Kazımkarabekir Seçim Sonuçları

2014–2024 · Karaman · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Kazımkarabekir’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %32,0 oyla AK Parti kazandı. MHP %31,0 ile ikinci oldu. AK Parti, 2019’a göre oyunu 13,1 puan kaybetti. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Kazımkarabekir’de Recep Tayyip Erdoğan %73,0 oy aldı (Türkiye: %52,2).

2024 belediye başkanlığı kazananı
AK Parti
%32,0
2024 katılım
%87,7
yerel seçim
Seçmen
2.400
2024
Sandık
10
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Kazımkarabekir sonuçları Karaman geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıKazımkarabekir, Karaman · katılım %87,7KazımkarabekirKaramanAK Parti%31,96%26,73MHP%31,01%44,38CHP%16,48%20,93İYİ Parti%13,53%1,50Yeniden Refah%5,11%3,39Saadet%1,25%1,10Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurKazımkarabekir, Karaman · katılım %91,2KazımkarabekirKaramanErdoğan%68,85%61,28Kılıçdaroğlu%22,87%30,17Sinan Oğan%7,66%7,91Muharrem İnce%0,62%0,64Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurKazımkarabekir, Karaman · katılım %89,1KazımkarabekirKaramanErdoğan%72,95%65,88Kılıçdaroğlu%27,05%34,12Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiKazımkarabekir, Karaman · katılım %91,2KazımkarabekirKaramanAK Parti%51,51%40,56MHP%16,31%18,14CHP%14,26%19,03İYİ Parti%8,52%11,03Yeniden Refah%3,06%2,28Zafer Partisi%1,53%1,89Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Kazımkarabekir’in seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Kazımkarabekir’de oyların %32,3’i el değiştirdi (çok oynak). Net kayma AK Parti lehine 2,9 puan.

6 salıncak mahalle3 mahallede birinci parti değişti8 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
Pazar Mah.MHP (aynı)39,42,4
Subaşı Mah.MHP (aynı)36,60,5
Oba Mah.MHP → AK Parti36,410,4
Boyacı Mah.MHP → AK Parti35,54,7
Eminettin Mah.AK Parti (aynı)25,61,6
Emsalhayat Mah.MHP → AK Parti23,71,2

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
AK Parti%56,5
MHP%40,0
CHP%2,3
Katılım %93,1
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%72,4
Muharrem İnce%14,2
Meral Akşener%12,0
Katılım %91,0
2018 MVMilletvekili
AK Parti%61,6
MHP%14,1
CHP%11,6
Katılım %90,9
2019 YerelYerel
MHP%50,0
AK Parti%45,1
CHP%3,0
Katılım %90,9
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%68,9
Kemal Kılıçdaroğlu%22,9
Sinan Oğan%7,7
Katılım %91,2
2023 MVMilletvekili
AK Parti%51,5
MHP%16,3
CHP%14,3
Katılım %91,2
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%73,0
Kemal Kılıçdaroğlu%27,1
Katılım %89,1
2024 YerelYerel
AK Parti%32,0
MHP%31,0
CHP%16,5
Katılım %87,7

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Kazımkarabekir’deki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Boyacı Mah.AK Parti %32,8%87,4
Eminettin Mah.AK Parti %36,2%87,9
Emsalhayat Mah.AK Parti %37,2%91,8
Oba Mah.AK Parti %33,7%82,0
Pazar Mah.MHP %29,3%88,1
Selçuklu Mah.AK Parti %36,3%91,2
Subaşı Mah.MHP %28,5%84,8
Timsal Mah.MHP %34,5%85,6

Altın sandık

Kazımkarabekir’in 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Seçime katılım

2024 Yerel%87,7 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%91,2 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%89,1 / TR %84,1
2019 Yerel%90,9 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Emsalhayat Mah.%91,8
Pazar Mah.%88,1
Timsal Mah.%85,6
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Timsal Mah.%85,6
Pazar Mah.%88,1
Emsalhayat Mah.%91,8

Kazımkarabekir seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Kazımkarabekir’de 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Kazımkarabekir’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %32,0 oyla AK Parti kazandı. MHP %31,0 ile ikinci oldu.

Kazımkarabekir’de kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Kazımkarabekir’de 2.400 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 10 sandıkta kullanıldı.

Kazımkarabekir’de 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %68,8, Kemal Kılıçdaroğlu %22,9 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %73,0 ile önde çıktı.

Kazımkarabekir’de 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

AK Parti %51,5, MHP %16,3, CHP %14,3, İYİ Parti %8,5, Yeniden Refah %3,1.

Kazımkarabekir’in seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Kazımkarabekir’in sonucu Türkiye sonucundan ortalama 12,9 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Kazımkarabekir’de oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Kazımkarabekir’de oyların %32,3’i el değiştirdi; bu çok oynak bir seçmen davranışıdır. Net kayma AK Parti lehine 2,9 puan. 3 mahallede birinci parti değişti.

Kazımkarabekir’de salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 6 salıncak mahalle var; en oynakları Pazar Mah., Subaşı Mah., Oba Mah..

Kazımkarabekir’de kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Kazımkarabekir’de etkin parti sayısı 4,06; yani çok partili bir yapı var. Birinci AK Parti ile ikinci MHP arasındaki fark 1,0 puan.

Kazımkarabekir’in geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Kazımkarabekir’de geçersiz oy oranı %5,18 (Karaman: %4,27). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 0 sandık var.

Kazımkarabekir’de olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Kazımkarabekir’de olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Kazımkarabekir hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Kazımkarabekir’de AK Parti 4 kez, MHP 1 kez birinci oldu.

Kazımkarabekir’in mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Kazımkarabekir’deki 8 mahallenin 5 tanesinde AK Parti, 3 tanesinde MHP birinci çıktı.

Kazımkarabekir’in altın sandığı hangisi?

Kazımkarabekir’in 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Kazımkarabekir, Selçuklu Mah., 1008 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 2,65 puan saptı. Üç sandıklık küme ise sonucu 0,59 puan sapmayla verdi.

Kazımkarabekir’de seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %87,7 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Emsalhayat Mah. (%91,8), en düşük katılım Timsal Mah. (%85,6).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Karaman il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.