Ermenek Seçim Sonuçları

2014–2024 · Karaman · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Ermenek’te 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %55,8 oyla CHP kazandı. AK Parti %24,2 ile ikinci oldu. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Ermenek’te Recep Tayyip Erdoğan %56,9 oy aldı (Türkiye: %52,2).

2024 belediye başkanlığı kazananı
CHP
%55,8
2024 katılım
%84,0
yerel seçim
Seçmen
8.013
2024
Sandık
35
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Ermenek sonuçları Karaman geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıErmenek, Karaman · katılım %84,0ErmenekKaramanCHP%55,76%20,93AK Parti%24,24%26,73MHP%17,11%44,38Yeniden Refah%1,02%3,39İYİ Parti%0,80%1,50Saadet%0,30%1,10Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurErmenek, Karaman · katılım %87,9ErmenekKaramanErdoğan%52,10%61,28Kılıçdaroğlu%39,47%30,17Sinan Oğan%7,46%7,91Muharrem İnce%0,97%0,64Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurErmenek, Karaman · katılım %84,4ErmenekKaramanErdoğan%56,92%65,88Kılıçdaroğlu%43,08%34,12Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiErmenek, Karaman · katılım %87,9ErmenekKaramanAK Parti%32,58%40,56CHP%23,48%19,03MHP%16,55%18,14İYİ Parti%16,23%11,03BBP%3,30%2,69Zafer Partisi%1,50%1,89Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Ermenek’in seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Ermenek’te oyların %13,0’i el değiştirdi (hareketli). Net kayma Millet İttifakı lehine 7,0 puan. İttifaklar blok olarak karşılaştırıldı.

1 salıncak mahalle1 mahallede birinci parti değişti9 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
Güllük Mah.AK Parti → Millet İttifakı21,323,9

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
AK Parti%49,3
MHP%40,8
CHP%7,5
Katılım %87,9
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%53,6
Muharrem İnce%24,9
Meral Akşener%19,7
Katılım %86,9
2018 MVMilletvekili
AK Parti%43,1
CHP%20,9
İYİ Parti%19,0
Katılım %86,9
2019 YerelYerel
İYİ Parti%55,3
AK Parti%37,0
MHP%7,1
Katılım %85,5
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%52,1
Kemal Kılıçdaroğlu%39,5
Sinan Oğan%7,5
Katılım %87,9
2023 MVMilletvekili
AK Parti%32,6
CHP%23,5
MHP%16,6
Katılım %87,9
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%56,9
Kemal Kılıçdaroğlu%43,1
Katılım %84,4
2024 YerelYerel
CHP%55,8
AK Parti%24,2
MHP%17,1
Katılım %84,0

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Ermenek’teki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Akcamescit Mah.CHP %46,8%120,3
Aralik Mah.CHP %44,2%91,7
Başpınar Mah.CHP %63,6%89,0
Bucak Mah.CHP %49,3%96,1
Cami Mah.MHP %40,1%88,2
Catalbadem Mah.CHP %51,6%89,7
Değirmenlik Mah.CHP %52,1%83,6
Gokceler Mah.AK Parti %49,3%98,0
Güllük Mah.CHP %52,5%83,4
Gülpazar Mah.CHP %48,4%106,2
Habib Mah.MHP %45,9%91,6
Karalar Mah.AK Parti %51,0%106,3
Kebendibi Mah.CHP %38,1%103,1
Keçipazar Mah.CHP %66,7%94,2
Keşillik Mah.CHP %56,3%91,2
Kislacik Mah.MHP %41,5%97,0
Merkez Mah.AK Parti %55,0%93,4
Meydan Mah.CHP %59,0%84,4
Oda Mah.MHP %41,4%89,7
Orta Mah.CHP %55,9%84,7

Altın sandık

Ermenek’in 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Ermenek’te en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

CHP
En güçlü
Meydan Mah.%59,0
Seyran Mah.%57,6
Taşbaşı Mah.%56,8
En zayıf
Pinargozu Mah.%5,5
Oda Mah.%12,4
Habib Mah.%14,4
AK Parti
En güçlü
Merkez Mah.%55,0
Catalbadem Mah.%46,7
Pinargozu Mah.%42,7
En zayıf
Taşbaşı Mah.%20,6
Meydan Mah.%20,7
Aralik Mah.%22,0
MHP
En güçlü
Pinargozu Mah.%47,1
Habib Mah.%45,9
Oda Mah.%41,4
En zayıf
Merkez Mah.%0,9
Catalbadem Mah.%1,2
Çınarlısu Mah.%13,2

Seçime katılım

2024 Yerel%84,0 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%87,9 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%84,4 / TR %84,1
2019 Yerel%85,5 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Merkez Mah.%93,4
Yenimahalle Mah.%93,4
Pinargozu Mah.%92,5
Aralik Mah.%91,7
Habib Mah.%91,6
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Seyran Mah.%79,4
Taşbaşı Mah.%83,4
Güllük Mah.%83,4
Değirmenlik Mah.%83,6
Meydan Mah.%84,4

Ermenek seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Ermenek’te 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Ermenek’te 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %55,8 oyla CHP kazandı. AK Parti %24,2 ile ikinci oldu.

Ermenek’te kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Ermenek’te 8.013 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 35 sandıkta kullanıldı.

Ermenek’te 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %52,1, Kemal Kılıçdaroğlu %39,5 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %56,9 ile önde çıktı.

Ermenek’te 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

AK Parti %32,6, CHP %23,5, MHP %16,6, İYİ Parti %16,2, BBP %3,3.

Ermenek’in seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Ermenek’in sonucu Türkiye sonucundan ortalama 3,8 puan farklıydı; yani Türkiye geneline kısmen benziyor.

Ermenek’te oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Ermenek’te oyların %13,0’i el değiştirdi; bu hareketli bir seçmen davranışıdır. Net kayma Millet İttifakı lehine 7,0 puan. 1 mahallede birinci parti değişti.

Ermenek’te salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 1 salıncak mahalle var; en oynakları Güllük Mah..

Ermenek’te kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Ermenek’te etkin parti sayısı 2,51; yani çok partili bir yapı var. Birinci CHP ile ikinci AK Parti arasındaki fark 31,5 puan.

Ermenek’in geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Ermenek’te geçersiz oy oranı %4,8 (Karaman: %4,27). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 0 sandık var.

Ermenek’te olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Ermenek’te olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Ermenek hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Ermenek’te AK Parti 3 kez, İYİ Parti 1 kez, CHP 1 kez birinci oldu.

Ermenek’in mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Ermenek’teki 32 mahallenin 19 tanesinde CHP, 7 tanesinde MHP, 6 tanesinde AK Parti birinci çıktı.

Ermenek’in altın sandığı hangisi?

Ermenek’in 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Ermenek, Meydan Mah., 1016 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,35 puan saptı.

Ermenek’te CHP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde CHP en yüksek oyu Meydan (%59,0) mahallesinde, en düşük oyu Pinargozu (%5,5) mahallesinde aldı.

Ermenek’te AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Merkez (%55,0) mahallesinde, en düşük oyu Taşbaşı (%20,6) mahallesinde aldı.

Ermenek’te seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %84,0 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Merkez Mah. (%93,4), en düşük katılım Seyran Mah. (%79,4).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Karaman il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.