Hakkari Seçim Sonuçları

2014–2024 · il geneli ve ilçe ilçe · güncelleme 02.11.2026

Hakkari’de 2024 yerel seçiminde il genel meclisi seçimini %54,1 oyla DEM Parti kazandı. AK Parti %28,3 ile ikinci oldu. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Hakkari’de Kemal Kılıçdaroğlu %71,3 oy aldı (Türkiye: %47,8).

2024 il genel meclisi kazananı
DEM Parti
%54,1
2024 katılım
%73,7
yerel seçim
Seçmen
195.827
2024
Sandık
658
5 ilçe
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Hakkari sonuçları Türkiye geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · il genel meclisiHakkari · katılım %73,7HakkariTürkiyeDEM Parti%54,11%5,72AK Parti%28,32%35,57Yeniden Refah%8,09%6,21CHP%2,69%37,90MHP%1,49%5,01HÜDA PAR%1,17%0,55Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurHakkari · katılım %84,8HakkariTürkiyeKılıçdaroğlu%71,47%44,88Erdoğan%25,18%49,52Sinan Oğan%2,95%5,17Muharrem İnce%0,41%0,43Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurHakkari · katılım %79,4HakkariTürkiyeKılıçdaroğlu%71,29%47,82Erdoğan%28,71%52,18Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiHakkari · katılım %84,8HakkariTürkiyeYeşil Sol Parti%64,40%8,85AK Parti%20,34%35,39CHP%6,87%25,22MHP%2,97%10,00Yeniden Refah%2,02%2,79Memleket%0,85%0,93Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Hakkari’nin seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Hakkari’de oyların %13,9’i el değiştirdi (hareketli). Net kayma DEM Parti lehine 3,6 puan.

1 salıncak ilçe2 ilçede birinci parti değişti6 ilçe karşılaştırıldı
Salıncak ilçeler
İlçeÖnce → sonra birinciKaymaFark
DerecikAK Parti → Yeniden Refah62,07,8

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan ilçeler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
BDP%69,3
AK Parti%24,6
BBP%2,9
Katılım %83,4
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Selahattin Demirtaş%70,8
Recep Tayyip Erdoğan%22,8
Muharrem İnce%4,8
Katılım %83,4
2018 MVMilletvekili
HDP%71,8
AK Parti%18,8
MHP%3,5
Katılım %83,3
2019 YerelYerel
HDP%56,1
AK Parti%37,5
CHP%4,7
Katılım %79,6
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Kemal Kılıçdaroğlu%71,5
Recep Tayyip Erdoğan%25,2
Sinan Oğan%3,0
Katılım %84,8
2023 MVMilletvekili
Yeşil Sol Parti%64,4
AK Parti%20,3
CHP%6,9
Katılım %84,8
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Kemal Kılıçdaroğlu%71,3
Recep Tayyip Erdoğan%28,7
Katılım %79,4
2024 YerelYerel
DEM Parti%54,1
AK Parti%28,3
Yeniden Refah%8,1
Katılım %73,7

İlçe ilçe sonuçlar

2024 yerel seçiminde Hakkari’deki her ilçenin belediye başkanlığı sonucu.

İlçeKazananKatılım
DerecikYeniden Refah %54,4%83,8
MerkezDEM Parti %48,9%78,8
YüksekovaDEM Parti %78,8%68,7
ÇukurcaAK Parti %31,5%62,1
ŞemdinliAK Parti %48,2%72,7

Altın sandık

Hakkari’nin 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Hakkari’de en güçlü ve en zayıf olduğu ilçeler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

DEM Parti
En güçlü
Yüksekova%78,8
Merkez%48,9
Şemdinli%44,4
En zayıf
Çukurca%29,4
Şemdinli%44,4
Merkez%48,9
AK Parti
En güçlü
Şemdinli%48,2
Merkez%46,6
Derecik%40,5
En zayıf
Yüksekova%10,9
Çukurca%31,5
Derecik%40,5
Yeniden Refah
En güçlü
Derecik%54,4
Şemdinli%3,2
Yüksekova%2,6
En zayıf
Merkez%0,8
Çukurca%2,6
Yüksekova%2,6

Seçime katılım

2024 Yerel%73,7 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%84,8 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%79,4 / TR %84,1
2019 Yerel%79,6 / TR %84,7
En yüksek katılım (ilçe, 2024)
Derecik%83,8
Merkez%78,8
Şemdinli%72,7
Yüksekova%68,7
Çukurca%62,1
En düşük katılım (ilçe, 2024)
Çukurca%62,1
Yüksekova%68,7
Şemdinli%72,7
Merkez%78,8
Derecik%83,8

Hakkari seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Hakkari’de 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Hakkari’de 2024 yerel seçiminde il genel meclisi seçimini %54,1 oyla DEM Parti kazandı. AK Parti %28,3 ile ikinci oldu.

Hakkari’de kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Hakkari’de 195.827 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 658 sandıkta kullanıldı.

Hakkari’de 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %71,5, Recep Tayyip Erdoğan %25,2 oy aldı. İkinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %71,3 ile önde çıktı.

Hakkari’de 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

Yeşil Sol Parti %64,4, AK Parti %20,3, CHP %6,9, MHP %3,0, Yeniden Refah %2,0.

Hakkari’nin seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Hakkari’nin sonucu Türkiye sonucundan ortalama 18,7 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Hakkari’de oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Hakkari’de oyların %13,9’i el değiştirdi; bu hareketli bir seçmen davranışıdır. Net kayma DEM Parti lehine 3,6 puan. 2 ilçede birinci parti değişti.

Hakkari’de salıncak ilçe var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 1 salıncak ilçe var; en oynakları Derecik.

Hakkari’de kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Hakkari’de etkin parti sayısı 2,63; yani çok partili bir yapı var. Birinci DEM Parti ile ikinci AK Parti arasındaki fark 25,8 puan.

Hakkari’de yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde Hakkari’de katılım ile partilerin oy oranı arasında belirgin bir ilişki görülmedi.

Hakkari’nin geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Hakkari’de geçersiz oy oranı %7,21 (Türkiye: %4,58). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 5 sandık var.

Hakkari’de olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Hakkari’de olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Hakkari hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Hakkari’de HDP 2 kez, BDP 1 kez, Yeşil Sol Parti 1 kez, DEM Parti 1 kez birinci oldu.

Hakkari’nin ilçelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Hakkari’deki 5 ilçenin 2 tanesinde AK Parti, 2 tanesinde DEM Parti, 1 tanesinde Yeniden Refah birinci çıktı.

Hakkari’nin altın sandığı hangisi?

Hakkari’nin 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Yüksekova, Yeni Mah., 1155 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 1,75 puan saptı. Üç sandıklık küme ise sonucu 0,62 puan sapmayla verdi.

Hakkari’de DEM Parti en çok hangi ilçede oy aldı?

2024 yerel seçiminde DEM Parti en yüksek oyu Yüksekova (%78,8) ilçesinde, en düşük oyu Çukurca (%29,4) ilçesinde aldı.

Hakkari’de AK Parti en çok hangi ilçede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Şemdinli (%48,2) ilçesinde, en düşük oyu Yüksekova (%10,9) ilçesinde aldı.

Hakkari’de seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %73,7 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Derecik (%83,8), en düşük katılım Çukurca (%62,1).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Hakkari ilçelerinin seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.