Merkez Seçim Sonuçları

2014–2024 · Hakkari · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Merkez’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %48,9 oyla DEM Parti kazandı. AK Parti %46,6 ile ikinci oldu. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Merkez’de Kemal Kılıçdaroğlu %75,5 oy aldı (Türkiye: %47,8).

2024 belediye başkanlığı kazananı
DEM Parti
%48,9
2024 katılım
%78,8
yerel seçim
Seçmen
39.712
2024
Sandık
121
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Merkez sonuçları Hakkari geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıMerkez, Hakkari · katılım %78,8MerkezHakkariDEM Parti%48,93%53,21AK Parti%46,59%32,10CHP%1,43%2,54Yeniden Refah%0,75%6,88Zafer Partisi%0,73%0,88DEVA%0,42%0,14Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurMerkez, Hakkari · katılım %86,6MerkezHakkariKılıçdaroğlu%76,16%71,47Erdoğan%21,03%25,18Sinan Oğan%2,55%2,95Muharrem İnce%0,27%0,41Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurMerkez, Hakkari · katılım %80,2MerkezHakkariKılıçdaroğlu%75,52%71,29Erdoğan%24,48%28,71Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiMerkez, Hakkari · katılım %86,6MerkezHakkariYeşil Sol Parti%68,42%64,40AK Parti%14,90%20,34CHP%8,21%6,87Yeniden Refah%3,26%2,02MHP%2,34%2,97Memleket%0,62%0,85Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Merkez’in seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Merkez’de oyların %15,2’i el değiştirdi (hareketli). Net kayma AK Parti lehine 12,4 puan.

6 salıncak mahalle7 mahallede birinci parti değişti15 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
Karşıyaka Mah.DEM Parti → AK Parti32,113,6
Halife Derviş Mah.DEM Parti → AK Parti24,92,5
Kıran Mah.DEM Parti → AK Parti23,00,1
Sümbül Mah.DEM Parti → AK Parti22,36,4
Gazi Mah.DEM Parti (aynı)20,61,4
Merzan Mah.DEM Parti → AK Parti20,12,8

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
BDP%66,8
AK Parti%26,1
BTP%2,5
Katılım %82,4
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Selahattin Demirtaş%72,9
Recep Tayyip Erdoğan%19,7
Muharrem İnce%5,7
Katılım %86,0
2018 MVMilletvekili
HDP%74,5
AK Parti%15,4
MHP%3,7
Katılım %85,9
2019 YerelYerel
HDP%60,9
AK Parti%33,8
CHP%2,6
Katılım %82,6
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Kemal Kılıçdaroğlu%76,2
Recep Tayyip Erdoğan%21,0
Sinan Oğan%2,6
Katılım %86,6
2023 MVMilletvekili
Yeşil Sol Parti%68,4
AK Parti%14,9
CHP%8,2
Katılım %86,6
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Kemal Kılıçdaroğlu%75,5
Recep Tayyip Erdoğan%24,5
Katılım %80,2
2024 YerelYerel
DEM Parti%48,9
AK Parti%46,6
CHP%1,4
Katılım %78,8

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Merkez’deki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Bağlar Mah.DEM Parti %54,3%82,1
Berçelan Mah.AK Parti %48,8%78,5
Biçer Mah.DEM Parti %59,9%83,1
Bulak Mah.AK Parti %52,4%71,1
Dağgöl Mah.DEM Parti %52,9%80,6
Gazi Mah.DEM Parti %48,5%77,6
Hakkari Kapali Ceza Infaz Kurumu Mah.DEM Parti %57,1%160,0
Halife Derviş Mah.AK Parti %48,6%80,6
Karşıyaka Mah.AK Parti %54,3%81,8
Keklikpınar Mah.DEM Parti %62,5%81,0
Kıran Mah.AK Parti %48,1%80,2
Medrese Mah.AK Parti %48,3%79,6
Merzan Mah.AK Parti %49,2%80,7
Pehlivan Mah.DEM Parti %51,8%76,5
Sümbül Mah.AK Parti %51,6%76,6
Yeni Mah.AK Parti %49,9%78,6

Altın sandık

Merkez’in 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Merkez’de en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

DEM Parti
En güçlü
Keklikpınar Mah.%62,5
Biçer Mah.%59,9
Bağlar Mah.%54,3
En zayıf
Bulak Mah.%39,8
Karşıyaka Mah.%40,7
Sümbül Mah.%45,2
AK Parti
En güçlü
Karşıyaka Mah.%54,3
Bulak Mah.%52,4
Sümbül Mah.%51,6
En zayıf
Keklikpınar Mah.%34,1
Biçer Mah.%37,3
Bağlar Mah.%42,4

Seçime katılım

2024 Yerel%78,8 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%86,6 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%80,2 / TR %84,1
2019 Yerel%82,6 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Biçer Mah.%83,1
Bağlar Mah.%82,1
Karşıyaka Mah.%81,8
Keklikpınar Mah.%81,0
Merzan Mah.%80,7
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Bulak Mah.%71,1
Pehlivan Mah.%76,5
Sümbül Mah.%76,6
Gazi Mah.%77,6
Berçelan Mah.%78,5

Merkez seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Merkez’de 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Merkez’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %48,9 oyla DEM Parti kazandı. AK Parti %46,6 ile ikinci oldu.

Merkez’de kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Merkez’de 39.712 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 121 sandıkta kullanıldı.

Merkez’de 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %76,2, Recep Tayyip Erdoğan %21,0 oy aldı. İkinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %75,5 ile önde çıktı.

Merkez’de 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

Yeşil Sol Parti %68,4, AK Parti %14,9, CHP %8,2, Yeniden Refah %3,3, MHP %2,3.

Merkez’in seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Merkez’in sonucu Türkiye sonucundan ortalama 21,5 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Merkez’de oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Merkez’de oyların %15,2’i el değiştirdi; bu hareketli bir seçmen davranışıdır. Net kayma AK Parti lehine 12,4 puan. 7 mahallede birinci parti değişti.

Merkez’de salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 6 salıncak mahalle var; en oynakları Karşıyaka Mah., Halife Derviş Mah., Kıran Mah..

Merkez’de kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Merkez’de etkin parti sayısı 2,19; yani iki partili bir yapı var. Birinci DEM Parti ile ikinci AK Parti arasındaki fark 2,3 puan.

Merkez’de yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde sandıklar karşılaştırıldığında, katılımı 10 puan yüksek olan sandıklarda DEM Parti oyu ortalama 6,9 puan daha yüksek; AK Parti oyu ortalama 4,6 puan daha düşük. Bu bir ilişkidir, nedensellik değildir.

Merkez’in geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Merkez’de geçersiz oy oranı %5,03 (Hakkari: %6,91). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 0 sandık var.

Merkez’de olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Merkez’de olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Merkez hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Merkez’de HDP 2 kez, BDP 1 kez, Yeşil Sol Parti 1 kez, DEM Parti 1 kez birinci oldu.

Merkez’in mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Merkez’deki 16 mahallenin 9 tanesinde AK Parti, 7 tanesinde DEM Parti birinci çıktı.

Merkez’in altın sandığı hangisi?

Merkez’in 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Merkez, Berçelan Mah., 1011 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,47 puan saptı.

Merkez’de DEM Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde DEM Parti en yüksek oyu Keklikpınar (%62,5) mahallesinde, en düşük oyu Bulak (%39,8) mahallesinde aldı.

Merkez’de AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Karşıyaka (%54,3) mahallesinde, en düşük oyu Keklikpınar (%34,1) mahallesinde aldı.

Merkez’de seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %78,8 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Biçer Mah. (%83,1), en düşük katılım Bulak Mah. (%71,1).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Hakkari il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.