mahallesinde aldı.

Merkez’de DEM Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde DEM Parti en yüksek oyu Gündoğdu (%62,0) mahallesinde, en düşük oyu Yeşilyurt (%22,9) mahallesinde aldı.

Merkez’de seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %81,2 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım İsmet Paşa Mah. (%84,9), en düşük katılım Yeşilyurt Mah. (%72,0).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Şırnak il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.