Nevşehir Seçim Sonuçları

2014–2024 · il geneli ve ilçe ilçe · güncelleme 02.11.2026

Nevşehir’de 2024 yerel seçiminde il genel meclisi seçimini %33,5 oyla AK Parti kazandı. MHP %23,9 ile ikinci oldu. AK Parti, 2019’a göre oyunu 14,2 puan kaybetti. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Nevşehir’de Recep Tayyip Erdoğan %66,5 oy aldı (Türkiye: %52,2).

2024 il genel meclisi kazananı
AK Parti
%33,5
2024 katılım
%83,3
yerel seçim
Seçmen
229.251
2024
Sandık
807
8 ilçe
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Nevşehir sonuçları Türkiye geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · il genel meclisiNevşehir · katılım %83,3NevşehirTürkiyeAK Parti%33,52%35,57MHP%23,93%5,01CHP%16,77%37,90İYİ Parti%15,94%3,78Yeniden Refah%3,58%6,21BBP%1,83%0,44Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurNevşehir · katılım %90,5NevşehirTürkiyeErdoğan%62,88%49,52Kılıçdaroğlu%30,64%44,88Sinan Oğan%6,09%5,17Muharrem İnce%0,39%0,43Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurNevşehir · katılım %87,9NevşehirTürkiyeErdoğan%66,54%52,18Kılıçdaroğlu%33,46%47,82Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiNevşehir · katılım %90,5NevşehirTürkiyeAK Parti%38,88%35,39MHP%20,37%10,00CHP%17,13%25,22İYİ Parti%16,02%9,64Yeniden Refah%2,01%2,79Zafer Partisi%1,28%2,24Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Nevşehir’in seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Nevşehir’de oyların %17,7’i el değiştirdi (hareketli). Net kayma MHP lehine 6,2 puan.

4 salıncak ilçe5 ilçede birinci parti değişti9 ilçe karşılaştırıldı
Salıncak ilçeler
İlçeÖnce → sonra birinciKaymaFark
MerkezAK Parti → İYİ Parti36,40,0
GülşehirAK Parti → MHP30,612,0
ÜrgüpAK Parti → MHP20,92,9
AcıgölAK Parti (aynı)20,40,1

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan ilçeler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
AK Parti%51,4
MHP%31,6
CHP%12,7
Katılım %90,1
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%68,1
Muharrem İnce%21,7
Meral Akşener%8,5
Katılım %89,7
2018 MVMilletvekili
AK Parti%52,3
MHP%17,9
CHP%16,5
Katılım %89,7
2019 YerelYerel
AK Parti%47,7
MHP%25,7
CHP%14,4
Katılım %87,4
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%62,9
Kemal Kılıçdaroğlu%30,6
Sinan Oğan%6,1
Katılım %90,5
2023 MVMilletvekili
AK Parti%38,9
MHP%20,4
CHP%17,1
Katılım %90,5
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%66,5
Kemal Kılıçdaroğlu%33,5
Katılım %87,9
2024 YerelYerel
AK Parti%33,5
MHP%23,9
CHP%16,8
Katılım %83,3

İlçe ilçe sonuçlar

2024 yerel seçiminde Nevşehir’deki her ilçenin belediye başkanlığı sonucu.

İlçeKazananKatılım
AcıgölMHP %66,3%87,5
AvanosMHP %36,9%85,5
DerinkuyuCHP %50,0%91,1
GülşehirMHP %61,1%85,5
HacıbektaşCHP %53,1%82,4
KozaklıCHP %43,2%84,1
MerkezİYİ Parti %52,0%80,0
ÜrgüpCHP %35,5%81,1

Altın sandık

Nevşehir’in 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Nevşehir’de en güçlü ve en zayıf olduğu ilçeler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

AK Parti
En güçlü
Derinkuyu%40,1
Merkez%34,5
Gülşehir%33,1
En zayıf
Hacıbektaş%4,6
Avanos%20,1
Ürgüp%24,8
MHP
En güçlü
Acıgöl%66,3
Gülşehir%61,1
Avanos%36,9
En zayıf
Hacıbektaş%0,6
Merkez%6,3
Derinkuyu%8,9
CHP
En güçlü
Hacıbektaş%53,1
Derinkuyu%50,0
Kozaklı%43,2
En zayıf
Acıgöl%2,1
Merkez%3,2
Gülşehir%4,5

Seçime katılım

2024 Yerel%83,3 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%90,5 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%87,9 / TR %84,1
2019 Yerel%87,4 / TR %84,7
En yüksek katılım (ilçe, 2024)
Derinkuyu%91,1
Acıgöl%87,5
Avanos%85,5
Gülşehir%85,5
Kozaklı%84,1
En düşük katılım (ilçe, 2024)
Merkez%80,0
Ürgüp%81,1
Hacıbektaş%82,4
Kozaklı%84,1
Gülşehir%85,5

Nevşehir seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Nevşehir’de 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Nevşehir’de 2024 yerel seçiminde il genel meclisi seçimini %33,5 oyla AK Parti kazandı. MHP %23,9 ile ikinci oldu.

Nevşehir’de kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Nevşehir’de 229.251 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 807 sandıkta kullanıldı.

Nevşehir’de 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %62,9, Kemal Kılıçdaroğlu %30,6 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %66,5 ile önde çıktı.

Nevşehir’de 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

AK Parti %38,9, MHP %20,4, CHP %17,1, İYİ Parti %16,0, Yeniden Refah %2,0.

Nevşehir’in seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Nevşehir’in sonucu Türkiye sonucundan ortalama 9,1 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Nevşehir’de oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Nevşehir’de oyların %17,7’i el değiştirdi; bu hareketli bir seçmen davranışıdır. Net kayma MHP lehine 6,2 puan. 5 ilçede birinci parti değişti.

Nevşehir’de salıncak ilçe var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 4 salıncak ilçe var; en oynakları Merkez, Gülşehir, Ürgüp.

Nevşehir’de kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Nevşehir’de etkin parti sayısı 4,44; yani çok partili bir yapı var. Birinci AK Parti ile ikinci MHP arasındaki fark 9,6 puan.

Nevşehir’de yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde Nevşehir’de katılım ile partilerin oy oranı arasında belirgin bir ilişki görülmedi.

Nevşehir’in geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Nevşehir’de geçersiz oy oranı %4,98 (Türkiye: %4,58). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 13 sandık var.

Nevşehir’de olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Nevşehir’de en az 200 seçmenli olup katılımı %98’in, birinci partisi %95’in üstünde olan 1 sandık var. Bu istatistiksel olarak sıra dışı bir sonuçtur; küçük ve akraba yerleşimlerde olağan olabilir.

Nevşehir hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Nevşehir’de AK Parti 5 kez birinci oldu.

Nevşehir’in ilçelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Nevşehir’deki 8 ilçenin 4 tanesinde CHP, 3 tanesinde MHP, 1 tanesinde İYİ Parti birinci çıktı.

Nevşehir’in altın sandığı hangisi?

Nevşehir’in 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Kozaklı, Kalecik Koyu Mah., 1039 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 1,82 puan saptı. Üç sandıklık küme ise sonucu 1,49 puan sapmayla verdi.

Nevşehir’de AK Parti en çok hangi ilçede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Derinkuyu (%40,1) ilçesinde, en düşük oyu Hacıbektaş (%4,5) ilçesinde aldı.

Nevşehir’de MHP en çok hangi ilçede oy aldı?

2024 yerel seçiminde MHP en yüksek oyu Acıgöl (%66,3) ilçesinde, en düşük oyu Hacıbektaş (%0,6) ilçesinde aldı.

Nevşehir’de seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %83,3 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Derinkuyu (%91,1), en düşük katılım Merkez (%80,0).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Nevşehir ilçelerinin seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.