Sarıveliler Seçim Sonuçları

2014–2024 · Karaman · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Sarıveliler’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %52,6 oyla AK Parti kazandı. MHP %36,7 ile ikinci oldu. AK Parti, 2019’a göre oyunu 24,6 puan kaybetti. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Sarıveliler’de Recep Tayyip Erdoğan %53,1 oy aldı (Türkiye: %52,2).

2024 belediye başkanlığı kazananı
AK Parti
%52,6
2024 katılım
%90,4
yerel seçim
Seçmen
4.314
2024
Sandık
17
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Sarıveliler sonuçları Karaman geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıSarıveliler, Karaman · katılım %90,4SarıvelilerKaramanAK Parti%52,63%26,73MHP%36,72%44,38Yeniden Refah%5,10%3,39CHP%3,36%20,93Millet%0,58%0,20BTP%0,50%0,22Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurSarıveliler, Karaman · katılım %86,3SarıvelilerKaramanErdoğan%49,16%61,28Kılıçdaroğlu%44,42%30,17Sinan Oğan%5,52%7,91Muharrem İnce%0,90%0,64Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurSarıveliler, Karaman · katılım %83,9SarıvelilerKaramanErdoğan%53,09%65,88Kılıçdaroğlu%46,91%34,12Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiSarıveliler, Karaman · katılım %86,3SarıvelilerKaramanAK Parti%31,29%40,56CHP%27,97%19,03MHP%15,01%18,14İYİ Parti%14,87%11,03Yeniden Refah%1,83%2,28Zafer Partisi%1,58%1,89Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Sarıveliler’in seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Sarıveliler’de oyların %32,3’i el değiştirdi (çok oynak). Net kayma MHP lehine 25,2 puan.

2 salıncak mahalle1 mahallede birinci parti değişti10 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
Merkez Mah.AK Parti → MHP57,343,0
Ulucami Mah.AK Parti (aynı)36,32,4

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
BBP%49,7
AK Parti%46,0
MHP%1,5
Katılım %91,9
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%50,5
Muharrem İnce%29,6
Meral Akşener%18,2
Katılım %86,1
2018 MVMilletvekili
AK Parti%41,0
CHP%25,4
İYİ Parti%17,0
Katılım %86,1
2019 YerelYerel
AK Parti%77,2
MHP%10,9
CHP%9,6
Katılım %91,5
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%49,2
Kemal Kılıçdaroğlu%44,4
Sinan Oğan%5,5
Katılım %86,3
2023 MVMilletvekili
AK Parti%31,3
CHP%28,0
MHP%15,0
Katılım %86,3
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%53,1
Kemal Kılıçdaroğlu%46,9
Katılım %83,9
2024 YerelYerel
AK Parti%52,6
MHP%36,7
Yeniden Refah%5,1
Katılım %90,4

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Sarıveliler’deki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Adiller Mah.AK Parti %52,9%90,2
Baş Mah.AK Parti %77,2%92,9
Cukurbag Mah.AK Parti %59,9%91,3
Cumhuriyet Mah.AK Parti %64,8%94,1
Esentepe Mah.CHP %88,4%93,4
Goksu Mah.AK Parti %85,7%87,8
Gulpazar Mah.AK Parti %77,9%91,4
Gunder Mah.CHP %71,3%91,3
Karakaya Mah.AK Parti %66,1%90,2
Küçük Karapınar Mah.AK Parti %57,0%79,1
Mençek Mah.CHP %45,4%88,7
Merkez Mah.MHP %68,6%88,1
Ortaköy Mah.AK Parti %54,7%92,4
Turcalar Mah.AK Parti %47,2%97,1
Ulucami Mah.AK Parti %49,7%92,8
Yeşilyurt Mah.AK Parti %67,9%93,2
Yeşilyurt Mah.AK Parti %74,7%87,2
Yildiz Mah.AK Parti %73,3%83,0
Çakıllar Mah.AK Parti %63,3%95,9

Altın sandık

Sarıveliler’in 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Sarıveliler’de en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

AK Parti
En güçlü
Çakıllar Mah.%63,3
Cukurbag Mah.%59,9
Küçük Karapınar Mah.%57,0
En zayıf
Esentepe Mah.%7,5
Merkez Mah.%25,6
Turcalar Mah.%47,2
MHP
En güçlü
Merkez Mah.%68,6
Ulucami Mah.%47,2
Çakıllar Mah.%34,3
En zayıf
Cukurbag Mah.%0,7
Esentepe Mah.%3,9
Turcalar Mah.%24,9
Yeniden Refah
En güçlü
Turcalar Mah.%25,9
Ortaköy Mah.%12,5
Adiller Mah.%5,8
En zayıf
Ulucami Mah.%0,4
Çakıllar Mah.%0,6
Küçük Karapınar Mah.%1,0

Seçime katılım

2024 Yerel%90,4 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%86,3 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%83,9 / TR %84,1
2019 Yerel%91,5 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Turcalar Mah.%97,1
Çakıllar Mah.%95,9
Esentepe Mah.%93,4
Ulucami Mah.%92,8
Ortaköy Mah.%92,4
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Küçük Karapınar Mah.%79,1
Merkez Mah.%88,1
Adiller Mah.%90,2
Cukurbag Mah.%91,3
Ortaköy Mah.%92,4

Sarıveliler seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Sarıveliler’de 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Sarıveliler’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %52,6 oyla AK Parti kazandı. MHP %36,7 ile ikinci oldu.

Sarıveliler’de kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Sarıveliler’de 4.314 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 17 sandıkta kullanıldı.

Sarıveliler’de 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %49,2, Kemal Kılıçdaroğlu %44,4 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %53,1 ile önde çıktı.

Sarıveliler’de 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

AK Parti %31,3, CHP %28,0, MHP %15,0, İYİ Parti %14,9, Yeniden Refah %1,8.

Sarıveliler’in seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Sarıveliler’in sonucu Türkiye sonucundan ortalama 1,6 puan farklıydı; yani Türkiye geneline çok benziyor.

Sarıveliler’de oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Sarıveliler’de oyların %32,3’i el değiştirdi; bu çok oynak bir seçmen davranışıdır. Net kayma MHP lehine 25,2 puan. 1 mahallede birinci parti değişti.

Sarıveliler’de salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 2 salıncak mahalle var; en oynakları Merkez Mah., Ulucami Mah..

Sarıveliler’de kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Sarıveliler’de etkin parti sayısı 2,41; yani iki partili bir yapı var. Birinci AK Parti ile ikinci MHP arasındaki fark 15,9 puan.

Sarıveliler’in geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Sarıveliler’de geçersiz oy oranı %5,72 (Karaman: %4,27). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 0 sandık var.

Sarıveliler’de olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Sarıveliler’de olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Sarıveliler hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Sarıveliler’de AK Parti 4 kez, BBP 1 kez birinci oldu.

Sarıveliler’in mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Sarıveliler’deki 19 mahallenin 15 tanesinde AK Parti, 3 tanesinde CHP, 1 tanesinde MHP birinci çıktı.

Sarıveliler’in altın sandığı hangisi?

Sarıveliler’in 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Sarıveliler, Ulucami Mah., 1016 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 4,13 puan saptı. Üç sandıklık küme ise sonucu 2,39 puan sapmayla verdi.

Sarıveliler’de AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Çakıllar (%63,3) mahallesinde, en düşük oyu Esentepe (%7,5) mahallesinde aldı.

Sarıveliler’de MHP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde MHP en yüksek oyu Merkez (%68,6) mahallesinde, en düşük oyu Cukurbag (%0,7) mahallesinde aldı.

Sarıveliler’de seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %90,4 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Turcalar Mah. (%97,1), en düşük katılım Küçük Karapınar Mah. (%79,0).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Karaman il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.