Hacıbektaş Seçim Sonuçları

2014–2024 · Nevşehir · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Hacıbektaş’ta 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %53,1 oyla CHP kazandı. İYİ Parti %35,1 ile ikinci oldu. CHP, 2019’a göre oyunu 4,4 puan artırdı. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Hacıbektaş’ta Kemal Kılıçdaroğlu %67,6 oy aldı (Türkiye: %47,8).

2024 belediye başkanlığı kazananı
CHP
%53,1
2024 katılım
%82,4
yerel seçim
Seçmen
3.837
2024
Sandık
12
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Hacıbektaş sonuçları Nevşehir geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıHacıbektaş, Nevşehir · katılım %82,4HacıbektaşNevşehirCHP%53,11%13,82İYİ Parti%35,10%24,22AK Parti%4,55%34,70TKP%3,22%0,08BTP%2,13%0,16MHP%0,58%24,14Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurHacıbektaş, Nevşehir · katılım %90,2HacıbektaşNevşehirKılıçdaroğlu%66,78%30,64Erdoğan%30,50%62,88Sinan Oğan%2,29%6,09Muharrem İnce%0,44%0,39Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurHacıbektaş, Nevşehir · katılım %88,6HacıbektaşNevşehirKılıçdaroğlu%67,57%33,46Erdoğan%32,43%66,54Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiHacıbektaş, Nevşehir · katılım %90,1HacıbektaşNevşehirCHP%48,77%17,13AK Parti%20,18%38,88İYİ Parti%15,04%16,02MHP%7,57%20,37TİP%1,86%0,39Yeşil Sol Parti%0,83%0,49Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Hacıbektaş’ın seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Hacıbektaş’ta oyların %41,6’i el değiştirdi (çok oynak). Net kayma Millet İttifakı lehine 23,1 puan. İttifaklar blok olarak karşılaştırıldı.

0 salıncak mahalle0 mahallede birinci parti değişti3 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler

Salıncak tanımına giren mahalle yok; seçmen davranışı istikrarlı.

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
CHP%68,1
AK Parti%23,1
MHP%4,2
Katılım %88,7
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Muharrem İnce%59,0
Recep Tayyip Erdoğan%32,5
Meral Akşener%6,9
Katılım %90,6
2018 MVMilletvekili
CHP%50,2
AK Parti%26,6
İYİ Parti%7,6
Katılım %90,6
2019 YerelYerel
CHP%48,7
TKP%18,5
DSP%17,1
Katılım %85,8
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Kemal Kılıçdaroğlu%66,8
Recep Tayyip Erdoğan%30,5
Sinan Oğan%2,3
Katılım %90,2
2023 MVMilletvekili
CHP%48,8
AK Parti%20,2
İYİ Parti%15,0
Katılım %90,1
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Kemal Kılıçdaroğlu%67,6
Recep Tayyip Erdoğan%32,4
Katılım %88,6
2024 YerelYerel
CHP%53,1
İYİ Parti%35,1
AK Parti%4,6
Katılım %82,4

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Hacıbektaş’taki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Bala Mah.CHP %50,8%81,5
Savat Mah.CHP %51,9%84,8
Zir Mah.CHP %56,6%81,5

Altın sandık

Hacıbektaş’ın 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Seçime katılım

2024 Yerel%82,4 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%90,2 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%88,6 / TR %84,1
2019 Yerel%85,8 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Savat Mah.%84,8
Bala Mah.%81,5
Zir Mah.%81,5
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Zir Mah.%81,5
Bala Mah.%81,5
Savat Mah.%84,8

Hacıbektaş seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Hacıbektaş’ta 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Hacıbektaş’ta 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %53,1 oyla CHP kazandı. İYİ Parti %35,1 ile ikinci oldu.

Hacıbektaş’ta kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Hacıbektaş’ta 3.837 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 12 sandıkta kullanıldı.

Hacıbektaş’ta 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %66,8, Recep Tayyip Erdoğan %30,5 oy aldı. İkinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %67,6 ile önde çıktı.

Hacıbektaş’ta 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

CHP %48,8, AK Parti %20,2, İYİ Parti %15,0, MHP %7,6, TİP %1,9.

Hacıbektaş’ın seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Hacıbektaş’ın sonucu Türkiye sonucundan ortalama 13,3 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Hacıbektaş’ta oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Hacıbektaş’ta oyların %41,6’i el değiştirdi; bu çok oynak bir seçmen davranışıdır. Net kayma Millet İttifakı lehine 23,1 puan.

Hacıbektaş’ta salıncak mahalle var mı?

2019 → 2024 yerel arasında Hacıbektaş’ta salıncak mahalle tanımına giren bir yer çıkmadı; seçmen davranışı istikrarlı.

Hacıbektaş’ta kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Hacıbektaş’ta etkin parti sayısı 2,45; yani iki partili bir yapı var. Birinci CHP ile ikinci İYİ Parti arasındaki fark 18,0 puan.

Hacıbektaş’ın geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Hacıbektaş’ta geçersiz oy oranı %4,36 (Nevşehir: %3,59). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 0 sandık var.

Hacıbektaş’ta olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Hacıbektaş’ta olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Hacıbektaş hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Hacıbektaş’ta CHP 5 kez birinci oldu.

Hacıbektaş’ın mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Hacıbektaş’taki 3 mahallenin 3 tanesinde CHP birinci çıktı.

Hacıbektaş’ın altın sandığı hangisi?

Hacıbektaş’ın 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Hacıbektaş, Zir Mah., 1012 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 1,59 puan saptı.

Hacıbektaş’ta seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %82,4 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Savat Mah. (%84,8), en düşük katılım Zir Mah. (%81,5).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Nevşehir il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.