Çukurca Seçim Sonuçları

2014–2024 · Hakkari · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Çukurca’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %31,5 oyla AK Parti kazandı. DEM Parti %29,4 ile ikinci oldu. AK Parti, 2019’a göre oyunu 24,2 puan kaybetti. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Çukurca’da Kemal Kılıçdaroğlu %68,6 oy aldı (Türkiye: %47,8).

2024 belediye başkanlığı kazananı
AK Parti
%31,5
2024 katılım
%62,1
yerel seçim
Seçmen
8.197
2024
Sandık
25
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Çukurca sonuçları Hakkari geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıÇukurca, Hakkari · katılım %62,1ÇukurcaHakkariAK Parti%31,54%32,10DEM Parti%29,40%53,21MHP%18,49%0,96Zafer Partisi%8,48%0,88CHP%7,94%2,54Yeniden Refah%2,55%6,88Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurÇukurca, Hakkari · katılım %79,4ÇukurcaHakkariKılıçdaroğlu%64,47%71,47Erdoğan%26,69%25,18Sinan Oğan%8,39%2,95Muharrem İnce%0,45%0,41Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurÇukurca, Hakkari · katılım %75,0ÇukurcaHakkariKılıçdaroğlu%68,64%71,29Erdoğan%31,36%28,71Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiÇukurca, Hakkari · katılım %79,4ÇukurcaHakkariYeşil Sol Parti%54,82%64,40AK Parti%21,28%20,34CHP%9,81%6,87MHP%8,12%2,97Memleket%2,49%0,85Yeniden Refah%1,44%2,02Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Çukurca’nın seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Çukurca’da oyların %11,4’i el değiştirdi (hareketli). Net kayma DEM Parti lehine 1,8 puan. İttifaklar blok olarak karşılaştırıldı.

1 salıncak mahalle0 mahallede birinci parti değişti3 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
Emirşaban Mah.Cumhur İttifakı (aynı)22,42,3

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
BDP%54,2
AK Parti%28,0
MHP%13,5
Katılım %85,3
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Selahattin Demirtaş%63,5
Recep Tayyip Erdoğan%26,8
Muharrem İnce%6,8
Katılım %72,6
2018 MVMilletvekili
HDP%64,0
AK Parti%16,5
MHP%11,1
Katılım %72,5
2019 YerelYerel
AK Parti%55,8
HDP%31,6
CHP%7,9
Katılım %69,0
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Kemal Kılıçdaroğlu%64,5
Recep Tayyip Erdoğan%26,7
Sinan Oğan%8,4
Katılım %79,4
2023 MVMilletvekili
Yeşil Sol Parti%54,8
AK Parti%21,3
CHP%9,8
Katılım %79,4
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Kemal Kılıçdaroğlu%68,6
Recep Tayyip Erdoğan%31,4
Katılım %75,0
2024 YerelYerel
AK Parti%31,5
DEM Parti%29,4
MHP%18,5
Katılım %62,1

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Çukurca’daki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Cumhuriyet Mah.DEM Parti %54,7%72,2
Emirşaban Mah.DEM Parti %41,2%64,9
Yeşil Çeşme Mah.AK Parti %35,4%58,5

Altın sandık

Çukurca’nın 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Seçime katılım

2024 Yerel%62,1 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%79,4 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%75,0 / TR %84,1
2019 Yerel%69,0 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Cumhuriyet Mah.%72,2
Emirşaban Mah.%64,9
Yeşil Çeşme Mah.%58,5
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Yeşil Çeşme Mah.%58,5
Emirşaban Mah.%64,9
Cumhuriyet Mah.%72,2

Çukurca seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Çukurca’da 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Çukurca’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %31,5 oyla AK Parti kazandı. DEM Parti %29,4 ile ikinci oldu.

Çukurca’da kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Çukurca’da 8.197 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 25 sandıkta kullanıldı.

Çukurca’da 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %64,5, Recep Tayyip Erdoğan %26,7 oy aldı. İkinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %68,6 ile önde çıktı.

Çukurca’da 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

Yeşil Sol Parti %54,8, AK Parti %21,3, CHP %9,8, MHP %8,1, Memleket %2,5.

Çukurca’nın seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Çukurca’nın sonucu Türkiye sonucundan ortalama 16,0 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Çukurca’da oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Çukurca’da oyların %11,4’i el değiştirdi; bu hareketli bir seçmen davranışıdır. Net kayma DEM Parti lehine 1,8 puan.

Çukurca’da salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 1 salıncak mahalle var; en oynakları Emirşaban Mah..

Çukurca’da kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Çukurca’da etkin parti sayısı 4,27; yani çok partili bir yapı var. Birinci AK Parti ile ikinci DEM Parti arasındaki fark 2,1 puan.

Çukurca’nın geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Çukurca’da geçersiz oy oranı %6,17 (Hakkari: %6,91). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 0 sandık var.

Çukurca’da olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Çukurca’da olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Çukurca hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Çukurca’da AK Parti 2 kez, BDP 1 kez, HDP 1 kez, Yeşil Sol Parti 1 kez birinci oldu.

Çukurca’nın mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Çukurca’daki 3 mahallenin 2 tanesinde DEM Parti, 1 tanesinde AK Parti birinci çıktı.

Çukurca’nın altın sandığı hangisi?

Çukurca’nın 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Çukurca, Yeşil Çeşme Mah., 1013 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 3,16 puan saptı. Üç sandıklık küme ise sonucu 1,58 puan sapmayla verdi.

Çukurca’da seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %62,1 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Cumhuriyet Mah. (%72,2), en düşük katılım Yeşil Çeşme Mah. (%58,5).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Hakkari il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.