Derinkuyu Seçim Sonuçları
2014–2024 · Nevşehir · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026
Derinkuyu’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %50,0 oyla CHP kazandı. AK Parti %40,1 ile ikinci oldu. CHP, 2019’a göre oyunu 8,7 puan artırdı. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Derinkuyu’da Recep Tayyip Erdoğan %68,4 oy aldı (Türkiye: %52,2).

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.
Tüm iller listesiSon seçim sonuçları
Derinkuyu sonuçları Nevşehir geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Seçim analizi
Derinkuyu’nun seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.
2019 → 2024 yerel arasında Derinkuyu’da oyların %9,2’i el değiştirdi (sakin). Net kayma CHP lehine 7,3 puan.
Salıncak tanımına giren mahalle yok; seçmen davranışı istikrarlı.
Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.
2014–2024 seçim geçmişi
Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.
Mahalle mahalle sonuçlar
2024 yerel seçiminde Derinkuyu’daki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.
| Mahalle | Kazanan | Katılım |
|---|---|---|
| Alparslan Mah. | CHP %50,6 | %91,4 |
| Bayramlı Mah. | CHP %53,1 | %91,4 |
| Baş Mah. | CHP %50,1 | %91,4 |
| Bozkir Mah. | AK Parti %51,4 | %93,7 |
| Cumhuriyet Mah. | CHP %55,6 | %90,9 |
| Demirci Mah. | CHP %48,5 | %91,2 |
| Esentepe Mah. | AK Parti %45,1 | %91,9 |
| Fatih Mah. | CHP %60,9 | %92,2 |
| Gokturk Mah. | AK Parti %54,3 | %92,5 |
| Namık Kemal Mah. | AK Parti %47,3 | %91,1 |
| Polatkan Mah. | CHP %63,6 | %92,9 |
| Yeni Mah. | CHP %51,0 | %88,2 |
Altın sandık
Derinkuyu’nun 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.
Partilerin kaleleri
2024 yerel seçiminde partilerin Derinkuyu’da en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).
Seçime katılım
Derinkuyu seçimleri hakkında sık sorulan sorular
Derinkuyu’da 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?
Derinkuyu’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %50,0 oyla CHP kazandı. AK Parti %40,1 ile ikinci oldu.
Derinkuyu’da kaç seçmen ve kaç sandık var?
2024 yerel seçiminde Derinkuyu’da 8.008 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 28 sandıkta kullanıldı.
Derinkuyu’da 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?
Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %66,1, Kemal Kılıçdaroğlu %29,8 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %68,4 ile önde çıktı.
Derinkuyu’da 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?
AK Parti %43,0, MHP %19,0, CHP %19,0, İYİ Parti %13,4, Yeniden Refah %1,9.
Derinkuyu’nun seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?
2023 genel seçimlerinde Derinkuyu’nun sonucu Türkiye sonucundan ortalama 10,0 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.
Derinkuyu’da oylar ne kadar kaydı?
2019 → 2024 yerel arasında Derinkuyu’da oyların %9,2’i el değiştirdi; bu sakin bir seçmen davranışıdır. Net kayma CHP lehine 7,3 puan. 5 mahallede birinci parti değişti.
Derinkuyu’da salıncak mahalle var mı?
2019 → 2024 yerel arasında Derinkuyu’da salıncak mahalle tanımına giren bir yer çıkmadı; seçmen davranışı istikrarlı.
Derinkuyu’da kaç parti fiilen yarışıyor?
2024 yerel seçiminde Derinkuyu’da etkin parti sayısı 2,39; yani iki partili bir yapı var. Birinci CHP ile ikinci AK Parti arasındaki fark 9,8 puan.
Derinkuyu’nun geçersiz oy oranı kaç?
2024 yerel seçiminde Derinkuyu’da geçersiz oy oranı %2,8 (Nevşehir: %3,59). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 0 sandık var.
Derinkuyu’da olağan dışı sandık var mı?
2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Derinkuyu’da olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.
Derinkuyu hangi partinin kalesi?
Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Derinkuyu’da AK Parti 3 kez, MHP 1 kez, CHP 1 kez birinci oldu.
Derinkuyu’nun mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?
2024 yerel seçiminde Derinkuyu’daki 12 mahallenin 8 tanesinde CHP, 4 tanesinde AK Parti birinci çıktı.
Derinkuyu’nun altın sandığı hangisi?
Derinkuyu’nun 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Derinkuyu, Demirci Mah., 1013 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 1,17 puan saptı.
Derinkuyu’da CHP en çok hangi mahallede oy aldı?
2024 yerel seçiminde CHP en yüksek oyu Polatkan (%63,6) mahallesinde, en düşük oyu Gokturk (%41,0) mahallesinde aldı.
Derinkuyu’da AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?
2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Gokturk (%54,3) mahallesinde, en düşük oyu Polatkan (%29,9) mahallesinde aldı.
Derinkuyu’da seçime katılım oranı kaç?
2024 yerel seçiminde katılım %91,1 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Bozkir Mah. (%93,7), en düşük katılım Yeni Mah. (%88,2).
Bir sonraki seçim ne zaman?
Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.
Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.
Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.
Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.