Aksaray Seçim Sonuçları

2014–2024 · il geneli ve ilçe ilçe · güncelleme 02.11.2026

Aksaray’da 2024 yerel seçiminde il genel meclisi seçimini %37,3 oyla AK Parti kazandı. MHP %29,2 ile ikinci oldu. AK Parti, 2019’a göre oyunu 7,2 puan kaybetti. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Aksaray’da Recep Tayyip Erdoğan %75,4 oy aldı (Türkiye: %52,2).

2024 il genel meclisi kazananı
AK Parti
%37,3
2024 katılım
%78,1
yerel seçim
Seçmen
301.449
2024
Sandık
1.062
8 ilçe
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Aksaray sonuçları Türkiye geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · il genel meclisiAksaray · katılım %78,1AksarayTürkiyeAK Parti%37,33%35,57MHP%29,17%5,01İYİ Parti%14,17%3,78CHP%9,18%37,90Yeniden Refah%3,73%6,21BBP%2,05%0,44Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurAksaray · katılım %86,9AksarayTürkiyeErdoğan%71,53%49,52Kılıçdaroğlu%22,40%44,88Sinan Oğan%5,64%5,17Muharrem İnce%0,43%0,43Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurAksaray · katılım %84,1AksarayTürkiyeErdoğan%75,38%52,18Kılıçdaroğlu%24,62%47,82Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiAksaray · katılım %86,9AksarayTürkiyeAK Parti%43,73%35,39İYİ Parti%25,53%9,64MHP%21,16%10,00Yeniden Refah%2,61%2,79BBP%2,14%0,97Zafer Partisi%1,36%2,24Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Aksaray’ın seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Aksaray’da oyların %12,8’i el değiştirdi (hareketli). Net kayma MHP lehine 1,2 puan.

3 salıncak ilçe2 ilçede birinci parti değişti9 ilçe karşılaştırıldı
Salıncak ilçeler
İlçeÖnce → sonra birinciKaymaFark
GülağaçAK Parti (aynı)32,30,9
OrtaköyAK Parti → MHP27,020,2
AğaçörenAK Parti (aynı)18,92,0

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan ilçeler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
AK Parti%54,4
MHP%30,6
CHP%8,9
Katılım %87,3
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%76,2
Muharrem İnce%14,2
Meral Akşener%8,1
Katılım %86,9
2018 MVMilletvekili
AK Parti%55,2
MHP%20,5
İYİ Parti%10,7
Katılım %86,9
2019 YerelYerel
AK Parti%44,6
MHP%34,1
İYİ Parti%11,1
Katılım %85,3
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%71,5
Kemal Kılıçdaroğlu%22,4
Sinan Oğan%5,6
Katılım %86,9
2023 MVMilletvekili
AK Parti%43,7
İYİ Parti%25,5
MHP%21,2
Katılım %86,9
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%75,4
Kemal Kılıçdaroğlu%24,6
Katılım %84,1
2024 YerelYerel
AK Parti%37,3
MHP%29,2
İYİ Parti%14,2
Katılım %78,1

İlçe ilçe sonuçlar

2024 yerel seçiminde Aksaray’daki her ilçenin belediye başkanlığı sonucu.

İlçeKazananKatılım
AğaçörenAK Parti %41,8%84,1
EskilAK Parti %50,4%89,9
GülağaçMHP %46,9%83,4
GüzelyurtİYİ Parti %32,5%87,3
MerkezAK Parti %36,9%72,4
OrtaköyMHP %59,2%78,7
SarıyahşiMHP %50,0%76,6
SultanhanıAK Parti %55,2%92,8

Altın sandık

Aksaray’ın 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Aksaray’da en güçlü ve en zayıf olduğu ilçeler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

AK Parti
En güçlü
Sultanhanı%55,2
Eskil%50,4
Sarıyahşi%46,5
En zayıf
Gülağaç%32,2
Güzelyurt%32,5
Ortaköy%35,5
MHP
En güçlü
Ortaköy%59,2
Sarıyahşi%50,0
Gülağaç%46,9
En zayıf
Merkez%28,8
Eskil%30,7
Ağaçören%31,5
İYİ Parti
En güçlü
Güzelyurt%32,5
Ağaçören%22,8
Merkez%20,3
En zayıf
Ortaköy%0,6
Sultanhanı%0,9
Sarıyahşi%0,9

Seçime katılım

2024 Yerel%78,1 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%86,9 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%84,1 / TR %84,1
2019 Yerel%85,3 / TR %84,7
En yüksek katılım (ilçe, 2024)
Sultanhanı%92,8
Eskil%89,9
Güzelyurt%87,3
Ağaçören%84,1
Gülağaç%83,4
En düşük katılım (ilçe, 2024)
Merkez%72,4
Sarıyahşi%76,6
Ortaköy%78,7
Gülağaç%83,4
Ağaçören%84,1

Aksaray seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Aksaray’da 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Aksaray’da 2024 yerel seçiminde il genel meclisi seçimini %37,3 oyla AK Parti kazandı. MHP %29,2 ile ikinci oldu.

Aksaray’da kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Aksaray’da 301.449 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 1.062 sandıkta kullanıldı.

Aksaray’da 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %71,5, Kemal Kılıçdaroğlu %22,4 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %75,4 ile önde çıktı.

Aksaray’da 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

AK Parti %43,7, İYİ Parti %25,5, MHP %21,2, Yeniden Refah %2,6, BBP %2,1.

Aksaray’ın seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Aksaray’ın sonucu Türkiye sonucundan ortalama 13,9 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Aksaray’da oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Aksaray’da oyların %12,8’i el değiştirdi; bu hareketli bir seçmen davranışıdır. Net kayma MHP lehine 1,2 puan. 2 ilçede birinci parti değişti.

Aksaray’da salıncak ilçe var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 3 salıncak ilçe var; en oynakları Gülağaç, Ortaköy, Ağaçören.

Aksaray’da kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Aksaray’da etkin parti sayısı 3,92; yani çok partili bir yapı var. Birinci AK Parti ile ikinci MHP arasındaki fark 8,2 puan.

Aksaray’da yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde Aksaray’da katılım ile partilerin oy oranı arasında belirgin bir ilişki görülmedi.

Aksaray’ın geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Aksaray’da geçersiz oy oranı %6,15 (Türkiye: %4,58). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 22 sandık var.

Aksaray’da olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Aksaray’da en az 200 seçmenli olup katılımı %98’in, birinci partisi %95’in üstünde olan 3 sandık var. Bu istatistiksel olarak sıra dışı bir sonuçtur; küçük ve akraba yerleşimlerde olağan olabilir.

Aksaray hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Aksaray’da AK Parti 5 kez birinci oldu.

Aksaray’ın ilçelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Aksaray’daki 8 ilçenin 4 tanesinde AK Parti, 3 tanesinde MHP, 1 tanesinde İYİ Parti birinci çıktı.

Aksaray’ın altın sandığı hangisi?

Aksaray’ın 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Merkez, Zafer Mah., 2156 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,83 puan saptı.

Aksaray’da AK Parti en çok hangi ilçede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Sultanhanı (%55,2) ilçesinde, en düşük oyu Gülağaç (%32,2) ilçesinde aldı.

Aksaray’da MHP en çok hangi ilçede oy aldı?

2024 yerel seçiminde MHP en yüksek oyu Ortaköy (%59,2) ilçesinde, en düşük oyu Merkez (%28,8) ilçesinde aldı.

Aksaray’da seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %78,1 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Sultanhanı (%92,8), en düşük katılım Merkez (%72,4).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Aksaray ilçelerinin seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.