Karaman Seçim Sonuçları
2014–2024 · il geneli ve ilçe ilçe · güncelleme 02.11.2026
Karaman’da 2024 yerel seçiminde il genel meclisi seçimini %36,7 oyla MHP kazandı. AK Parti %29,6 ile ikinci oldu. MHP, 2019’a göre oyunu 7,9 puan artırdı. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Karaman’da Recep Tayyip Erdoğan %65,9 oy aldı (Türkiye: %52,2).

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.
Tüm iller listesiSon seçim sonuçları
Karaman sonuçları Türkiye geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Seçim analizi
Karaman’ın seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.
2019 → 2024 yerel arasında Karaman’da oyların %20,0’i el değiştirdi (çok oynak). Net kayma MHP lehine 10,1 puan.
| İlçe | Önce → sonra birinci | Kayma | Fark |
|---|---|---|---|
| Başyayla | AK Parti → MHP | 25,9 | 0,3 |
| Ermenek | AK Parti (aynı) | 25,8 | 2,0 |
| Merkez | AK Parti → MHP | 19,9 | 12,6 |
Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan ilçeler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.
2014–2024 seçim geçmişi
Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.
İlçe ilçe sonuçlar
2024 yerel seçiminde Karaman’daki her ilçenin belediye başkanlığı sonucu.
| İlçe | Kazanan | Katılım |
|---|---|---|
| Ayrancı | MHP %37,3 | %89,1 |
| Başyayla | AK Parti %52,6 | %85,9 |
| Ermenek | CHP %55,8 | %84,0 |
| Kazımkarabekir | AK Parti %32,0 | %87,7 |
| Merkez | MHP %49,3 | %78,5 |
| Sarıveliler | AK Parti %52,6 | %90,4 |
Altın sandık
Karaman’ın 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.
Partilerin kaleleri
2024 yerel seçiminde partilerin Karaman’da en güçlü ve en zayıf olduğu ilçeler (aday gösterilmeyen yerler hariç).
Seçime katılım
Karaman seçimleri hakkında sık sorulan sorular
Karaman’da 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?
Karaman’da 2024 yerel seçiminde il genel meclisi seçimini %36,7 oyla MHP kazandı. AK Parti %29,6 ile ikinci oldu.
Karaman’da kaç seçmen ve kaç sandık var?
2024 yerel seçiminde Karaman’da 190.023 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 714 sandıkta kullanıldı.
Karaman’da 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?
Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %61,3, Kemal Kılıçdaroğlu %30,2 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %65,9 ile önde çıktı.
Karaman’da 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?
AK Parti %40,6, CHP %19,0, MHP %18,1, İYİ Parti %11,0, BBP %2,7.
Karaman’ın seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?
2023 genel seçimlerinde Karaman’ın sonucu Türkiye sonucundan ortalama 8,5 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.
Karaman’da oylar ne kadar kaydı?
2019 → 2024 yerel arasında Karaman’da oyların %20,0’i el değiştirdi; bu çok oynak bir seçmen davranışıdır. Net kayma MHP lehine 10,1 puan. 2 ilçede birinci parti değişti.
Karaman’da salıncak ilçe var mı?
Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 3 salıncak ilçe var; en oynakları Başyayla, Ermenek, Merkez.
Karaman’da kaç parti fiilen yarışıyor?
2024 yerel seçiminde Karaman’da etkin parti sayısı 3,68; yani çok partili bir yapı var. Birinci MHP ile ikinci AK Parti arasındaki fark 7,2 puan.
Karaman’da yüksek katılım hangi partiye yaradı?
2024 yerel seçiminde Karaman’da katılım ile partilerin oy oranı arasında belirgin bir ilişki görülmedi.
Karaman’ın geçersiz oy oranı kaç?
2024 yerel seçiminde Karaman’da geçersiz oy oranı %4,89 (Türkiye: %4,58). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 7 sandık var.
Karaman’da olağan dışı sandık var mı?
2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Karaman’da olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.
Karaman hangi partinin kalesi?
Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Karaman’da AK Parti 4 kez, MHP 1 kez birinci oldu.
Karaman’ın ilçelerinde 2024’te hangi parti kazandı?
2024 yerel seçiminde Karaman’daki 6 ilçenin 3 tanesinde AK Parti, 2 tanesinde MHP, 1 tanesinde CHP birinci çıktı.
Karaman’ın altın sandığı hangisi?
Karaman’ın 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Merkez, Yunuskent Mah., 1355 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,48 puan saptı.
Karaman’da MHP en çok hangi ilçede oy aldı?
2024 yerel seçiminde MHP en yüksek oyu Merkez (%49,3) ilçesinde, en düşük oyu Ermenek (%17,1) ilçesinde aldı.
Karaman’da AK Parti en çok hangi ilçede oy aldı?
2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Sarıveliler (%52,6) ilçesinde, en düşük oyu Merkez (%24,1) ilçesinde aldı.
Karaman’da seçime katılım oranı kaç?
2024 yerel seçiminde katılım %82,2 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Sarıveliler (%90,4), en düşük katılım Merkez (%78,5).
Bir sonraki seçim ne zaman?
Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.
Karaman ilçelerinin seçim sonuçları
Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.
Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.
Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.