Derecik Seçim Sonuçları
2014–2024 · Hakkari · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026
Derecik’te 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %54,4 oyla Yeniden Refah kazandı. AK Parti %40,5 ile ikinci oldu. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Derecik’te Recep Tayyip Erdoğan %70,0 oy aldı (Türkiye: %52,2).

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.
Tüm iller listesiSon seçim sonuçları
Derecik sonuçları Hakkari geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Seçim analizi
Derecik’in seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.
2019 → 2024 yerel arasında Derecik’te oyların %57,3’i el değiştirdi (çok oynak). Net kayma Yeniden Refah lehine 55,1 puan.
| Mahalle | Önce → sonra birinci | Kayma | Fark |
|---|---|---|---|
| Güney Mah. | AK Parti → Yeniden Refah | 69,4 | 39,4 |
| Hacıbey Mah. | AK Parti → Yeniden Refah | 66,9 | 26,9 |
| Orta Mah. | AK Parti → Yeniden Refah | 57,7 | 15,6 |
| Balkaya Mah. | AK Parti → Yeniden Refah | 55,4 | 4,6 |
Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.
2014–2024 seçim geçmişi
Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.
Mahalle mahalle sonuçlar
2024 yerel seçiminde Derecik’teki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.
| Mahalle | Kazanan | Katılım |
|---|---|---|
| Balkaya Mah. | Yeniden Refah %47,0 | %82,9 |
| Güney Mah. | Yeniden Refah %68,7 | %85,3 |
| Gürmeşe Mah. | Yeniden Refah %51,1 | %74,7 |
| Hacıbey Mah. | Yeniden Refah %59,7 | %83,6 |
| Merkez Mah. | AK Parti %56,3 | %85,0 |
| Orta Mah. | Yeniden Refah %56,6 | %82,3 |
| Rize Mah. | Yeniden Refah %80,5 | %94,6 |
| Vapurtepe Mah. | Yeniden Refah %75,6 | %91,5 |
| Üçyan Mah. | AK Parti %77,0 | %93,4 |
Altın sandık
Derecik’in 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.
Partilerin kaleleri
2024 yerel seçiminde partilerin Derecik’te en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).
Seçime katılım
Derecik seçimleri hakkında sık sorulan sorular
Derecik’te 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?
Derecik’te 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %54,4 oyla Yeniden Refah kazandı. AK Parti %40,5 ile ikinci oldu.
Derecik’te kaç seçmen ve kaç sandık var?
2024 yerel seçiminde Derecik’te 8.523 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 29 sandıkta kullanıldı.
Derecik’te 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?
Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %65,8, Kemal Kılıçdaroğlu %30,0 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %70,0 ile önde çıktı.
Derecik’te 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?
AK Parti %56,0, Yeşil Sol Parti %22,4, MHP %8,2, CHP %7,4, Yeniden Refah %2,3.
Derecik’in seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?
2023 genel seçimlerinde Derecik’in sonucu Türkiye sonucundan ortalama 12,3 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.
Derecik’te oylar ne kadar kaydı?
2019 → 2024 yerel arasında Derecik’te oyların %57,3’i el değiştirdi; bu çok oynak bir seçmen davranışıdır. Net kayma Yeniden Refah lehine 55,1 puan. 4 mahallede birinci parti değişti.
Derecik’te salıncak mahalle var mı?
Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 4 salıncak mahalle var; en oynakları Güney Mah., Hacıbey Mah., Orta Mah..
Derecik’te kaç parti fiilen yarışıyor?
2024 yerel seçiminde Derecik’te etkin parti sayısı 2,17; yani iki partili bir yapı var. Birinci Yeniden Refah ile ikinci AK Parti arasındaki fark 13,9 puan.
Derecik’in geçersiz oy oranı kaç?
2024 yerel seçiminde Derecik’te geçersiz oy oranı %5,86 (Hakkari: %6,91). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 0 sandık var.
Derecik’te olağan dışı sandık var mı?
2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Derecik’te olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.
Derecik hangi partinin kalesi?
Son 3 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Derecik’te AK Parti 2 kez, Yeniden Refah 1 kez birinci oldu.
Derecik’in mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?
2024 yerel seçiminde Derecik’teki 9 mahallenin 7 tanesinde Yeniden Refah, 2 tanesinde AK Parti birinci çıktı.
Derecik’in altın sandığı hangisi?
Derecik’in 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Derecik, Orta Mah., 1023 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 1,8 puan saptı. Üç sandıklık küme ise sonucu 0,6 puan sapmayla verdi.
Derecik’te Yeniden Refah en çok hangi mahallede oy aldı?
2024 yerel seçiminde Yeniden Refah en yüksek oyu Rize (%80,5) mahallesinde, en düşük oyu Üçyan (%21,8) mahallesinde aldı.
Derecik’te AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?
2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Üçyan (%77,0) mahallesinde, en düşük oyu Rize (%18,1) mahallesinde aldı.
Derecik’te seçime katılım oranı kaç?
2024 yerel seçiminde katılım %83,8 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Rize Mah. (%94,6), en düşük katılım Gürmeşe Mah. (%74,7).
Bir sonraki seçim ne zaman?
Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.
Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.
Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.
Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.