Acıgöl Seçim Sonuçları

2014–2024 · Nevşehir · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Acıgöl’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %66,3 oyla MHP kazandı. AK Parti %29,8 ile ikinci oldu. MHP, 2019’a göre oyunu 26,7 puan artırdı. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Acıgöl’de Recep Tayyip Erdoğan %89,3 oy aldı (Türkiye: %52,2).

2024 belediye başkanlığı kazananı
MHP
%66,3
2024 katılım
%87,5
yerel seçim
Seçmen
4.437
2024
Sandık
15
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Acıgöl sonuçları Nevşehir geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıAcıgöl, Nevşehir · katılım %87,5AcıgölNevşehirMHP%66,27%24,14AK Parti%29,76%34,70CHP%2,07%13,82Yeniden Refah%0,60%1,30Saadet%0,49%0,50İYİ Parti%0,41%24,22Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurAcıgöl, Nevşehir · katılım %91,3AcıgölNevşehirErdoğan%87,07%62,88Kılıçdaroğlu%9,55%30,64Sinan Oğan%2,97%6,09Muharrem İnce%0,42%0,39Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurAcıgöl, Nevşehir · katılım %89,8AcıgölNevşehirErdoğan%89,32%66,54Kılıçdaroğlu%10,68%33,46Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiAcıgöl, Nevşehir · katılım %91,3AcıgölNevşehirAK Parti%56,66%38,88MHP%21,79%20,37İYİ Parti%11,12%16,02CHP%4,43%17,13Yeniden Refah%2,69%2,01ittifak)%0,72%0,65Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Acıgöl’ün seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Acıgöl’de oyların %30,1’i el değiştirdi (çok oynak). Net kayma MHP lehine 28,2 puan.

4 salıncak mahalle4 mahallede birinci parti değişti4 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
Cumhuriyet Mah.AK Parti → MHP34,145,1
Çayırlık Mah.AK Parti → MHP31,131,8
Yukarı Mah.AK Parti → MHP30,537,3
Bahçeli Mah.AK Parti → MHP21,923,2

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
AK Parti%75,3
MHP%19,4
CHP%2,8
Katılım %88,0
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%89,0
Muharrem İnce%5,7
Meral Akşener%4,0
Katılım %91,6
2018 MVMilletvekili
AK Parti%74,7
MHP%14,4
CHP%4,2
Katılım %91,7
2019 YerelYerel
AK Parti%59,4
MHP%39,5
Saadet%1,0
Katılım %88,3
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%87,1
Kemal Kılıçdaroğlu%9,6
Sinan Oğan%3,0
Katılım %91,3
2023 MVMilletvekili
AK Parti%56,7
MHP%21,8
İYİ Parti%11,1
Katılım %91,3
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%89,3
Kemal Kılıçdaroğlu%10,7
Katılım %89,8
2024 YerelYerel
MHP%66,3
AK Parti%29,8
CHP%2,1
Katılım %87,5

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Acıgöl’deki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Bahceli Evler Mah.AK Parti %58,7%92,1
Bahçeli Mah.MHP %60,2%89,6
Ballik Mah.MHP %50,4%86,1
Cumhuriyet Mah.MHP %70,4%86,9
Kale Mah.MHP %58,3%93,2
Mustafapasa Mah.AK Parti %64,6%91,7
Yukarı Mah.MHP %66,6%86,4
Çayırlık Mah.MHP %63,6%88,6

Altın sandık

Acıgöl’ün 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Acıgöl’de en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

MHP
En güçlü
Cumhuriyet Mah.%70,4
Yukarı Mah.%66,6
Çayırlık Mah.%63,6
En zayıf
Mustafapasa Mah.%32,8
Bahceli Evler Mah.%37,2
Ballik Mah.%50,4
AK Parti
En güçlü
Mustafapasa Mah.%64,6
Bahceli Evler Mah.%58,7
Ballik Mah.%48,8
En zayıf
Cumhuriyet Mah.%25,4
Yukarı Mah.%29,3
Çayırlık Mah.%31,8

Seçime katılım

2024 Yerel%87,5 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%91,3 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%89,8 / TR %84,1
2019 Yerel%88,3 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Kale Mah.%93,2
Bahceli Evler Mah.%92,1
Mustafapasa Mah.%91,7
Bahçeli Mah.%89,6
Çayırlık Mah.%88,6
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Ballik Mah.%86,1
Yukarı Mah.%86,4
Cumhuriyet Mah.%86,9
Çayırlık Mah.%88,6
Bahçeli Mah.%89,6

Acıgöl seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Acıgöl’de 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Acıgöl’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %66,3 oyla MHP kazandı. AK Parti %29,8 ile ikinci oldu.

Acıgöl’de kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Acıgöl’de 4.437 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 15 sandıkta kullanıldı.

Acıgöl’de 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %87,1, Kemal Kılıçdaroğlu %9,6 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %89,3 ile önde çıktı.

Acıgöl’de 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

AK Parti %56,7, MHP %21,8, İYİ Parti %11,1, CHP %4,4, Yeniden Refah %2,7.

Acıgöl’ün seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Acıgöl’ün sonucu Türkiye sonucundan ortalama 22,3 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Acıgöl’de oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Acıgöl’de oyların %30,1’i el değiştirdi; bu çok oynak bir seçmen davranışıdır. Net kayma MHP lehine 28,2 puan. 4 mahallede birinci parti değişti.

Acıgöl’de salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 4 salıncak mahalle var; en oynakları Cumhuriyet Mah., Çayırlık Mah., Yukarı Mah..

Acıgöl’de kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Acıgöl’de etkin parti sayısı 1,89; yani iki partili bir yapı var. Birinci MHP ile ikinci AK Parti arasındaki fark 36,5 puan.

Acıgöl’ün geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Acıgöl’de geçersiz oy oranı %5,36 (Nevşehir: %3,59). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 0 sandık var.

Acıgöl’de olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Acıgöl’de en az 200 seçmenli olup katılımı %98’in, birinci partisi %95’in üstünde olan 1 sandık var. Bu istatistiksel olarak sıra dışı bir sonuçtur; küçük ve akraba yerleşimlerde olağan olabilir.

Acıgöl hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Acıgöl’de AK Parti 4 kez, MHP 1 kez birinci oldu.

Acıgöl’ün mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Acıgöl’deki 8 mahallenin 6 tanesinde MHP, 2 tanesinde AK Parti birinci çıktı.

Acıgöl’ün altın sandığı hangisi?

Acıgöl’ün 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Acıgöl, Cumhuriyet Mah., 1006 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,97 puan saptı.

Acıgöl’de MHP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde MHP en yüksek oyu Cumhuriyet (%70,4) mahallesinde, en düşük oyu Mustafapasa (%32,8) mahallesinde aldı.

Acıgöl’de AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Mustafapasa (%64,5) mahallesinde, en düşük oyu Cumhuriyet (%25,4) mahallesinde aldı.

Acıgöl’de seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %87,5 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Kale Mah. (%93,2), en düşük katılım Ballik Mah. (%86,1).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Nevşehir il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.